Požiūrį į homeopatiją galima perteikti kone anekdotiniu pokalbiu, nugirstu vienoje Vilniaus vaistinių. Stipresnius peršalimo simptomus pajutusi moteris kreipėsi pagalbos į vaistininkę, o kai šioji pasiūlė išmėginti homeopatinius preparatus, klientė, net kiek pyktelėjusi, išrėžė: „Bet aš TIKRAI sergu!“ Suprask, man sveikti reikia ir duokite greitai veikiančių stiprių vaistų, o neva žaisti gydymąsi nėra kada. „Kad galėtume sėkmingai gydytis homeopatiniais vaistais, pavyzdžiui, žiemą daugeliui aktualius peršalimo bei virusinius susirgimus, pirmiausia turime žinoti, kaip jie veikia ir kas apskritai yra ne tik homeopatinis gydymas, bet ir liga“, - sako gydytoja homeopatė Daiva Jakubonienė.
Tabletė šiandien, o rytoj – į darbą?
Jau ne vienerius metus ne tik Lietuvoje, bet ir visame likusiame civilizuotame pasaulyje stebimas didėjantis sergamumas lėtinėmis ligomis. Viena priežasčių, dėl kurių plinta mūsų pačių „užsidirbtos“ lėtinės ligos, prasidėjusios, pavyzdžiui, nuo nekalto peršalimo, yra išorinių ligos simptomų - slogos, karščiavimo ir kitų - slopinimas, tačiau pati liga lieka iki galo neišgydyta.
Nusakyti, kas yra liga, galima labai įvairiai. Daugelis natūralių medicinos sistemų, tarp jų ir homeopatija, liga laiko kūno pastangas atsikratyti to, kas jam kenkia. Nuodingos aplinkos medžiagos, šaltis, karštis, stiprių išgyvenimų metu organizmo viduje susidariusios medžiagos, virusai ir bakterijos gali trikdyti vidaus organų darbą, trukdyti jiems gerai atlikti savo funkcijas.
Svarbiausi organizmo apsivalymo keliai yra du: su bet kuriomis kūno išskyromis, kuomet šlakai iš organizmo šalinami su prakaitu, sloguojant, ašarojant, per ekskrementus ir kt.; jei tuo būdu organizmas apsišvarinti nepajėgia, tuomet bandoma nešvarumus „sudeginti“ per uždegimą. Tad kad įveiktume ir pašalintume iš kūno mus puolantį virusą, gali prireikti ir temperatūros, ir kad kurį laiką tekėtų iš nosies.
„Jei sirgdami rūpinsimės ne organizmo švara, o tik slopinti mums nepatinkančius simptomus, kūno poreikis šalinti neišnyks, simptomai po kurio laiko kartosis ir gal net svarbesnėje organų sistemoje, kas liaudyje įvardijama kaip „liga persimetė į kitą vietą“, - pasakoja D. Jakubonienė. - Homeopatijoje simptomų naikinimas nėra tikslas. Tikslas – sveikata. O agresyviai slopindami simptomus stipriais vaistais blokuojame paties organizmo kovą su liga, nebeleidžiame toksinams pasišalinti, todėl jie lieka kūno viduje, ten kaupiasi. Greiti sprendimai, tokie kaip tabletė šiandien, o rytoj - į darbą, organizmui nėra geri, nes veda prie lėtinių ligų“.
Kuo susirgai, tuo ir gydykis
Homeopatija - tai gydymas, paremtas panašumo principu. Lotyniškai - similia similibus curantur išvertus reikštų „panašus gydo panašų“. Ir net lietuvių liaudies išmintis turi šiam principui pritariančią patarlę: nuo ko susirgai, tuo ir gydykis.
Pagrindinis homeopatinio gydymo tikslas – suaktyvinti organizmo galias įveikti ligą pačiam. Todėl pradėjus vartoti homeopatinius vaistus, ligos simptomai gali net šiek tiek paūmėti, kas ir yra į kovą su liga įsijungusių organizmo apsauginių reakcijų išraiška. „Jau minėtoji pakilusi temperatūra – labai galingas ginklas. Ji stabdo virusus ir kitus ligų sukėlėjus, todėl homeopatai nerekomenduoja mušti temperatūros, kol ji neviršija 39,5°C“, - sako D. Jakubonienė. Net meningokoko sukėlėjas, kuris kasmet nusineša po keletą gyvybių, nesidaugina aukštesnėje nei 39 laipsnių temperatūroje. O 39,5°C temperatūroje organizmas geriausiai gamina antikūnius prieš virusus.
Kad organizmas įveiktų ligą, visi jo organai turi dirbti kaip viena komanda. Homeopatiniai preparatai padeda suderinti kūno organų veiklą. Kai jie funkcionuoja darniai, kai nebelieka „atsiliekančių ar išsišokančių“ organų, kūnas pajėgia geriau šalinti toksinus, švarėja organizmo terpė, rimsta uždegimai, gerėja savijauta. „Taip gydantis investuojama į savo sveikatą, ilgaamžiškumą ir gyvenimo kokybę“, - akcentuoja gydytoja homeopatė.
Vaistas – paskata tvarkytis
Homeopatiniai preparatai remiasi ne cheminiu jų poveikiu (kuomet jei nepakanka vienos tabletės nuo galvos skausmo, siūloma gerti antrą – dėl didesnio veikliosios medžiagos kiekio), o biofiziniu, kai keičiasi fizinės biologinės terpės savybės, pvz., elektrinis laidumas.
Homeopatiniai preparatai ruošiami veikliąją medžiagą daug sykių skiedžiant vandeniu ar spiritu ir kaskart gautą mišinį kinetiškai suaktyvinant, paprastai kalbant – supurtant. Kuo daugiau kartų šis procesas kartojamas, tuo aktyvesnis ir veiksmingesnis preparatas tampa.
Tokiais vaistais praktiškai neįmanoma apsinuodyti, todėl homeopatija yra saugus gydymosi būdas. Naudojamos tokios mažos veikliųjų medžiagų koncentracijos, jog neapkraunamos kepenys ar inkstai, organizmui nereikia tvarkytis su gydymosi pasekmėmis.
Vaistinėse parduodami ir daugeliui prieinami homeopatiniai preparatai praktiškai neturi kontraindikacijų, jų neįmanoma perdozuoti, juos gali vartoti beveik visos pacientų grupės: besilaukiančios ir žindančios moterys, vaikai, senyvo amžiaus ar sudėtingomis ligomis sergantys žmonės. Jei kai kurių grupių pacientams tų vaistų vartoti negalima (pavyzdžiui, nėščiai moteriai netiks menstruaciją skatinantys vaistai), apie tai būna parašyta informaciniame lapelyje. Homeopatiniai preparatai gali būti derinami tarpusavyje. Juos gali vartoti ir cheminiais vaistais besigydantys pacientai, kurie dažnai homeopatiją pasitelkia cheminių vaistų pašaliniam poveikiui sumažinti.
Įrodymai – jau pakeliui
Homeopatijos veiksmingumą įrodo jau daugiau nei 200 metų praktinės jos patirties, didėjantis pacientų skaičius ir jų efektyvumą vertinusių mokslininkų atlikti tyrimai.
„Gilioje senovėje susirgę žmonės intuityviai valgydavo apipelijusią duoną ir sveikdavo, tačiau praėjo keli šimtai metų kol pelėsis buvo panaudotas penicilinui sukurti. Tikiuosi, esant šiuolaikinei mokslo pažangai homeopatijos veiksmingumo įrodymų tiek ilgai laukti nereikės. O daugelis homeopatija veiksmingai gydosi jau dabar“, - sako D. Jakubonienė.
Patarimai kaip gydytis homeopatiškai
Stabdykime ligą jos pradžioje. Gydantis homeopatiniais preparatais ūmią ligą, juos rekomenduojama pradėti vartoti kuo skubiau, tai yra vos pajutus pirmuosius ligos simptomus. Taip imuninė organizmo sistema suaktyvinama pačioje ligos pradžioje ir ligai neleidžiama įsibėgėti.
Gerbkime savo kūną. Į gydytoją homeopatą rekomenduojama kreiptis tuomet, kai norima gydytis ekologiškai, saugiai, chemiškai organizmo neapkraunant. Homeopatai gydo ir ūmias, ir lėtines ligas. Jei leisite sau ūmiai susirgę pabūti namuose, sudarysite savo organizmui galimybes kovoti su liga, greičiausiai peršalimui bei virusiniams susirgimams (kurių simptomai daugeliui žmonių yra labai panašūs) gydyti užteks vaistinėse esančių kompleksinių homeopatinių preparatų.
Nusiteikime nuosekliam gydymuisi. Homeopatinius preparatus vartokite 30 minučių prieš arba po valgio. Jei gydotės dėl ūmios ligos, vaistus greičiausiai teks gerti dažnai, pirmą parą – kas valandą, o pirmas pora valandų - net kas 15 minučių. Gerėjant būklei, vaistai vartojami rečiau. Gydydamiesi homeopatiniais vaistais nepiktnaudžiaukite kava, mėtų ir ramunėlių arbata, nes jos silpnina homeopatinių vaistų poveikį.