Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Ištinęs dešinysis kapšelis. Kas tai galėtų būti? (1)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2019-12-11 18:50:07

Klausimas. Ištinęs dešinysis kapšelis. Kas tai galėtų būti? Taip jau yra 4 mėnesius, nei didėja, nei mažėja. E., 25 m.

Dr. Mindaugas Danilevičius (dešinėje). Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Greičiausiai kapšelio apimties padidėjimas siejamas su uždegimu arba su hidrocele. Jei sėklidė palpuojant labai skausminga, tuomet kalbėtume apie uždegimą, tačiau jei klinika vargina jau 4 mėnesius, manyčiau, jog tai bus greičiausiai hidrocelė.

Hidrocelė  dar vadinama sėklidės dangalų vandene. Tai būklė, kai aplink sėklidę atsiranda skysčio sankaupa, dėl kurios sėklidė ar abi sėklidės atrodo patinusios, padidėjusios. Ji dažnesnė naujagimiams berniukams, ypač neišnešiotiems, bet gali sirgti ir suaugusieji. Naujagimiams hidrocelė atsiranda vaisiaus sėklidėms nusileidžiant iš pilvo ertmės į kapšelį, nespėjus užsiverti dangalams kapšelyje (susisiekianti hidrocelė) arba jam užsivėrus, tačiau skysčiui nespėjus rezorbuotis (nesusisiekianti hidrocelė). Naujagimiams hidrocelė dažniausiai išnyksta savaime per pirmuosius gyvenimo metus, maišelio lapeliai susiglaudžia ir skystis tarp dangalų absorbuojamas.

Vyrams ši liga pasitaiko po uždegimo kapšelio srityje (dėl infekcijos, pavyzdžiui epididimito, taip pat dėl lytiniu keliu plintančios infekcijos) arba patyrus traumą (pažeidus sėklidės prielipą), tačiau dažniausiai aiški priežastis nėra nurodoma. Pastebėta, kad suaugusiųjų hidrocelė dažniau aptinkama per 40 metų amžiaus vyrams.

Klinika ir diagnostika

Hidrocelė dažniausiai pasireiškia neskausmingu vienos ar abiejų sėklidžių patinimu. Suaugusieji gali jausti diskomfortą, nepatogumą dėl padidėjusių sėklidžių, juos vargina sunkumo pojūtis. Kartais kapšelis būna paraudęs, retais atvejais jaučiamas skausmas.

Apklausiame ligonį arba jo tėvus, kada atsirado kapšelio patinimas, ar prieš tai nebuvo infekcijų, traumų. Apžiūrime kapšelį, pilvą, įvertiname, ar nėra kirkšninės išvaržos. Sėklidės dangalų vandenę galime pamatyti kapšelį apšvietę stipria šviesa (esant hidrocelei skysčio sankaupa persišviečia, o esant solidiniam dariniui (pvz., tumorui) – ne). Bet kokiu atveju diagnozė patikslinama ultragarsiniu tyrimu, kas padeda atmesti įtarimus dėl kirkšninės išvaržos ar auglio. Gali būti paskirti bendras kraujo ir šlapimo tyrimai, kad paneigtų arba patvirtintų infekciją, dėl kurios ir galėjo atsirasti hidrocelė.

Gydymas

Vaikams hidrocelė dažniausiai praeina savaime net negydoma per pirmuosius gyvenimo metus, tačiau jeigu kūdikio kapšelio patinimas per vienerius metus nesumažėja arba padidėja, būtina kreiptis į vaikų chirurgą. Suaugusiems žmonėms hidrocelei užsitęsus, taip pat dėl diskomforto, per didelio sėklidžių sutinimo ar atsiradus nepatogumui, skausmui, operuojama.

Labai svarbu tai, kad sėklidės dangalų vandenė nebūtų supainiota su kirkšnine išvarža (kai žarnos kilpos per kirkšninį kanalą patenka į kapšelį), kuri turi būti kur kas skubiau operuojama. Hidrocelė nėra ūmi urologinė patologija, todėl nekelia didelės grėsmės sveikatai ar vaisingumui, operuojama planine tvarka, tačiau ją būtina atskirti nuo kitų sutrikimų, galinčių pakenkti gyvybei, – kirkšninės išvaržos, infekcijų, auglių.

Galimi du gydymo būdai. Minimaliai invazyvus gydymas – punkcija ir aspiracija. Jo metu specialia adata punktuojama hidrocelė ir pašalinamas skystis. Šis metodas taikomas retai, nes hidrocelė taikant tokį gydymo būdą dažnai atsinaujina. Jis rekomenduojamas žmonėms, kuriems negalima taikyti operacinio gydymo dėl sunkios sveikatos būklės, infekcijų ir kitų priežasčių arba kai pacientas nesutinka su operacija.

Antrasis - operacinis gydymas, atliekant hidrocelektomiją. Operacijos metu, padarius nedidelį pjūvį kapšelyje pašalinamas skysčio perteklius ir užsiuvus paliekamas drenas. Drenas paprastai pašalinamas kitą parą, o pacientas iš ligoninės išleidžiamas taip pat kitą dieną. Žaizda sugyja per 2-3 savaites, tuomet (po 2 savaičių) pašalinami siūlai.

Po operacijos patariama vengti sunkaus fizinio darbo, aktyvaus sporto, lytinių santykių, nesimaudyti karštoje vonioje ar baseine, vandens telkiniuose 1 mėn. laiko. Galima praustis po dušu. Po operacijos hidrocelė atsinaujina retai, tačiau taip atsitikti gali.

Na, o norint išvengti šios patologijos, reiktų vengti šlapimo takų infekcijų, susirgus tinkamai jas išgydyti (taip pat sergant epididimitu, būtina jį išgydyti), vengti tarpvietės traumų.

Informacija publikuota manourologas.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų