Pirmadienis, 2025.02.24
Reklama

Dingęs balsas ir skaudanti gerklė: kodėl svarbu tylėti ir draudžiama šnabždėti?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-02-24 11:42:47

Šaltuoju sezonu galima susidurti su nemaloniomis problemomis – prarastu balsu ir gerklės skausmu. Tai gali būti ne tik peršalimo, bet ir balso stygų pertempimo ar virusinės infekcijos pasekmė.

Gydytoja tikrina vaikui gerklę
Gerklės tikrinimas / Graphicstock.com

Kodėl prarandame balsą?

„Dažnai žmonės, netekę balso, galvoja, kad tai tik lengvas peršalimas, tačiau jei gerklė sudirgusi ir balsas dingsta, tai gali reikšti rimtesnį balso stygų uždegimą. Balsas gali dingti dėl kelių priežasčių: virusinių infekcijų, laringitų, per didelio balso stygų apkrovimo, streso ar kiti emocinių faktorių, net alergijų“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė.

Pasak jos, balso praradimas ar užkimimas yra susijęs su balso stygų gleivinių paburkimu, kuris trukdo joms tinkamai vibruoti ir skleisti garsą: „Kuo labiau jas dirginsime, tuo ilgiau truksime, kol pasveiksime“.

Kodėl negalima šnabždėti?

„Daugelis mano, kad jei negalima kalbėti, tai bent šnabždėjimas nepakenks. Visgi, tai netiesa. Šnabždėjimas balso stygoms kenkia netgi labiau nei kalbėjimas. Kai šnabždame, balso stygos ne atsipalaiduoja, o priešingai – dar labiau įsitempia. Tai reiškia, kad šnabždėdami mes neleidžiame balso stygoms pilnai atsipalaiduoti ir taip galime prailginti gijimo procesą ar netgi paskatinti komplikacijas“, – pabrėžia vaistininkė J. Deksnienė.

Jeigu balsas dingo ar tapo labai silpnas, vaistininkė pataria laikytis svarbiausios taisyklės – kuo daugiau tylėti. Taip pat ji pataria imtis papildomų priemonių, kurios gali padėti greičiau pasijusti geriau.

Šiltos arbatos su medumi

„Šiltos ramunėlių padeda drėkinti gleivinę ir greičiau atsigauti. Taip pat arbatą arba šiltą vandenį galima gardinti medumi, nes turi antibakterinių savybių ir padeda sumažinti gerklės dirginimą. O štai citrinos, česnako ir imbiero reikėtų arba laikinai atsisakyti, arba vartoti labai saikingai, kadangi jie gali dar daugiau sudirginti balso stygas“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.

Venkite kofeino, alkoholio ir rūkyti

„Kofeinas, alkoholis ir rūkymas sausina gleivinę ir gali dar labiau pabloginti situaciją. Kofeinas, randamas kavoje, juodoje arbatoje ir kai kuriuose gaiviuosiuose gėrimuose, gali skatinti dehidrataciją, o alkoholis papildomai dirgina gleivinę ir gali sustiprinti uždegiminius procesus“, – sako J. Deksnienė.

Drėkinkite orą patalpose

Vaistininkė pasakoja, kad sausas patalpų oras gali dar labiau sudirginti balso stygas, todėl sergant naudinga įsijungti oro drėkintuvą. Taip pat svarbu reguliariai vėdinti patalpas, kad oras nebūtų per sausas.

Išbandykite garų inhaliacijas

Garų inhaliacijos – tai veiksmingas būdas sudrėkinti kvėpavimo takus ir sumažinti gleivių sudirginimą.

„Inhaliacijas galima daryti naudojant dubenį su karštu vandeniu ir uždengus galvą rankšluosčiu, kad garai nesisklaidytų. Taip pat galima įlašinti kelis lašelius eterinių aliejų, tokių kaip eukaliptų ar pipirmėčių. Svarbu būti atsargiems – laikykite veidą saugiu atstumu nuo karštų garų“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.

Kreipkitės į gydytoją

Jei balsas neatsistato per 7–10 dienų arba jūs nuolat prarandate balsą, verta apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti lėtinio laringito, balso stygų mazgelių ar net rimtesnių ligų simptomas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvos medikų pasirengimas ekstremalioms situacijoms: 8 iš 10 nesijaučia užtikrintai
Minint trečiąsias karo Ukrainoje metines, Jaunųjų gydytojų asociacija kvietė Kauno klinikų medikus į konferenciją apie j...
Dingęs balsas ir skaudanti gerklė: kodėl svarbu tylėti ir draudžiama šnabždėti?
Šaltuoju sezonu galima susidurti su nemaloniomis problemomis – prarastu balsu ir gerklės skausmu. Tai gali būti ne...
Vilniaus vaikų gyvensenos tyrimas: fizinė sveikata gerėja, tačiau patiria daugiau patyčių
2024 m. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau” atliko trečiąjį Vilniaus miesto mokyklinio a...
Sugrįžęs šaltukas atnešė ir naują virusų bangą: svarbiausi tyrimai, kuriuos reikėtų atlikti
Žiema – metas, kai mūsų organizmas susiduria su įvairiais iššūkiais: mažiau saulės šviesos, šaltis, tad didesnė ir...
Pavasaris įkvepia pasitempti
Pavasaris – vis arčiau ir arčiau. Ką daryti, kad pasitiktume jį lieknesni, gražesni, geros nuotaikos? Patarimais s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų