ACCORD (Achieving Comprehensive Coordination in Organ Donation) - „Vieningas organų donorystės koordinavimo“ projektas, kuriame Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM (Biuras) dalyvauja su kitomis 22 ES šalimis. Šio projekto tikslas – sukurti rekomendacijas vienodai organų donorystės koordinavimo sistemai Europoje.
Dvynių projekto „Nacionalinės transplantacijos centrų akreditacijos sitemos sukūrimas“ darbo grupei vadovauja Italijos transplantacijos centro atstovai, dalyvauja Lietuvos, Čekijos, Kipro ir Maltos atstovai.
Šios darbo grupės tikslas – nacionalinės akreditavimo (audito) sistemos sukūrimas, remiantis Italijos transplantacijos centro patirtimi bei jų naudojamu modeliu, pritaikant jį kiekvienos šalies sistemai.
Š. m. birželio 13–14 dienomis Nacionaliniame transplantacijos biure lankėsi Italijos transplantacijos centro atstovas Efstratos Chatzixiros (šio projekto koordinatorius) bei inkstų ir kepenų transplantacijų ekspertai Vito Sparacino (Italijos transplantacijos centro ekspertas) ir Renato Romagnoli (Italijos šiaurės vakarų regiono Turino kepenų transplantacijos centro chirurgas).
Biuro specialistai Italijos ekspertams pristatė mūsų šalyje donorystės ir transplantacijos procesą reglamentuojančius teisės aktus, veikiančius donorystės modelius, transplantacijos programas, Biuro struktūrą, atsakė į klausimus apie donorų ir transplantacijų skaičius, bendradarbiavimą su kitų šalių transplantacijos centrais ir kt.
Svečiai iš Italijos taip pat lankėsi Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų transplantologijos ir Lietuvos sveikatos mokslo universiteto ligoninės Kauno klinikų transplantacijos centruose.
Šiuose sutikimuose Italijos ekspertai domėjosi inkstų ir kepenų transplantacijų skaičiais, reikalavimais donorui ir recipientui, donorinio organo išgyvenamumu, vidutiniu donoro ir recipiento amžiumi, recipiento – donoro poros parinkimu ir pan.
Ekspertams iš Italijos gerą įspūdį paliko inkstų transplantacijų centrų veikla, nes donorinių organų panaudojimas, išgyvenamumas atitinka visus standartus, kurie keliami transplantacijos centrui – per metus atlikti ne mažiau 40 transplantacijų, maksimaliai panaudoti visus donorinius organus.
Tačiau diskutuojant apie kepenų transplantacijas, Italijos ekspertai matė daug nepanaudotų rezervų: panaudojami ne visi donoriniai organai; mažas transplantacijų skaičius, nors kepenų dalies šalinimo operacijų atliekama daug; naudojamos tik jauno donoro donorinės kepenys (vidurkis apie 40 metų).
Italijos ekspertai, susipažinę su Lietuvos teisine baze, transplantacijos centrų taikomomis metodikomis, darbo organizavimu ir kitais aspektais, parengs rekomendacijas, ką ir kaip galima būtų keisti, siekiant geresnių donorystės ir transplantacijos rodiklių.
Dvynių projekto kitas žingsnis – aktyvus Italijos ir Lietuvos atstovų bendradarbiavimas, rengiant specialų klausimyną, kuris naudojamas, siekiant skaidriai ir efektyviai atilikti transplantacijų centrų auditą, taip pat Lietuvos atstovų mokymai Italijos transplantacijos centre.
Dvynių projekto darbo grupės galutinis tikslas – parengti išsamų klausimyną, kuris bus naudojamas atliekant auditą, bei projektą pabaigti atliekant auditą Lietuvos transplantacijos centruose 2014 metais. Pirmą auditą atliktų Biuro ir Italijos ekspertai.
Nacionalinis transplantacijos biuras