Sveikatos apsaugos ministerija reaguodama į iniciatyvos „Gimimas LT“ aktyvistų raginimus reglamentuoti gimdymą namuose surengė spaudos konferenciją, kurioje paaiškino, kodėl kol kas suspenduoja bet kokias diskusijas dėl gimdymo namuose įteisinimo. Pagrindinė priežastis – ikiteisminis tyrimas, kurio įtariamieji – gimdymo namuose šalininkai.
Tiriama 400 nusikalstamų veikų
Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė, be visų su gimdymo ligoninėje saugumu susijusių priežasčių, nurodė vieną, kuri ant kojų sukėlė iniciatyvos „Gimimas LT“ narius.
„Turiu oficialų raštą iš Vilniaus rajono policijos komisariato, kuriame nurodoma, kad yra vykdomas ikiteisminis tyrimas, kuriama tiriama apie 400 nusikalstamų veikų. Jų kaltinamieji ir įtariamieji yra tie patys asmenys, kurie siekia reglamentuoti gimdymą namuose. Yra kaltinimų dėl dokumentų klastojimo, veiklos be medicininio išsilavinimo, neturint reikiamos licencijos, taikant medicinos mokslo tyrimais nepatvirtintus metodus. Taip pat vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl konstatuotų kūdikių mirčių, gimdymo pažymų klastojimo“, – per spaudos konferenciją sakė N. Ribokienė.
Ji sakė, kad esą akivaizdu, kad iniciatyva dėl reglamentavimo bandoma dekriminalizuoti per dvidešimt metų padarytus nusikaltimus. Todėl gimdymo namuose reglamentavimo klausimas stabdomas, kol nebus baigtas policijos vykdomas ikiteisminis tyrimas.
Spaudos konferencijoje dalyvavusios moterys tikino, kad iniciatyvoje dalyvauja dėl savo įsitikinimų, savo ir aplinkinių šeimų gerovės.
„Vakarų Lietuvos medicinai“ viceministrė sakė negalinti atskleisti, ar įtariamųjų pavardės yra tos pačios, kurios figūruoja tarp iniciatyvos „Gimimas LT“ narių. Tačiau paklausta, ar kaltinamoji yra kokia nors viena akušerė, N. Ribokienė šyptelėjo: „Tai visas tinklas. Dėl vieno akušerio tokių dalykų nebūtų“.
Žada kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją
Netrukus po viceministrės pareiškimo iniciatyvos „Gimimas LT“ atstovė, VšĮ Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė išplatino savo poziciją, kurioje neigiama, kad, kaip sakė N. Ribokienė, „akivaizdu, kad būtent iniciatoriai reglamentavimo tuo pačiu yra ir šio ikiteisiminio tyrimo įtariamaisiais“.
„Iniciatyvos tikslas nėra susijęs su jokiais ikiteisminiais tyrimais, juolab konkrečių asmenų gynyba. Netgi neįsivaizduojame, kaip mūsų veikla ir inicijuojamos diskusijos galėtų daryti įtaką ikiteisminiam tyrimui ar juolab jo rezultatams. Mes kalbame apie medikų galimybę teikti pagalbą gimdyvėms ne ligoninėje. Jei šis klausimas būtų buvęs sureguliuotas, kai atsirado tam poreikis, galbūt nebūtų jokių ikiteisminių tyrimų, kuriais SAM dangstosi be jokio pagrindo“, – pareiškime rašo V. Pilipauskaitė-Butkienė.
Ji teigė, kad organizacijos nariai yra girdėję, kad vyksta ikiteisiminis tyrimas, pirmiausia iš pačios SAM atstovų ir kad kai kurios namuose gimdžiusios šeimos kviečiamos į teisėsaugos institucijas.
„Tačiau būtent šiandien pirmą kartą išgirdome skaičių – minimi net 400 žmonių, kurie esą susiję su ikiteisminiu tyrimu. Akivaizdu, kad gimdymo namuose reglamentavimo problema Lietuvoje yra opi ir klausimą reikia spręsti, – įsitikinę „Gimimas LT“ nariai. – Viceministrės teiginys, esą iniciatyvos veikla – „nesolidi ir negraži“ – skamba įžeidžiamai ir mes svarstome galimybę kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją“.
Plačiau apie iniciatyvos „Gimimas LT“ ir vienos moters, gimdžiusios užsienio natūralaus gimdymo namuose, pateikiamus gimdymo namuose privalumus ir SAM kontraargumentus – dienos straipsnyje liepos 26 d.
Zita Voitiulevičiūtė