Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Išgyvenimo skaičius - 300 gimdymų per metus - akušeriams mistinis (2)

Ligita Sinušienė | 2016-01-20 00:01:23

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) prieš Lazdijų ligoninę iškėlė karo kirvį ir nuleisti jo neketina, kaip atskleidė vakarykštis įstaigos bei rajono savivaldybės atstovų susitikimas su ministerijos bei ligonių kasų atstovais. Tačiau pasiduoti lazdijiečiai neketina. Jiems antrina šalies  akušeriai, kuriems iki  šiol niekas dorai taip ir nepaaiškino, kuo grindžiama akušerijos skyrių išgyvenimo  sąlyga – 300 gimdymų per metus. Kodėl būtent tiek?

Gimdyvė
© Fotolia.com

Apsikeitė nuomonėmis

Vakar vykusiame susitikime SAM  bendrų sąlyčio taškų su svečiais iš Lazdijų taip ir nerado.

“Tiesiog apsikeitėme nuomonėmis, - po susitikimo konstatavo šio rajono meras Artūras Margelis, su apmaudu kritikuojantis šiuo metu vykdomą  sveikatos politiką. – Ligoninės skyrius atnaujintas, daugiausia – iš Lietuvos bei Lenkijos bendradarbiavimo programos. Ir apskritai su iki šiol mums skirtomis lėšomis mes galime  išgyventi. Jei nebegausime finansavimo akušerijos paslaugoms, teks uždaryti ir reanimacijos, ir chirurgijos skyrius“.

Merui nesuprantamas ekonominis tokių žingsnių pagrindas. Anot jo, nutraukus finansavimą akušerijos paslaugoms valstybė ne tik nesutaupysianti, bet netgi patirsianti gerokai daugiau išlaidų: „Paslaugos centralizuojamos, jų prieinamumas iš tiesų mažinamas, o ne didinamas. Juk patekti į Santariškių ar Kauno klinikas reikia pažinčių ir pinigų. Drąsiai galiu tai sakyti. O iki jų ar kad ir iki Alytaus dar reikia ir nuvažiuoti. Be to, ten irgi prieinamumas sudėtingas. Galų gale, esame turistinis rajonas, turistai irgi turi jaustis čia saugūs“.

Nesutaupys

A. Margelis sako, kad skaičiuojant buhalteriškai, ligoninė dirbusi pelningai, turėdama Akušerijos skyrių. „Jie neskaičiuoja, kad atleidus 30 darbuotojų, jie eis į Darbo biržą. Tad gal geriau jau jie dirbtų ir užsidirbtų, nei valstybė jiems pašalpas mokėtų, - įsitikinęs portalo pašnekovas. – Be to, esame pasienio ligoninė. Už sienos – Lenkija, Seinų ligoninė, kuri daug mažesnė už Lazdijų, ir niekas nekalba apie jos uždarymą, nors  joje ir gimdymų gerokai mažiau nei pas mus“.

Lazdijų ligoninės vyriausiasis gydytojas Vitas Šimkonis SAM vykdomą politiką apibūdina vienu žodžiu – „keista“.

„Nežinau, kas sugalvojo tokius dalykus, - grįždamas iš  Vilniaus su VLMEDICINA.LT kalbėjo V. Šimkonis. – Tikėjausi, kad bent iki pusės metų pratęs finansavimą, bet jį paliko tik pirmajam metų ketvirčiui. Po kovo 31-os dienos mums nebeskirs lėšų. Iš tiesų jau 10 metų kovojame, bet dabar iš ministerijos pusės jau padėtas taškas. Nebent patys rastume lėšų skyriui išlaikyti iš ligoninės rezervo“.                                                                                                                                                                                     

Įstaigos  vadovas neslepia, kad į savo miestą grįžta prislėgtas, juolab kad tik prieš metus ligoninė atnaujino savo skyrių: „Dar negaliu sugromuliuoti šitos informacijos. O juk mūsų gimdyvės džiaugiasi mūsų įstaiga, net nevažiuoja kitur. Čia su kiekviena bendraujama  individualiai, jos nesijaučia  konvejeryje, kaip didesnėse ligoninėse. Turime ir puikią gydytoją iš Kauno. Aišku, žiūrint vien sveikatos politikos demagogijos, skyrius  nuostolingas. Tačiau gegužę sulaukę ministrės priekaištų dėl nuostolingo darbo, atsisakėme 11-os administracijos etatų ir šiuos metus sugebėjome baigti pelningai“.

Gydytojas antrina merui, tikindamas, jog  ligonių kasos nieko nesutaupysiančios:  „Juk koks jiems skirtumas, kam perves  pinigus už akušerijos paslaugas  - Alytui ar Lazdijams? O jeigu moterys važiuos  į  Vilnių ar Kauną, ta paslauga bus netgi brangiau apmokama. O mūsų žmonės nukentės. Rajone yra daug vargingai gyvenančių, kuriems  važiuoti  50 km į ligoninę paprasčiausiai per brangu. Tokia politika tikrai nėra gera. Ir mes  dar nenuleisim rankų. Dar pavasarį mūsų regiono moterys vos per kelias dienas surinko 3  tūkstančius parašų su prašymu palikti Akušerijos skyrių“.

Nesuprantami kriterijai

Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė sako iki šiol iš valdžios  atstovų nesulaukusi paaiškinimo, kodėl akušerijos skyriui gyvuoti nustatytas būtent toks gimdymų skaičius – 300 per metus.

„Tai, kad artimiausia ligoninė turi būti už 50 km,  dar galima suprasti. Nors irgi tai reiškia, kad gimdyvė  į  įstaigą pateks greičiausiai per valandą. O tie 300 gimdymų – apskritai mistinis skaičius, ypač atsižvelgiant  į dabartinę Lietuvos demografinę padėtį, emigraciją. Ministrė yra pasakiusi, kad su mažesniu gimdymų skaičiumi susiduriančios akušerės nėra itin kvalifikuotos. Girdėti tokius pareiškimus iš ministerijos yra tiesiog neetiška. Nes visos akušerės dirba pagal licenciją ir, kaip yra reikalaujama, per 5-erius metus išklauso  60-ies valandų kvalifikacijos kėlimo kursą. Ir  kol kas karo kirvis pakibęs virš Lazdijų ligoninės, bet ministerijos planuose buvo įrašytos 8-ios įstaigos“.

I. Joneliūnienė pabrėžė, kad Lietuva vis dar dalyvauja akušerijos skyrių rėmimo programoje, kurią finansuoja Šveicarija. "Tai – jau antra šios šalies paramos injekcija Lietuvos akušerijai. 1994-1995  m. buvome aprūpinti įranga, o dabar yra keliama darbuotojų kvalifikacija, įrengiamos patalpos. Skaudu, kad užsienio valstybė investuoja į  Lietuvą, o sava vyriausybė ją žlugdo, - kalbėjo akušerių atstovė. – Ir apskritai nemanau, kad gimdymų skaičius turėtų būti vienas iš kriterijų uždaryti skyrių, ypač esant tokiai socialinei atskirčiai, tokiam nedarbui“.

Nėra teisinio pagrindo

Ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pabrėžia, kad Vyriausybės nustatyti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kriterijai galioja visoms šalies gydymo įstaigoms, todėl nei Lazdijų ligoninei, nei kokiai kitai įstaigai išimtys nebus daromos.

„Neturėtų būti eskaluojamos nepagrįstos kalbos apie Lazdijų ligoninės uždarymą, nes kriterijų neatitinka ir iš PSDF lėšų negali būti finansuojama tik viena paslauga – akušerija, - vakarykščiame  susitikime  pabrėžė  ministrė, pasiūliusi kompromisą -  skirti  finansavimą akušerijos  paslaugoms  šioje įstaigoje iki šių metų kovo 31 d. bei dar vieną šių metų ketvirtį ligoninei teikti dotaciją. Tačiau toliau, norint teikti akušerijos paslaugas, jų dotavimą turėtų perimti Lazdijų savivaldybė.

„Vyriausybės nutarime numatyta, kad priimti gimdymus gali ligoninės, kuriose per metus gimdė ne mažiau kaip 300 gimdyvių. Jeigu gimdymų mažiau, galioja kitas kriterijus – atstumas iki kitos stacionarias paslaugas teikiančios gydymo įstaigos turi būti didesnis kaip 50 km. Lazdijų ligoninėje 2015 m. buvo priimti 183 gimdymai, o atstumas nuo Lazdijų ligoninės iki artimiausios akušerijos paslaugas teikiančios ligoninės (Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės) yra 44 km. Tai reiškia, kad nėra teisinio pagrindo apmokėti iš PSDF biudžeto stacionarinių akušerijos paslaugų teikimo Lazdijų ligoninėje, – pabrėžia ministrė R. Šalaševičiūtė. – Tačiau visas kitas sutartyje su teritorine ligonių kasa numatytas paslaugas ligoninė galėtų teikti. Todėl aš, kaip teisininkė, negaliu kalbėti apie neturinčius teisinio pagrindo sprendimus ir pažadėti, kad akušerijos paslaugos ir toliau bus finansuojamos iš PSDF šioje ligoninėje.“

Ministrė pabrėžė, kad kriterijai, kiek paslaugų turi būti suteikta per metus akušerijos skyriuje,  nėra laužti iš piršto, jų tikslas – užtikrinti, kad pacientams teikiamos paslaugos būtų saugios ir kokybiškos. Ji suprantanti medikų nerimą, tačiau neabejojanti, kad regiono gimdyvės ir toliau galės jaustis saugios.


Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų