Jeronimas (kvapioji pelargonija), dažnai augintas senelių ir prosenelių namuose, dabar vis rečiau puošia mūsų palanges. Prieš porą šimtmečių į Lietuvą atkeliavusio augalo žiedai neįspūdingi, tačiau jis puikiai valo orą. Nuo patrinto jeronimo lapo ore pasklinda malonus aromatas.
Tinka vaikų kambaryje
Jeronimas nuo seno žinomas kaip ausies skausmą malšinantis augalas. Esą reikia jo lapelį įkišti į ausį, ir uždegimo kaip nebūta. Tačiau fitoterapeutas Juozas Ruolia sakė, kad taip daryti nereikėtų, nes galima pažeisti ausies būgnelį. Jis siūlė jeronimą, kaip orą švarinantį ir jonizuojantį augalą laikyti prie kompiuterių, auginti butuose, kur yra dažnai kosinčių, gerklės uždegimų, anginų varginamų šeimos narių. Ypač jis tiktų vaikų kambariuose, jei tik mažieji nėra alergiški pelargonijos kvapui. Senovės Graikijoje ir Romoje jeronimas laikytas šventu augalu.
Pasirinkimas didelis
Pasak Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijos vedėjos biologės Teresės Jokšienės, pelargonijas reikėtų būtinai auginti namuose, juolab kad jų pasirinkimas labai didelis.
„Yra kvepiančių citrinomis, apelsinais, obuoliais, mėtomis, muskato riešutais, rožėmis. Mūsų oranžerijoje auga kelios veislės, kurių lapija labai įdomi. Renkantis gražiai žydinčias pelargonijas aplinkai puošti, teks susitaikyti su tuo, kad lapai bus ne itin gražūs, tačiau žiedai gali būti įvairių spalvų ir formų“, – sakė biologė. Tačiau ji nepataria vasarą lauke, balkone ar terasoje augintų pelargonijų per žiemą laikyti namuose. Pasak specialistės, augalams truks šviesos, jie ištįs, teks nuolat rinkti nudžiūvusius ir nukritusius lapus. Užskurdę per žiemą augalai vasarą formuos mažiau žiedinių pumpurų. Įspūdingiau žydės ir gražiau atrodys pirmamečiai augalai.
Sutvirtės lauke
„Jeronimą patarčiau vasarą išnešti į lauką. Pabuvęs lauke jis sutvirtės, lapija bus daug vešlesnė nei laikytumėte ant palangės. Gavęs šviežio oro ir saulės vonių jeronimas gali užaugti net iki metro“, – sakė Teresė. Jei atsitiko taip, kad augalas peraugo, biologė pataria jeronimo neišmesti, o nuskinti šakeles, pamerkti į vandenį ir palaukti, kol jos išleis šaknis. Tada sodinti į vazonėlį. Gražiai jeronimas atrodys, jei bus papildomas apšviestas. Norint, kad būtų kuo mažiau ilgų ištįsusių šakų, augalas būtų tankus ir neaukštas, būtina genėti. Jeronimui tai nekenkia, o šeimininkui bus smagu matyti norimos formos augalą.
„Didelis jeronimo privalumas tai, kad jis puikiai prisitaiko prie sauso oro. Laistyti jį reikia tik tada, kai visa vazone esanti žemė jau būna sausa, vadinasi, gana retai, o tręšti – kaip ir kitus lapinius augalus. Pavasarį galima laistyti daugiau azoto turinčiomis trąšomis“, – patarė specialistė.
Kvapioji pelargonija (lot. Pelargonium odoratissimum ) – snaputinių (Geraniaceae ) šeimos augalas, liaudiškai vadinamas jeronimu, yra kilęs iš Pietų Afrikos. Žinoma apie 350 pelargonijų rūšių.
Jeronimas – lengvai auginamas kambarinis augalas. Žydi nuo gegužės iki spalio mėnesio smulkiais rožinės spalvos žiedais. Ši kambarinė gėlė dauginama auginiais ir sėklomis. Ji priklauso efektyviai kambarių orą gryninančių augalų grupei. Augalas skleidžia stiprų kvapą: lakias biologiškai veiklias medžiagas – fitoncidus, kurie padeda pašalinti nervinę įtampą, nuovargį, gerina kraujotaką. Jeronimas turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurias lemia veiklusis komponentas – geraniolas.
Jeronimų eterinis aliejus ir jo skleidžiamas aromatas naikina daugelį mikrobų. Todėl sergant sloga patartina uostyti šiek tiek patrintus šio augalo lapus. Kvapiųjų pelargonijų eterinis aliejus ramina nervus, o išskirtos fitoncidinės medžiagos gelbsti nuo peršalimo ligų. Jų išsiskirs daugiau, jei bus rankomis perbraukta per visą augalo lapiją. Pasklidus aromatui reiktų giliai įkvėpti. Jei skauda gerklę, įkvėpti per burną.
Verdančiu vandeniu užplikius saują jeronimo lapelių, palaikius dešimt minučių, nukoštą skystį patartina supilti į vonią. Tokia vonia padės atsipalaiduoti, pagerins nuotaiką.
Susmulkinti jeronimo lapai dėl savo aromato ir skonio naudojami salotoms, sriuboms, vaisių patiekalams, želė, ledams, pyragams gardinti.
Jeronimo augalai – puikūs repelentai: atbaido uodus, muses, kandis.