Pirmadienis, 2025.03.31
Reklama

Hormoninė kontracepcija keičia moters smegenis

vlmedicina.lt | 2015-05-19 14:08:44

Neseniai plačiai buvo aprašomi tyrimai, kurių metu paaiškėjo, kad antidepresantai gali pakeisti ne tik tam tikrų smegenų regionų aktyvumą, bet ir struktūrą. Tačiau antidepresantai - ne vieninteliai vaistai, galintys tai padaryti.

Moteris
© Fotolia.com

Pasirodo, hormoninė kontracepcija (atrodo, nieko bendro su nervų sistema neturinti) taip pat gali pakeisti tam tikras vietas, struktūras moters smegenyse.

Kad tinkamą kontracepcijos priemonę pasirinkti svarbu, seniai yra aišku. Ir nors kai kuriose Lietuvos vaistinėse vis dar galima įsigyti kontraceptinių piliulių be recepto, ginekologai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai to labai nerekomenduoja. Kodėl? Nes šis preparatas turi būti parenkamas moteriai individualiai. Dėl to, kad skiriasi moterų poreikiai, skiriasi vartojimo motyvai, ir tik tinkamai parinkus kontracepcijos priemonę galima išvengti šalutinio poveikio arba jį sumažinti iki minimumo bei pasiekti didžiausią norimą efektą.

Tinkamas kontracepcijos parinkimas svarbu ir dėl to, kad hormonų pusiausvyros pokyčiai, kuriuos sukelia piliulė, gali moterį paveikti ne tik fiziologiškai, bet ir emociškai ir neurologiškai.

Tačiau nemažiau svarbu yra įsitikinti, ar tikrai hormoninė kontracepcija moteriai būtina, mat sintetiniai hormonai, pasirodo, turi šiokį tokį poveikį smegenų struktūrai ir gali išderinti natūralių hormonų cirkuliaciją.

Žurnale „Human brain maping“ aprašomo tyrimo rezultatai parodė, kad kai kurios piliulės gali paploninti tam tikras smegenų struktūras, ypač specifines sritis žievėje. Ką tai reiškia? Pusiau juokais, pusiau rimtai pasakius - kad vartodamos tam tikras kontraceptines piliules jūs galite būti tiesiog nebe jūs.

Taip yra todėl, kad lytiniai hormonai keliauja po visą kūną. Štai natūralus estrogenas veikia hipokampą, kuris yra atsakingas už ilgalaikę atmintį, orientaciją, navigaciją. Pačiame hipokampe iš cholesterolio gaminami natūralūs moteriški ir vyriški hormonai.

Minėtame tyrime dalyvavo dvi moterų grupės - vartojančios hormoninę kontracepciją ir nevartojančios. Nustatyta, kad tam tikri smegenų žievės regionai, vartojant hormoninę kontracepciją su didesniu sintetinių hormonų kiekiu, laikui bėgant išplonėja. Tiesa, lieka neaišku, ar nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą šie pakitimai išnyksta.

Beje, tai ne vienintelis tyrimas, atliktas stebint pokyčius smegenyse, kai moteris vartoja hormoninę kontracepciją. Štai prieš penkerius metus buvo atliktas panašus tyrimas, kurio metu paaiškėjo priešingas dalykas - kad tam tikri moters smegenų regionai padidėja. Pavyzdžiui, pilkoji medžiaga.

Tad tam, kad būtų išsiaiškinti tikslūs pokyčiai, reikia atlikti ne vieną ir ne du tolesnius tyrimus, tačiau tikėtina yra tai, kad vartojant hormoninę kontracepciją kažkokie pokyčiai smegenyse vis dėlto vyksta.

Šaltinis:

Andreano JM, Cahill L, Petersen N, Touroutoglou A. Oral contraceptive pill use is associated with localized decreases in cortical thickness. Human Brain Mapping. 2015.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žirgų terapija – ir vaikui, ir senjorui
Nors žirgo nauda žmogaus sveikatai pastebėta dar Antikos laikais, Lietuvoje ši terapijos forma vis dar skinasi kelią į p...
Celiulitui įveikti ragina pasitelkti kompleksines priemones
Šylant orams, celiulitas tampa vis dažniau aptariama tema – juk duobutės ir nelygumai sėdmenų, šlaunų, pilvo srity...
„Lietaus vaikai" kviečia paminėti autizmo mėnesį
Visame pasaulyje balandis žinomas kaip autizmo supratimo didinimo ir priėmimo mėnuo. Nuo šių metų balandžio 2 d. –...
Aviacinė medicina: 3 dalykai, kurių nežinojote apie pilotų sveikatos patikrinimus
Retas kuris skrisdamas 10 kilometrų aukštyje susimąsto, kokius griežtus medicininius patikrinimus turi praeiti pilotai,...
 Psichologė apie vienišiausius žmones didžiausių bendravimo galimybių laikais
Poetams, išminčiams, atsiskyrėliams vienatvė – tobula būsena gilintis į save ir visatos slėpinius, pajusti transce...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų