Antradienis, 2024.11.12
Reklama

Iš kamieninių ląstelių išaugintos mini smegenys

vlmedicina.lt | 2013-09-16 15:01:33

Kamieninės ląstelės yra visų kitų organizmo ląstelių pirmtakės. Jos unikalios tuo, kad gali nuolat daugintis ir atsinaujinti, o esant tam tikroms sąlygoms, virsti bet kuria kita organizmo ląstele. Dėl šių savybių kamieninės ląstelės tapo daugelio pasaulio laboratorijų tyrimo objektu ir siejamos su naujos medicinos galimybėmis ir perspektyvomis.

Vaidas Dirsė
Vaidas Dirsė pabrėžė, kad kamieninių ląstelių eksperimentai yra griežtai apriboti bioetinio reglamento. Audriaus Privedos nuotr.

Išaugino smegenų audinius

Austrijos molekulinių biotechnologijų instituto mokslininkai iš kamieninių ląstelių, naudodami naują 3D kultūrų sistemą, išaugino smegenų audinius, iš kurių bus modeliuojamos žmogaus galvos smegenys.

Eksperimente buvo naudojamos žmogaus embriono kamieninės ląstelės ir indukuotos pelių fibroblastų pluripotentinės ląstelės. Naujausiomis technologijomis kontroliuojant skirtingų kamieninių ląstelių augimą, buvo išauginti skirtingi smegenų audiniai.

Visų pirma sukurta vadinamoji neuroektoderma, ląstelių sluoksnis, iš kurio vystosi nervų sistema. Vėliau šio audinio fragmentai laikomi 3D kultūroje ir talpinami į specifinį gelį, kuris augančiam audiniui užtikrino mitybą. Maisto medžiagų absorbcijai pagerinti gelio formos buvo perkeliamos į bioreaktorių ir per 3-4 savaites numatytas galvos smegenų fragmentas būdavo suformuotas.

Pagrindinės smegenų struktūros: smegenų žievė, smegenų dangalai, plexus chorioideus buvo išauginti vidutiniškai per 15-20 dienų. Panašios smegenų skilveliams ertmės turėjo jungiamąjį audinį, neuroepitelį ir galėjo susisiekti su nugaros smegenų kanalu. Po dviejų mėnesių visi smegenų audiniai atitiko žmogaus „mini smegenų“ struktūrą.

Perspektyvos

Atradimas suteikia plačias galimybes studijuoti žmogaus nervų sistemos vystymąsi. Ir ne tik.

Smegenų modelis bus naudojamas analizuojant įgimtų ir įgytų smegenų ligų kilmę, aplinkos cheminių faktorių įtaką joms, vaistų poveikį šias ligas ne tik gydant, bet ir  užkertant joms kelią.

Medicinos biologo, genetiko Vaido Dirsės teigimu, tyrimai su kamieninėmis ląstelėmis yra labai perspektyvūs, ypač turint omenyje jų panaudojimą regeneruojant pažeistus audinius arba išauginant organus, reikalingus transplantacijai.

„Tačiau norėtųsi pabrėžti, jog dar esame tik pradinėje stadijoje ir realių taikomųjų darbų nėra atlikta. Aprašyto eksperimento metu nebuvo išaugintos jokios smegenys, o tik jų nervinio audinio fragmentas. Kaip ir klonavimo, taip ir kamieninių ląstelių eksperimentai yra griežtai apriboti bioetinio reglamento, tad smegenų išauginti taip niekas neleis. Tačiau kitų organų ar jų audinių išauginimas iš kamieninių ląstelių ir jų panaudojimas medicinoje teikia daug vilčių. O kol kas viskas yra eksperimentiniame lygmenyje, kaip ir panašūs tyrimai pasaulyje“, - sakė „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas.

Tyrimai Lietuvoje

Tokie eksperimentai, kaip aprašytieji, Lietuvoje nevykdomi – tam, pasak V. Dirsės, nepakaktų finansavimo ir techninių galimybių. Tačiau su kamieninėmis ląstelėmis eksperimentai yra vykdomi.

„Inovatyvios medicinos centras tiria mezenchimines kamienines lasteles (MKL) ir tobulina jų gausinimo technologijas, moksliškai nagrinėja kamieninių ir aukštesnės diferenciacijos ląstelių kultūras, jų morfologiją, funkcijas, vidinius signalizacijos mechanizmus, fenotipų įvairovę, ieško išgryninimo technologijų. Tyrimų rezultatai rodo, kad mezenchiminės ląstelės galėtų būti tinkamiausias ląstelių šaltinis įvairiems pažeistiems audiniams regeneruoti. Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras nuo 2010 m. sėkmingai vykdo kraujodaros kamieninių ląstelių selekciją, kuri yra panaudojama transplantacijoms kraujo vėžiu sergantiems pacientams“, - informavo genetikas V. Dirsė.

Šaltinis

"Cerebral organoids model human brain development and microcephaly," published in Nature, doi:10.1038/nature12517, 28 August 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ilgaamžiškumas: kaip sulėtinti senėjimo procesus?
Ar vis dažniau jaučiatės tarsi būtumėte išsunkti kaip citrina? Energijos lygis krinta, o kiekviena diena atrodo kaip kov...
Burnos chirurgas apie galimas dantų implantacijos komplikacijas ir jų prevenciją
Dantų implantacija – patikimiausias ir ilgaamžiškiausias prarastų dantų atkūrimo būdas. Dirbtinė danties šaknis &n...
Nuo plaučių uždegimo saugo dar veiksmingesnė pneumokokinės infekcijos vakcina
Maždaug pusė vaikų ir 3–4 procentai suaugusiųjų, kurie gali būti visiškai sveiki, yra pneumokoko bakterijų nešioto...
Gydytojas urologas: ar vyras tikrai rūpinasi savimi, rodo tai, kaip jis rūpinasi savo prostata
Lapkritis – kovos su prostatos vėžiu mėnuo, skirtas ne tik palaikyti su šia onkologine liga susidūrusius vyrus, be...
Dailės terapija – tarsi ėjimas per vidinį tunelį
Pastarąjį dešimtmetį, be įprastinio medikamentinio gydymo, vis dažniau girdime taikant ir įvairių rūšių meno terapiją &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų