Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Ilgas kelias iki specialisto kainuoja sveikatą ir gyvybę

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-10 15:07:13

Kasmet maždaug šimtui žmonių nustatomas gana reta vėžio forma – neuroendokrininis navikas. Dažnai liga nustatoma per vėlai, kai vėžys jau būna išplitęs. Tyrimai rodo, kad vidutiniškai ši liga žmogui nustatoma tik po ketverių metų. Iki tol ligoniai apsilanko pas šešis specialistus. Neuroendokrininių navikų dieną, kuri pasaulyje minima lapkričio 10-ąją, specialistai teigia, kad laiku nustačius ligą ir tinkamai gydant, neuroendokrininiais navikais sergantys žmonės gali pasveikti ar gyventi labai ilgai, beveik nepatirdami ligos požymių.

Gydytoja onkologė chemoterapeutė Edita Baltruškevičienė. NVI nuotr.

Neuroendokrininiais navikais vadinami navikai, kurie atsiranda nervinio vamzdelio – neuroektodermos – ląstelių sluoksnyje, iš kurių vystosi nervų sistema. Šių ląstelių gali būti beveik visame žmogaus kūne. Todėl ir NE navikai gali išsivystyti įvairiuose organuose – inkstuose, kasoje, žarnyne, plaučiuose.

„Dažniausiai – 70 proc. atvejų neuroendokrininių navikų aptinkama virškinimo trakte, kas ketvirtas – plaučiuose“, – teigia Nacionalinio vėžio instituto Neuroendokrininių navikų kompetencijos centro gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Edita Baltruškevičienė.

Neuroendokrininį naviką nustatyti labai sunku, nes jis gali sukelti bet kokius simptomus, kurie būdingi kitoms organo, kuriame jis yra, ligoms. Pavyzdžiui, aukšta temperatūra, viduriavimas, prakaitavimas ir skausmas šono srityje gali rodyti, kad prasidėjo inkstų uždegimas, tulžies pūslės akmenligė, kasos vėžys, tačiau tokius pat simptomus sukelia kasos, skrandžio ar žarnyno neuroendokrininis navikas. Plaučių neuroendokrininis navikas sukelia sunkų kosulį, o tai gali būti bronchito, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, plaučių vėžio ar kitų plaučių ligų požymis, kasos navikas – sukelia panašius į diabetą simptomus.

Dažnai neuroendokrininis navikas lemia karcinoidinį sindromą, kuris pasireiškia karščio pylimu, veido raudoniu, viduriavimu, dusuliu, širdies veiklos sutrikimais ir kt. Neretai gydytojai mano, kad šie požymiai atsiranda dėl kitų ligų, pavyzdžiui, vidinis karštis – menopauzės, viduriavimas – infekcija ar dirgliosios žarnos sindromo.

Atskirti neuroendokrininius navikus nuo kitų labai svarbu dėl to, kad iš esmės skiriasi jų gydymas. Tyrimais įrodyta, kad įprasti chemoterapiniai vaistai, nenaikina neuroendokrininio naviko. Šiuos ligonius reikia gydyti kitos rūšies medikamentais. Paprastai tai yra taikinių terapija, hormoniniai preparatai, jei NE navikas ypač agresyvus, taikoma specifinė chemoterapija, radioaktyvių dalelių preparatai. Jie slopina neuroendokrininio naviko išskiriamus hormonus ir trukdo navikui augti, plisti į kitus organus.

Per pastarąjį dešimtmetį neuroendokrininių navikų diagnostika patobulėjo iš esmės. „Specifiniais radiologiniais ir laboratoriniais tyrimais galime nustatyti naviko piktybiškumą, kaip greitai dalijasi ląstelės, o tai svarbu parenkant gydymą“, – teigia dr. E. Baltruškevičienė.

NE navikais susirgę žmonės paprastai gyvena ilgiau nei sergantys kitu epitelio vėžiu, – pavyzdžiui, net metastazavusia kasos neuroendokrinine karcinoma sergančių žmonių išgyvenamumas 3–4 kartus ilgesnis nei sergančių kasos latakėlių karcinoma. Tačiau tam yra būtina sąlyga – jie turi būti gydomi specializuotuose centruose, kurie yra patyrę gydyti šios rūšies vėžį.

Vis daugiau specialistų mano, jog šios rūšies vėžį gali sukelti nesveikas gyvenimo būdas ir galbūt nutukimas bei cukrinis diabetas, nes šios ligos skatina hormonų veiklos sutrikimus ir ląstelių mutacijas.

Kad ligoniai greičiau patektų pas specialistus, kurie nustatytų neuroendokrininį naviką, labai svarbu, kad glaudžiai bendradarbiautų įvairių specialybių gydytojai – bendrosios praktikos, gastroenterologai, endokrinologai, chirurgai, radiologai ir kt. Taip pat svarbu, kad gydytojų žinios apie ligos simptomus, plitimą būtų prieinamos ir gydytojams, ir jų pacientams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų