Atėjus šaltajam sezonui, dažnas vakarus namuose leidžiame prie televizoriaus ekrano... Drybsojimas ir žiūrėjimas į vieną tašką (na gerai, kelis taškus) ekrane, nepastebimai suvalgytas didelis kiekis maisto veda į viso organizmo aptingimą, svorio priaugimą ir į iš to išplaukiančias ligas. Tačiau galite susidurti ir su dar didesnėmis problemomis.
Štai Europos kardiologų bendruomenės konferencijoje Londone pristatytas mokslinis tyrimas, įrodęs, jog televizoriaus žiūrėjimas ilgiau nei penkias valandas per dieną gali sukelti mirtiną plaučių emboliją.
Sakysite, neįmanoma žiūrėti televizoriaus penkias valandas per dieną? Klystate. Dažnas amerikietis būtent tiek laiko praleidžia televizijos pasaulyje. Neabejojame, kad ne vienas lietuvis prie TV ekrano praleidžia lygiai tiek pat. Ypač laikas, praleidžiamas TV pasaulyje, pailgėja nuo 65 metų.
Tyrimą rėmė Japonijos vyriausybė, o jį organizavo keli iškilūs japonų mokslininkai iš Osakos universiteto. Mokslininkai siekė aptikti galimą ryšį tarp ilgo drybsojimo prie televizoriaus ir plaučių embolizmo. Šios būklės metu blokuojama ta plaučių arterija, per kurią kraujas iš širdies patenka į plaučius. Tyrime dalyvavo daugiau nei 86 tūkst. vyrų ir moterų, kurių amžiaus vidurkis buvo nuo 40 iki 79 metų. Tiriamųjų televizoriaus žiūrėjimo įpročiai buvo sekami dvi dekadas iki pat 2009-ųjų. Tiriamieji nuolat pildė ataskaitas apie jų televizijos žiūrėjimo įpročius ir sveikatos būklę.
Tiriamieji pagal vidutinę televizoriaus žiūrėjimo trukmę buvo padalinti į tris grupes. Dalis per dieną televizoriui skirdavo iki 2,5 val., kita dalis – nuo 2,5 iki 4,9 val., treti – daugiau nei 5 val. Tyrimo duomenis išanalizuoti ir apibendrinti atsižvelgiant ir į tokius faktorius, kaip lytis, rūkymas, alkoholio vartojimas, amžius, ligų (hipertenzijos, diabeto) istorija, kūno masės indeksas, fizinio aktyvumo įpročiai, menopauzės laikotarpis moterims.
O šiuos tyrimo duomenis išanalizavus paaiškėjo, kad 59 žmonės mirė nuo plaučių embolijos. Didžioji dalis jų – televizijos mėgėjai, kasdien prie televizoriaus praleidžiantys apie penkias ar daugiau valandų.
Kadangi įpročius pakeisti sunku, mokslininkai rekomenduoja tiesiog daryti pertraukas – pasivaikščioti, apsitvarkyti, atlikti kitus reikalus. Tam juk puikiausiai tinka dažnai per televizorių rodomos reklamos.
Tad saugaus ir saikingo televizoriaus žiūrėjimo!
Šaltinis:
Shirakawa T. Prolonged television watchers have higher risk of fatal pulmonary embolism. European Society of Cardiology 2015 conference in London.