Siekdami įvertinti po 30 metų likusį užterštumą Cs-137 bei jo galimą įtaką gyventojų apšvitai, Radiacinės saugos centro specialistai vykdė Lietuvos teritorijos liekamojo užterštumo po Černobylio AE avarijos įvertinimo 2012–2014 m. programą.
Ši 1986 m. įvykusi avarija turėjo didžiausią įtaką Lietuvos teritorijos užterštumui Cs-137 radionuklidu. Atlikti detalūs dirvožemio tyrimai labiausiai užterštose teritorijose – Pietų, Pietvakarių ir Vakarų Lietuvoje, taip pat ir Plungės rajone. Įvertinti Cs-137 kiekio bei vertikalaus užterštumo pasiskirstymo pokyčiai, kurie įvyko per laikotarpį po avarijos.
Nustatyta, kad Cs-137 vis dar aptinkama viršutiniuose dirvožemio sluoksniuose iki 30 cm gylyje, todėl per augalus mitybos grandine jo gali patekti į žmogaus organizmą. Tyrimų rezultatai parodė, kad dirvožemyje esantis Cs-137 radionuklidas skyla, tačiau per 30 metų dirvožemio užterštumas Cs-137 sumažėjo tik per pusę. Tai lėmė paties Cs-137 radionuklido pusėjimo trukmė.
Nustatyta, kad Cs-137 kiekis dirvožemyje nėra didelis ir jo lemiama apšvita Cs-137 patekus iš dirvožemio per augalus ir gyvulių pašarą į maistą yra nežymi, tačiau tyrimų rezultatai patvirtina, kad užterštumas įvykus avarijai, kai radioaktyviosios medžiagos pasklinda aplinkoje, išlieka ilgą laiką.
Radiacinės saugos centro informacija