Chirurginis vėžio gydymas – visad sudėtingas procesas, iš dalies dėl to, kad gydytojams dažniausiai sunku tiksliai nustatyti, kurioje vietoje baigiasi sveikas audinys ir prasideda navikas. Naujas išmanusis skalpelis operacijos metu geba tiksliai atskirti vėžines ląsteles nuo sveiko audinio, taip palengvindamas chirurgo darbą operacinėje.
Išties išmanusis skalpelis – pakankamai paprastas prietaisas. Dr. Zoltan Takats, dirbantis Imperijos koledže Londone, „iKnife“ vadinamą peilį išrado sujungęs įprastą chirurginį skalpelį, pjaunant audinius naudojantį karštį, su masės spektrometru, prijungtu prie kompiuterio. Chirurgui pjaunant audinį peilis analizuoja sklindančius garus, gautą informaciją siunčia į kompiuterį, kuris akimirksniu praneša, ar audinys yra vėžinis, ar sveikas. Daugelio onkologų alternatyva – pašalintų audinių analizė patologijos laboratorijoje, kurią naudojant rezultatai paaiškėja praėjus 20–30 minučių. Dėl to pacientus dažnai tenka operuoti pakartotinai.
Naujasis skalpelis suteikia galimybę gauti informaciją akimirksniu, operacijos metu, – tai iki šiol buvo neįmanoma. Zoltan Takats, duodamas interviu BBC teigė manantis, jog šis išradimas turi potencialą gerokai sumažinti navikų pasikartojimo dažnį, taip padėdamas išgyventi didesniam skaičiui vėžiu sergančių pacientų.
Iki šiol „iKnife“ skalpelis buvo panaudotas atliekant 91 operaciją, kurių rezultatai parodė, jog įrankio diagnozės yra nepaprastai tikslios. Pabaigus klinikinius tyrimu peilio kūrėjai tikisi, kad jų išradimas taps plačiai naudojamas operacinėse visame pasaulyje.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.
Parengta pagal: https://www.sciencedaily.com/releases/2013/07/130717141752.htm