Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Jei niežti – kasykitės priešais veidrodį

technologijos.lt | 2014-03-05 14:21:43

Vokiečių psichologai atrado netikėtą efektą. Pasirodo, niežulį galima apgauti: užuot kasius panižusią kūno dalį, pakanka priešais veidrodį pasikasyti... neniežtinčios kūno dalies atvaizdą.

Niežulys
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Aiškėja, kad savo kūno suvokimu galima nesunkiai manipuliuoti, jei po ranka yra veidrodis. Christofas Helmchenas (Christoph Helmchen) iš Liubeko universiteto (Vokietija) su kolegomis atrado įdomią psichologinę iliuziją: žmogus gali numalšinti poreikį pasikasyti, jei jis priešais veidrodį pasikasys visai kitą, neniežtinčią vietą.

Tyrėjai į 26 savanorių tiriamųjų (vyrai) dešines rankas suleido histamino, kuris sukelia alerginę reakciją ir stiprų niežulį. Injekcijos vietoje kiekvienam tiriamajam paraudo oda. Lygiai tokią pat dėmę tyrėjai nupiešė ant tiriamųjų kairiųjų rankų.

Po to kiekvienam eksperimento dalyviui kasė pirma dešinę, o paskui kairę ranką – toje vietoje, kur atsirado arba buvo nupiešta dėmė. Kaip ir buvo tikėtasi, kasant dešinę ranką, į kurią buvo suleista histamino, niežulis apmalšdavo. Pasikasius kairiąją ranką, palengvėjimo nebūdavo.

Kitas eksperimento etapas buvo atliekamas priešais platų, vertikaliai pakabintą veidrodį – tiriamasis stovėdavo taip, kad matydavo tik dešinės rankos atvaizdą. Iš tikrųjų veidrodyje, atlikus keletą paprastų manipuliacijų, atsispindėdavo kairė ranka.

Tiriamųjų buvo prašoma atidžiai stebėti atvaizdą veidrodyje, o tuo metu vienas iš tyrėjų paeiliui kasė abi tiriamųjų rankas. Šįkart kiekvienas tiriamasis niežulio apmalšimą dešinėje rankoje juto tada, kai tyrėjas jam kasydavo neniežtinčią kairę ranką.

Nors „fantominio pakasymo“ efektas nebuvo labai žymus (niežulio apmalšimas prilygdavo maždaug 1/4 palengvėjimo pasikasius iš tikrųjų), tyrimo rezultatai parodė, kad žmogaus psichiką galima apgauti – tereikia, kad ji patikėtų jai siunčiamais klaidingais vizualiniais signalais.

Mokslininkai mano, kad šį efektą sėkmingai galima taikyti gydant įsisenėjusį niežulį – mažai ištyrinėtą susirgimą, kuriuo sergantis pacientas be priežasties niežėti pradėjusią vietą nusikaso iki kraujo.

Parengta pagal: Scratch a mirror image of your itch to bring relief

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: niežulys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų