Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kaip ir daugelyje kitų šalies gydymo įstaigų, įvyko Nacionalinio žmogaus teisių ir taikos komiteto bei Lietuvos psichologijos studentų asociacijos inicijuota akcija „Geriausia padėka gydytojui – Jūsų šypsena“. Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovai: generalinis direktorius Patras Simavičius, medicinos direktorė Vaiva Makštutienė bei medicinos direktorės pavaduotoja Sigita Klimavičienė akcijos idėjas pristatė žiniasklaidos atstovams.
Korupcijai medicinoje – ne vieta
Respublikinės Šiaulių ligoninės korupcijos prevencijos komiteto pirmininkė medicinos direktorė V. Makštutienė gydytojų gamybinio pasitarimo metu informuos apie rengiamą akciją, kurios metu bus išplatinta informacija gydytojams ir pacientams apie kyšininkavimą, griaunantį nuoširdžius pacientų ir gydytojų tarpusavio santykius. Gydytojai paraginti geranoriškai klijuoti akcijos lipdukus, dalinti pacientams skrajutes, kuriose aiškinama, kaip elgtis, kai nustatomas korupcijos atvejis.
Apie korupcijos apraiškų mažinimą kalbėjo ir Konsultacijų poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis. Pasak jo, ligoninėje korupcijos nėra, o jei ir pasitaiko, tik pavieniai atvejai.
Gydytojas supažindino kolegas su darbuotojų, susidūrusių su korupcija, elgesio taisyklėmis, Lietuvoje ir ligoninėje galiojančiais korupcijos prevencijos dokumentais, pristatė generalinio direktoriaus P. Simavičiaus patvirtintą korupcijos prevencijos komitetą ir jo pirmininkę V. Makštutienę.
Korupcija turėtų išnykti
Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius P. Simavičius, sakė, kad nieko naujo nevyksta, įstaigoje vykdoma LR Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota korupcijos prevencijos programa, įgyvendinama jau daugelį metų. Ši akcija – tik nauja, žaisminga forma, prie kurios medikai mielai jungiasi.
Korupcijos prevencijos tvarka, pasak įstaigos vadovo, bus patvirtinta gegužės mėnesį. Bus patvirtinta ir ligoninės veikla, bet ligoninė neatliks tų funkcijų, kurias turi atlikti su korupcijos išaiškinimu, tyrimu ir baudimu susijusios institucijos. Pasak direktoriaus, kyšio davimo tradicija yra išlikusi iš senų laikų. Ji keisis ir turėtų išnykti, kai pasikeis žmonių kultūra, požiūris į šią negerovę.
Direktorius teigė, jog labai didelių, akcentuotų korupcijos atvejų ligoninėje nėra buvę. Pasisakymų visokių yra, problemų taip pat pasitaiko. Tačiau šiame nusikaltime dalyvauja dvi pusės: duodančioji ir imančioji, tad ir atsakomybę turi prisiimti abi pusės.
Direktorius ragina suprasti, kad nemokamos medicinos nėra, kiekvienas mūsų už gydymo paslaugas sumokame, mokėdami mokesčius valstybei, kurių dalis patenka į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą, iš kurio ir mokama gydymo įstaigoms, atlygis gydytojams. Tačiau gydytojų darbas įvertintas labai menkai, ir gydytojui iš atlygio išgyventi sunku.
Gresia atsakomybė
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje generalinio direktoriaus įsakymu suburtas korupcijos prevencijos komitetas. Spaudos konferencijoje kalbėjusi korupcijos prevencijos komiteto pirmininkė V. Makštutienė mano, jog pagrindinis antikorupcijos komiteto veiklos tikslas – profilaktika, ieškojimas būdų ir galimybių, kad nebūtų sąlygų korupcijai, tad bus daroma viskas, kad korupcijos medicinoje sumažėtų. Tam, anot V. Makštutienės, bus siekiama didelio skaidrumo, skiriant tyrimus, planinių operacijų laiką, kad neliktų vietos susitarimams ar neskaidriai tvarkai. „Būna, kad pacientas nesulaukia laiku paslaugos: vėluoja tyrimas, keičiamas operacijos laikas ir pacientui bei jo artimiesiems kyla nervinė įtampa, nes žmonės nežino, kas vyksta“, - pastebi V. Makštutienė. Nuo šiol skyriuose bus paskirtas žmogus, kuris prižiūrės, kad nustatyta tvarka nebūtų pažeidžiama. Tačiau didžiausios sėkmės tikimasi, pasikeistus visuomenės požiūriui į medikų darbą, pacientų ir medikų bendradarbiavimą, pasikeitus valstybės finansuojamos medicinos vertei, nes menkai mokama ne tik už gydytojo darbą, bet ir u- gydymo įstaigos paslaugų paketą, nes balo vertė nesiekia lito.
„Kyšio davimas ar ėmimas yra kriminalinis nusikaltimas, jo dalyviams gresia baudžiamoji atsakomybė“, - ragina nepamiršti korupcijos prevencijos komisijos pirmininkė kiekvieno, kuris dalyvauja šiame nesąžiningame veiksme.
Zita Katkienė,
Respublikinė Šiaulių ligoninė