Jos elgiasi tarsi ištaigingiausios pilies valdovės, visada vaikšto išdidžiai užrietusios nosį, kasdien deklaruoja savo išrankumą maistui bei žmonėms. Gali vieną akimirką žmogų įtikinti, kad jis jų dievas, o kitą - net ir meiliai kviečiamos neprieiti. Kačių geriausiomis žmogaus draugėmis nepavadinsi, tačiau nepaisant jų aristokratiško būdo yra daugybė šeimininkų, kurie kraustosi iš proto dėl šių murkiančių gražuolių. Tiesa dar ir ta, kad kai žmogus savo augintinį myli, tai susitaiko ir su jo įnoringu charakteriu, pamiršta visas iškrėstas išdaigas ir rūpinasi jomis kartais net geriau nei patys savimi.
Jeigu žmonės valgytų taip kaip katės, tai širdies darbas jiems sutriktų dar nesulaukus 20-ies
„Katės skiriasi nuo mūsų ir nuo šunų“, - sako veterinarijos mokslų daktarė Louise Murray, kuri yra ir Amerikos nevyriausybinės asociacijos, kovojančios prieš žiaurų žmonių elgesį su gyvūnais (angl. ASPCA) viceprezidentė. „Kačių šeimininkai turi suprasti, kad šie gyvūnai mitybai yra labai nelankstūs. Lyginant su žmonių mitybos principais, katėms reikia daugiau mėsos baltymų ir riebalų nei žmonėms. Jeigu mes valgytume taip kaip katės, tai širdies darbas mums sutriktų dar nesulaukus 20-ies, tačiau katės toli gražu ne žmonės ir net ne mažyčiai šuneliai“, - teigia specialistė, - todėl joms reikalinga specialiai subalansuota mityba.
Murray pažymi, kad šunų maistas gali būti mirtinas katėms, jei katė juo bus šeriama ilgą laiką. Toks pašaras neatitinka kačių mitybos poreikių, nes jame yra sudedamųjų dalių, kurias katės sunkiai suvirškina. Jeigu šuniui retkarčiais galima duoti įvairių daržovių, uogų ar likučių nuo stalo, taip maitinti kates nepatartina, jos toli gražu nėra visaėdės kaip šunys.
Kas turėtų būti ėdale katėms?
Norėdami tinkamai parinkti ėdalą savo katei šeimininkai turėtų pasikonsultuoti su veterinarijos gydytojais arba kačių mitybos specialistais, kurie patartų kokios rūšies ėdalas (drėgnas ar sausas) labiausiai tiktų jų katei. „Jei jau išrinkote ėdalą savo murkiančiam augintiniui turėtumėte leisti jam atlikti skonio testą, - šmaikštavo Louise Murray, - jei jūsų katė noriai ėda parinktą maistą ir neturi jokių virškinamojo trakto sutrikimų (pvz., viduriavimo), vadinasi, pasirinkote gerai“. Specialistė taip pat pataria, kad šeimininkai, įsigydami ėdalą katėms, atkreiptų dėmesį į jo sudedamąsias dalis. Svarbu, kad pašare būtų baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų. Ėdale turėtų nebūti alergiją bei virškinimo sutrikimų katėms galinčių sukelti medžiagų, tokių kaip, soja, kviečiai, laktozė.
Kačių mitybos specialistai rekomenduoja, kad ėdale katėms turėtų būti ypač svarbių šiems gyvūnams natūralių aminorūgščių – taurino. Taurinas palaiko gerą regėjimą, reikalingas širdies veiklai, ląstelių regeneracijai. Kačių organizmas negamina taurino, tad jos turi jo gauti kartu su ėdalu. Ėdalai, kuriuose yra antioksidantų (ekstraktų, vitamino E koncentrato) saugo kates nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, mažina daugelio kenksmingų medžiagų, sukeliančių įvairių ligų riziką, poveikį, saugo organizmą nuo uždegiminių procesų, stiprina imunitetą. Kačių organizmui, kaip ir žmonių, reikalingos natūralios riebalų rūgštys (omega 3 ir omega 6), kurios išgaunamos iš natūralaus lašišų aliejaus. Šios riebalų rūgštys yra nepakeičiamos, nes nėra gaminamos kačių organizme ir į organizmą patenka tik su ėdalu. Jos padeda palaikyti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, yra būtinos visoms organizmo ląstelėms, o ypač regėjimui, smegenims, odai, sąnariams, yra labai svarbios ir nėštumo bei laktacijos periodu.
Sausas ar drėgnas?
Šis klausimas sukelia nemažai diskusijų tarp kačių augintojų. Norint suvokti, ko reikia katei, svarbu suprasti katės fiziologiją. Šunys, kaip žinia, yra visaėdžiai, galintys suskaidyti ir suvirškinti tiek augalinius, tiek ir gyvulinius baltymus, katės, deja, yra plėšrūnės, o tai reiškia, kad jų mitybos pagrindas turi būti mėsa. Plėšrūnai turi gana trumpą virškinimo sistemą palyginus su kitų gyvūnų rūšių atstovais, nes jiems nebūtina suskaidyti celiuliozės, kurios yra augalinės kilmės produktuose. Kačių mitybos ekspertų teigimu, drėgnas maistas, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra mėsa arba žuvis, labai gerai tenkina kačių mitybos poreikius.
Gana dažnai aukštos kokybės sausas ėdalas yra kur kas maistingesnis už pigiai kainuojančius drėgnus kačių konservus. Jei maitinate savo katę sausu ėdalu, ji turėtų išlakti maždaug vieną puodelį vandens dešimčiai kilogramų kūno svorio per 24 valandas. Esant šiltam orui, jo reikia dar daugiau. „Savo 4 metų katinui Garfildui duodu sauso „Quattro Delikatezza“ ėdalo. Jis jį ryja kaip besotis, tad tenka normuoti ir kasdien po kelis kartus eiti į vonią, kad Garfildas galėtų įšokti į kriauklę ir palakti iš čiaupo tekančio vandens“, - pasakojo 8 kilogramus sveriančio Garfildo šeimininkė Inga.
Anot veterinarijos mokslų daktarės Louise Murray, nesvarbu ar šeimininkai pasirenka katėms skirtus drėgnus konservus ar sausą ėdalą, augintinio maistas turi būti aukščiausios kokybės. „Didesnė pašaro kaina už kokybišką produktą bus kompensuojama, nes sumažės išlaidos veterinarijos gydytojams“, - sakė veterinarijos gydytoja, dirbanti pasaulinėje organizacijoje. Ji taip pat teigia, kad kates šerti reikėtų 1-2 kartus per dieną atitinkamu kiekiu ėdalo, kuris priklauso nuo katės amžiaus, svorio ir judrumo. Šeimininkai turėtų nepermaitinti savo augintinių, nes dėl nutukimo gali kilti įvairių sveikatos problemų.