Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Išanalizuota, kokios kokybės maisto papildai buvo siūlomi šalies vartotojams (2)

vlmedicina.lt | 2014-01-20 14:37:40

Pernai valstybinę maisto papildų kontrolę vykdantys inspektoriai susidūrė su netinkamos sudėties, neteisingai paženklintais ar netinkamai reklamuojamais maisto papildais. Nustatyta atvejų, kai maisto papildų sudėtyje buvo draudžiamų naudoti maisto priedų, mineralų ir net medžiagos, kurios poveikis panašus į amfetamino. Be to, nustatyta nemažai informacijos vartotojams pateikimo pažeidimų. Maisto papildų ženklinimo etiketėse nebuvo nurodytos visos sudėtinės dalys, akcentuojamas teigiamas papildų poveikis sveikatai, nors tai draudžiama.

Papildai
© Fotolia.com

Papildų etiketėse – neteisinga informacija

2013 m. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriams atlikus 532 patikrinimus maisto papildų gamybos ir didmeninės prekybos įmonėse, taip pat vaistinėse, nustatyti 57 pažeidimai. Daugiausiai neatitikimų teisės aktuose numatytiems reikalavimams rasta maisto papildų didmeninės prekybos įmonėse (51% patikrinimų su pažeidimais). Patikrinimai su pažeidimais papildų gamybos įmonėse sudarė 46%, vaistinėse – 20%. „Dažniausiai gamintojai ir prekybininkai nesilaikė ženklinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, etiketėse buvo neteisingai nurodytas maisto papildo tinkamumo vartoti terminas, sudėtinių dalių pavadinimai, neparašyta, kad sudėtyje yra saldiklių, - vardina VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Lina Misiūnaitė. - Kai kurie tiekėjai nepaisė draudimo ant pakuotės rašyti teiginius apie papildo maistingumą ir teigiamą poveikį sveikatai: „turi antiseptinių priešuždegiminių, antivirusinių, priešgrybelinių savybių“, „pasižymi priešuždegiminėmis, dezinfekuojančiomis ir atsikosėjimą skatinančiomis savybėmis“.

Rasta kenksmingų medžiagų

Ne visiems maisto papildų gamintojams ir platintojams svarbiausia vartotojų sveikata. 2013 m. planinių patikrinimų metu buvo rasta draudžiamų naudoti maisto priedų keturių pavadinimų papilduose: „Golden Erect BigBoy“, „Spanish Fly Raspberry romance“, „Perfect Performer Direct“ ir „Venicon for woman“. Šiomis nesaugiomis produktų partijomis prekiauti buvo uždrausta, jos nedelsiant surinktos iš rinkos.

Dar keturias maisto papildų rūšis pernai uždrausta realizuoti, pasitvirtinus vartotojų skundams dėl produktų saugos.  Papildų „Gaspari nutrition Anavite“ ir „Controlled Labs Orange Triad“ sudėtyje nustatyta neleistinų mineralinių medžiagų. Produkte „Lipo rush“ rasta centrinę nervų sistemą dirginančios medžiagos, kurios poveikis panašus į amfetamino.

VMVT specialistams, išnagrinėjus skundą, kuriame vartotojas nurodė, kad maisto papildas sukėlė alergiją mažam vaikui, paaiškėjo, jog gaminio sudėtyje buvo laktozės, nepažymėtos ant ženklinimo etiketės.

Iš viso praėjusiais metais VMVT gavo ir išnagrinėjo 41 vartotojo skundą, iš kurių 15 pasitvirtino. Daugiausiai žmonių skundėsi dėl maisto papildų ženklinimo ir saugos.

Išaiškinus nesaugių maisto papildų atvejus, VMVT iškart per RASFF (Skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus) sistemą apie tai informuoja kitas šalis. 2013 m. išsiųsti 6 tokie pranešimai: dėl maisto papildų „Lactokid“, kurių sudėtyje nustatytas etiketėje nepaženklintas alergenas – laktozė, dėl „MHP Active Sport“, nes rasta neleistinų medžiagų vanadžio sulfato ir boro chelato, dėl „Perfect Performer Direct“, kurio sudėtyje buvo draudžiamo naudoti boro citrato, dėl „Big Boy-Golden Erect“, mat rasta neleistino maisto priedo, eritrozino, taip pat dėl „Vitolize“, kuriame nustatyta draudžiama cinko forma – cinko arginino chelatas, ir dėl „Lipo Rush“, nes aptikta kenksminga medžiaga 1,3-dimetiletilaminas DMAA.

Maisto papildai negydo

VMVT specialistai reguliariai tikrina, kaip maisto papildų platintojai laikosi reklamos įstatymo, kuris draudžia ženklinant, pristatant ir reklamuojant priskirti šiems gaminiams gydomąsias ar profilaktines savybes. Pernai surašyta 18 šio įstatymo pažeidimo protokolų už tai, kad reklamuojant papildus jiems buvo priskirtos gydomosios ir profilaktinės savybės. Pavyzdžiui, buvo nurodyta konkreti liga ir organizmo funkcijų sutrikimai, kuriuos gali padėti įveikti tam tikras papildas. Taip pat vienoje iš reklamų akcentuota per kokį laiko tarpą kiek kilogramų padės atsikratyti maisto papildas.

VMVT primena, kad nereikėtų tikėti nepagrįstus dalykus ar poveikį žadančiais reklamos teiginiais. Maisto papildai – tai ne vaistiniai preparatai, jie nepasižymi savybėmis, dėl kurių tiktų ligoms gydyti arba jų profilaktikai. Jie taip pat nėra skirti atkurti, koreguoti ar modifikuoti žmogaus fiziologines funkcijas. Maisto papildai - tai produktai, skirti, jei reikia, papildyti įprastinį racioną.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų