Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Įkandus pasiutusiam gyvūnui išgelbėti gali tik skubi vakcina. Bet ją gausite ne visur

Liepa Sveikatytė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-10 00:02:12

Pasiutligė iki šiol – mirtina liga, ja užsikrėtęs šansų neturi nė vienas. Vienintelė apsauga – nedelsiant po įkandimo pradėta vakcinacija: kuo situacija rimtesnė, tuo greičiau turi būti pradėtas skiepijimas. Vis dėlto ne visose gydymo įstaigose galite gauti šią vakciną. Tokia paslauga esą teikiama tose ligoninėse, kuriose teikiama skubi pagalba traumų atveju.

Skiepai. © Photl.com nuotr.

 

Nacionalinės imunoprofilaktikos programos vykdymui imuninių vaistinių preparatų ir skiepyti skirtų švirkštų poreikius planuoja, juos saugo ir aprūpina jais asmens sveikatos priežiūros įstaigas Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), o juos perka Valstybinė ligonių kasa. „Todėl sveikatos priežiūros įstaigos turi planuoti pasiutligės imuninių vaistinių preparatų poreikį ir juos atsiimti ULAC vakcinų sandėlyje nustatyta tvarka, kaip ir kitus imunobiologinius preparatus Nacionalinės imunoprofilaktikos programos vykdymui“, – aiškino ULAC Visuomenės sveikatos specialistė Ieva Šebeliauskaitė.

Kreiptis būtina tą pačią dieną, kai jums įkando

Vadovaujantis vakcinos aprašu, anot jos, tą pačią dieną, kai asmuo nukenčia nuo gyvūno, reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Yra skiriamos penkios vakcinos nuo pasiutligės dozės po 0,5 ml 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis.

ULAC duomenimis, praėjusiais metais medicinos pagalbos į medikus kreipėsi daugiau nei 5 tūkst. asmenų, nukentėjusių nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Nuo 1962 m. Lietuvoje užregistruota 11 žmonių pasiutligės atvejų. Šalyje paskutinis pasiutligės atvejis užregistruotas 2007 m.: vyrui keliaujant po Indiją įkando šuo.

Šįmet jau išsiuntė 60 skubių pranešimų

Vilniaus miesto Centro poliklinikos pirminės asmens sveikatos priežiūros administratorė Džiuginta Morkūnaitė teigė, kad šįmet poliklinikos gydytojai į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą jau išsiuntė 60 skubių pranešimų apie besikreipusius asmenis, kurie buvo sužaloti ar apseilėti žinomų ar nežinomų gyvūnų. Tai reiškia – tiek užregistruota atvejų, kai į Centro polikliniką pirmą kartą dėl skubios pagalbos suteikimo kreipėsi nukentėjęs nuo gyvūnų žmogus.

„Pasiutligės imunoprofilaktiką atlieka visų asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai chirurgai (traumatologai), šeimos gydytojai. Imunoprofilaktikai yra skiriamos penkios vakcinos dozės, kurios suskiepijamos per 28 dienas nustatytais intervalais. Per šiuos metus, iki rugsėjo mėnesio pabaigos, iš viso panaudojome 506 vakcinos nuo pasiutligės dozes“, – komentavo Dž. Morkūnaitė.

Šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų įkandimai, įdrėskimai, apseilėjimai yra priskirti 4-ai skubiosios medicinos pagalbos kategorijai. Paciento būklės vertinimas ir/ar gydymas bei pasiutligės imunoprofilaktika turi būti pradėti ne vėliau kaip per 1 val. nuo atvykimo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Pasiutligės imunoprofilaktiką atlieka visų asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai chirurgai (traumatologai), šeimos gydytojai bei teritorinių visuomenės sveikatos įstaigų gydytojai epidemiologai. Norint gauti skubiąją medicinos pagalbą, šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas.

Atsitikus nelaimei, skubėkite į artimiausią gydymo įstaigą

Pasak Dž. Morkūnaitės, pasiutligės imunobiologinių preparatų pirmąją dozę iškart atlieka ją paskyręs gydytojas, o likusias keturias vakcinos dozes asmuo gali gauti tiek iš jas paskyrusio gydytojo, tiek ir kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Pasiutligės imunoprofilaktika, anot jos, yra būtinoji medicinos pagalba, todėl iškart atsitikus nelaimei žmogus gali kreiptis į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą dėl pirmosios vakcinos dozės, o likusias nustatytomis datomis gauti jau savo sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje dirba jo šeimos gydytojas.

„Asmenys, kuriems yra paskirta pasiutligės imunoprofilaktika, gauna specialias kreipimosi dėl pasiutligės korteles, kur skubią pagalbą suteikęs gydytojas sudaro kalendorinį pasiutligės imunoprofilaktikos planą. Vadovaujantis šiuo planu pacientas tęsia paskirtą pasiutligės imunoprofilaktiką savo sveikatos priežiūros įstaigoje“, – aiškino Dž. Morkūnaitė.

Savaitgalį skiepija ir ne savo pacientus

O kas, jei sergantis gyvūnas įkando savaitgalį? Poilsio dienomis į sostinės Centro polikliniką kreipiasi ir ne jų poliklinikos pacientai. Vis dėlto pirminė pasiutligės imunoprofilaktika suteikiama ir tiems, kurie nėra registruoti šios poliklinikos pacientai. „Žinoma, geriausia, kad asmuo savo sveikatos priežiūros įstaigos nedarbo metu kreiptųsi į tą įstaigą, su kuria yra sudaryta sutartis dėl šeimos medicinos paslaugų teikimo įstaigos nedarbo ir šventiniu laikotarpiu“, – pridūrė Dž. Morkūnaitė. Šią vakciną, anot jos, turi turėti visos sveikatos priežiūros įstaigos.

„Visos šalies sveikatos priežiūros įstaigos pas save privalo turėti tokį kiekį pasiutligės imunobiologinių preparatų, kad jų užtektų 3-4 savaitėms“, – teigė Vilniaus miesto Centro poliklinikos Pirminės asmens sveikatos priežiūros administratorė.

Vakcinos yra pakankamai

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiojo specialistė Vita Lyskoitienė aiškino, kad VLK centralizuotai perka vakciną nuo pasiutligės, kurią gydymo įstaigoms išduoda ULAC. VLK duomenimis, šios vakcinos šiuo metu

yra pakankamai, tad, jeigu kuri įstaiga jos neturi, turėtų kreiptis į ULAC ir ja pasipildyti vakcinų atsargas.

„Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės turi turėti galimybę nemokamai

pasiskiepyti nuo šios ligos. Pasiutligės vakcinacijos kursą skiria gydytojas, įvertinęs paciento būklę“, komentavo V. Lyskoitienė.

Vakciną gausite ne visur

Vis dėlto reikia žinoti, kad vakciną galite gauti ne bet kurioje gydymo įstaigoje. Štai Vilniaus miesto klinikinė ligoninė vakcinos nuo pasiutligės neturi ir skiepijimo paslaugos neteikia. Tai portalui VLMEDICINA.LT patvirtino ligoninės ryšių su visuomene specialistė Eugenija Kostinienė.

Pagal ministro įsakymą tokia paslauga esą teikiama tose ligoninėse, kuriose teikiama skubi pagalba traumų atveju. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tokių paslaugų neteikia, taigi ir vakcinos neturi. Tokias paslaugas sostinėje teikia Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Santaros klinikos ir poliklinika, kurioje pacientas registruotas.

Jums buvo įkandęs užsikrėtęs gyvūnas? Pasidalinkite savo patirtimi siųsdami ją el. paštu info@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų