Antradienis, 2025.04.22
Reklama

Jei esate „mėnulio žmogus“ – nepersigąskite, praeis

kurjeris.lt | 2014-03-24 17:26:38

Kad prasidėjo pilnatis, nebūtinai galima sužinoti žvilgtelėjus naktį į dangų. Suirzęs interesantas, jautruolis klientas ar konfliktą provokuojantis kolega irgi gali priversti atsiversti kalendoriaus lapelį pasitikrinti, gal kartais mėnulio fazė perėjo į pilnatį. Antanas Penikas, Tauragės PSPC Psichikos sveikatos centro vedėjas, sako, jog įsižeisti, kai tavo elgesį šeimos narys ar kolega aiškina prasidėjusia pilnatimi, nereikėtų – pilnatis vienaip ar kitaip veikia visus: tiek ligotus, tiek sveikus.

Pilnatis
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kad mėnulis suapvalėjo, nesunkiai pastebime mes, žurnalistai. Per pilnatį redakcijos slenkstį ima minti aršūs kovotojai už teisybę: besiskundžiantys kaimynais, besiguodžiantys medikų abejingumu, policijos pareigūnų grubumu. Kartą teko klausyti moteriškės pasakojimo apie tai, jog kaimynai jos bute įrengė slaptas kameras, kito gi kaimynai esą verda naminukę – galima užuosti per elektros lizdą, neretai interesantai, esant kitai mėnulio fazei, į atsisakymą domėtis juos dominančia tema numoję ranka išeina, esant mėnulio pilnačiai gi neretai neapsieinama be priekaištų šališkumu ar abejingumu.

A. Penikas sako, jog sergantieji psichine liga esant pilnačiai sulaukia paūmėjimo, o sveikieji tampa kiek jautresni, irzlesni.

„Žinoma, viskas priklauso nuo žmogaus asmenybės. Emocionalumas yra genetiškai paveldimas. Emocionaliems žmonėms mėnulio fazė emocijas dar labiau paaštrina. Jie tampa dirglesni, kaprizingesni, greičiau supyksta, gali ieškoti priekabių“, – sako psichiatras.

Anot A.Peniko, tai, kad pilnatis veikia žmogų, jau patvirtinta moksliškai. Pats psichiatras, kalbėdamas apie tai, kodėl mėnulis turėtų veikti mūsų organizmus, pateikia palyginimą su vandenynu.

„Juk žinoma, kad vandenyno potvynius ir atoslūgius lemia mėnulio fazės. Vanduo nuo kranto atsitraukia po keliolika metrų. Teko girdėti teoriją apie tai, jog nuo mėnulio gravitacijos žemė tampa elipsės formos. Gi mėnulio gravitacija turi veikti ir žmogaus kūną. Didžiąją žmogaus kūno masės dalį sudaro vanduo. Jei mėnulis veikia vandenyną, tai kodėl negali veikti žmoguje esančių skysčių? Tai veikia ne tik psichiką, esant pilnačiai padaugėja patiriančių insultą, infarktą. Manau, mėnulio fazė lemia žmogaus kūne esančių skysčių disbalansą“, – svarstė medikas.

Anot pašnekovo, medicinoje net imtas vartoti išsireiškimas „mėnulio žmogus“. Paprastai tokio asmens liguistas elgesys paūmėja, jautruoliai tampa dar labiau verksmingi, pikti randa dar daugiau pretekstų su kitais konfliktuoti.

Patarinėti, kaip išgyventi pilnatį, psichiatras neskuba ir sako, jog sekti mėnulio fazių baiminantis, jog prasidėjus pilnačiai pasikeis jūsų ar kažkieno kito elgesys, nereikėtų. O jei kam nors ir pasirodysite „mėnulio žmogumi“, – mėnulio fazės netrunka pasikeisti, – nežemiškas galite pasirodyti vos kelias dienas.

Margarita Pūdžiuvienė,

kurjeris.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sloga ir perštinti gerklė: kaip atskirti, tai peršalimo ar sezoninės alergijos simptomai?
Pavasarį vis dažniau žmonės skundžiasi peršalimo simptomais, tokiais kaip sloga ir perštinti gerklė. Šiuo metų laik...
Augalinė mityba: ir žmogaus, ir planetos sveikatai?
Nors apie sveiką gyvenseną kalbama vis garsiau, augalinė mityba dažnai lieka paraštėse – tarsi nišinis pasirinkima...
Lūžiai, galvos traumos ir baimė minti pedalus: ką žinoti prieš sėdant ant dviračio
Atšilus orams, į trasas ir parkus grįžta dviratininkai – nuo pirmąkart pedalus minančių pradedančiųjų iki adrenali...
Svarbi žinia keliautojams: sveikatos draudimo sertifikatą galite gauti internetu
Po Europą per mokinių Velykų atostogas keliaujantiems Lietuvos piliečiams ligonių kasos primena, kad pamiršę į kelionę p...
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų