Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Jungtinė Karalystė – pirmoji šalis, leidusi sukurti embrioną iš trijų DNR

www.lrt.lt | 2015-02-04 09:18:26

Didžioji Britanija antradienį tapo pirmąja pasaulio šalimi, kurioje leidžiama pradėti vaikus mėgintuvėlyje su trijų žmonių DNR, parlamentarams pritarus šiai prieštaringai vertinamai procedūrai.

Vaikas
© Fotolia.com

Bendruomenių rūmų nariai 382 balsais už ir 128 balsais prieš priėmė įstatymą, leidžiantį apvaisinimą in vitro (IVF), panaudojant trijų žmonių DNR. Šiuo metodu siekiama išvengti sunkių paveldimų ligų, kurias savo sūnums gali perduoti motinos.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas genetikas profesorius Algirdas Utkus pripažįsta, kad tai – nauja ir pažangu medicinoje, bet perspėja, jog tokia procedūra gali sukelti kitų ligų ar pašalinių efektų.

Oponentai: atveriamos durys vaikų dizainui

Anot LRT Radijo bendradarbio Jungtinėje Karalystėje Ainiaus Lašo, nemaža dalis šalies politikų tokio įstatymo priėmimą palaikė iš anksto. Tačiau bažnyčia ir kai kurios kitos organizacijos, į siūlomą apvaisinimo metodą žvelgia skeptiškai.

„Visų pirma, priešininkai kvestionuoja procedūros patikimumą, saugumą. Nėra aišku, ar ji iš tikrųjų patikima. Kitas dalykas – ilgalaikė procedūros įtaka. Yra kalbama, kad tai atvers duris į vaikų dizainą – tėvai galės išsirinkti norimas genetines charakteristikas ir formuoti savo vaiką“, – sako A. Lašas.

Jis prideda, kad, pasak procedūros šalininkų, ji būtų taikoma tik konkrečiam atvejui, kai motina turi genetinių mitochondrijos pakitimų. Be to, DNR iš donorės sudaryti tik 0,1 proc. gimusio vaikelio DNR, kitą genetinę informaciją kūdikis paveldėtų iš tėvų. „Taigi argumentuojama, kad problema išpučiama be reikalo, o tai padėtų tėvams ir vaikams“, – aiškina A. Lašas.

Genetikas: procesas gali turėti nenumatytų pašalinių efektų

Genetikas prof. A. Utkus teigia, kad toks procesas mokslo pasaulyje iš tiesų yra naujas ir, ko gero, ateityje turės didelę reikšmę.

„Moksline prasme, tai – pažangu, nauja, įdomu. Kita vertus, kaip visuomet argumentuoja oponentai, ar tai – priimtinas variantas, kai pradedame manipuliuoti genais? Tai – etinis klausimas. Jis sudėtingas ir turbūt nėra vienareikšmio atsakymo, ar tai pozityvu, ar negatyvu“, – LRT Radijui sako A. Utkus.

Profesorius pripažįsta, kad embriono sukūrimas iš trijų DNR būtų labai sudėtingas ir prideda, kad jis gali turėti ir nenumatytų šalutinių efektų. A. Utkus primena, kad po dirbtinio gyvūnų palikuonių sukūrimo klonavimo būdu atsirado su sveikata susijusių problemų.

„Žinome, kad tokiems gyvūnams yra dažnesnės kitokios problemos, susijusios su sveikata: greitesnis senėjimo procesas, dažnesnis kai kurių ligų pasireiškimas. Tai susiję su epigenetiniais veiksniais. Tai yra veiksniai, kurie nėra tiesioginiai genų pakitimai, bet – genų funkcijos pakitimai“, – aiškina genetikas.

A. Utkus: Lietuva turėtų galimybes, bet nėra pasiruošusi

Anot A. Utkaus, genetinės ligos gali būti paveldimos tiek iš tėčio, tiek iš mamos, bet mitochondrinės ligos, dažniausiai paveldimos iš mamos. Profesoriaus teigimu, jos gali būti paveldimos ir kitokių būdu, bet taip nutinka tuomet, kai abu tėvai – patologinio geno nešiotojai.

„Turbūt išgirsime, kad ir kitose šalyse priimami panašūs įstatymai. Žinoma, tai – tos šalys, kurios technologiškai turi galimybes tai daryti [atlikti tokio tipo procedūras – LRT.lt]. Be abejo, tai susiję ir su finansiniais pajėgumais. Jungtinės Amerikos Valstijos turbūt būtų ta kita šalis, iš kurios galėtume išgirsti apie tokią pat diskusiją“, – prognozuoja A. Utkus.

Pasak jo, Lietuva galbūt turėtų technologines galimybes kurti embrionus iš trijų DNR, bet, profesoriaus nuomone, visuomenė dar nėra pasiruošusi priimti tokio sprendimo, koks buvo priimtas Jungtinės Karalystės parlamente.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų