Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) korupcijos rizikos analizę. Tiriant laikotarpį nuo 2012 m. birželio 1 d. iki 2013 m. lapkričio 30 d., buvo analizuojamas žmogaus organų donorystės ir transplantacijos proceso koordinavimas ir organizavimas, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių žmogaus organų donorystės ir transplantacijos paslaugas, veiklos priežiūros vykdymas.
STT pateiktose išvadose konkrečių korupcijos pasireiškimo atvejų nėra nustatyta. Pateikti pasiūlymai, kaip būtų galima tobulinti donorystės ir transplantacijos koordinavimo procesą ir veiklos priežiūrą.
STT darant įžvalgas, remtasi tiktai vienu neplaniniu patikrinimu, todėl prognozuoti tendencijas ar daryti apibendrinančias išvadas sudėtinga, o kai kurių pasiūlymų įgyvendinimą apsunkina finansavimo problemos.
Išanalizavus STT pateiktus pasiūlymus, buvo parengtas jų įgyvendinimo planas.
Dalis STT pateiktų pasiūlymų jau įgyvendinti – daugelis dokumentų ir buvo rengiami 2012–2013 metais: patvirtinti Plaučių bei Širdies ir plaučių komplekso, Kasos ir inksto komplekso transplantacijos tvarkos aprašai, kai kurie dokumentai baigiami rengti. Parengti teisės aktų projektai dėl užsienio ekspertų pasitelkimo audito procedūroms atlikti.
Tikimasi, kad atsižvelgus į STT išsakytas pastabas, be to, patvirtinus parengtus dokumentus, pakoregavus teisinę bazę, donorystės ir transplantacijos procesas taps dar suprantamesnis ir skaidresnis. Pagerės tarpinstitucinis bendradarbiavimas, ne tik gydytojams, bet ir visuomenei bus aiškesnė ir skaidresnė paslaugų teikimo tvarka. Vykstant pokyčiams medicinoje, donorystės ir transplantacijos procesas taip pat vystosi, todėl būtinas nuolatinis dėmesys ir pastangos jį tobulinti, keisti. Tačiau pasaulinė praktika ir darbo patirtis rodo, kad, deja, donorystės ir transplantacijos procesą stabdo ne kas kita, o bet kokia, kad ir menkiausia, nepagrįstai neigiama informacija apie jį.
Nacionalinio transplantacijos biuro informacija