Yra žinoma, kad vaikų ir suaugusiųjų papuošaluose kartais randama toksiškų medžiagų, įskaitant sunkiuosius metalus, pavyzdžiui, šviną ir kadmį, taip pat PVC ir kitus plastikus. Ant kai kurių papuošalų net nenurodomos jų sudedamosios dalys. Žinoma, prie kokybiškų auksinių ar sidabrinių aksesuarų (tokių kaip AUKSO SALA) visuomet bus pateikiama visa informacija apie sudėtį.
Be to, greitosios mados masiškai gaminami plastikiniai ir metaliniai papuošalai taip pat kelia susirūpinimą dėl toksiškumo ir prisideda prie aplinkos taršos. Tad kokių papuošalų vis dėlto reiktų vengti, o kuriuos nešioti yra netgi sveika?
Kaip yra rūpinamasi papuošalų kokybe?
Šiuo metu reguliavimo institucijos stengiasi, kad gaminami produktai būtų kuo saugesni vartotojams. Viso pasaulio vyriausybės apribojo kai kurių medžiagų naudojimą, nes mokslas įrodė, kad jos yra kenksmingos žmonėms. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienas gaminys idealiai atitinka taisykles. Kartais produktai patenka į parduotuvių lentynas nepaisant to, kad juose yra per didelis kenksmingų medžiagų kiekis.
Papuošalai yra vienas iš gaminių, kurie dažniausiai atšaukiami dėl per didelio tokių medžiagų kaip švinas ar kadmis kiekio. Papuošaluose taip pat gali būti nikelio – metalo, suteikiančio jiems blizgantį sidabro atspalvį, tačiau ir sukeliančio odos sudirginimą. Riziką kelia ir senesni juvelyriniai dirbiniai, pagaminti iki dabartinių taisyklių įsigaliojimo. Senesniuose papuošaluose gali būti medžiagų, kurios nebelaikomos saugiomis.
Nikelis – odos dirgintojas
Nikelis yra natūralus metalas, turintis sidabrinę spalvą. Jis naudojamas daugelyje daiktų, įskaitant bižuteriją, buitinę elektroniką, užtrauktukus, akinių rėmelius. Jis nėra toksiškas, tačiau žinoma, kad gali sukelti odos sudirginimą. Alergija nikeliui paprastai pasireiškia bėrimu arba sudirgimu toje vietoje, kuri liečiasi su metalu. Bėrimas dažniausiai neišplinta už nikelio sąlyčio su oda vietos. Simptomai gali tęstis iki keturių savaičių po sąlyčio.
Kadmis – sukelia inkstų sutrikimus
Kadmis yra natūraliai randama medžiaga, kuri turi daugybę panaudojimo būdų. Gamintojai jį naudoja metalo dangai, fosfatinėms trąšoms, baterijoms, plastikams gaminti. Tačiau ilgalaikis kadmio poveikis iš oro, maisto ar vandens gali sukelti inkstų sutrikimų. Retais atvejais nuo apsinuodijimo kadmiu galima mirti. Negana to, kvėpuojant dideliais kadmio dulkių kiekiais, smarkiai pažeidžiami plaučiai.
Prarijus didelį kiekį kadmio, gali pasireikšti šie simptomai:
Švinas – pavojingas vaikams
Švinas yra natūraliai gamtoje randamas metalas, kuris yra gerai žinomas toksinas. Bėgant metams mokslininkai išsiaiškino, kad bet koks švino poveikis vaikams yra pavojingas, ir leistinas švino kiekis gaminiuose ėmė keistis. Nustatyti griežti apribojimai, kiek švino leidžiama naudoti vaikams skirtuose gaminiuose – juk dėl švino poveikio gali sutrikti vaikų raida. Švino patekimas į organizmą gali sukelti ūmų apsinuodijimą, kuris gali pasireikšti šiais simptomais:
Sidabras – antibakterinė ir subalansuojanti medžiaga
Sidabras, kaip metalas, yra labai naudingas sveikatai ir jau šimtmečius naudojamas įvairiose kultūrose. Įrodyta, kad sidabras yra galinga antimikrobinė medžiaga, kovojanti su infekcijomis, padedanti išvengti peršalimo ir gripo, gydyti žaizdas. Be to, sidabras esą palaiko kraujagyslių elastingumą, todėl jis gali būti svarbus kaulų formavimuisi ir gijimui, taip pat odos priežiūrai ir atstatymui.
Anksčiau daugelis moterų ir vyrų nešiojo sidabro papuošalus, kad išvengtų infekcijos, peršalimo ar gripo simptomų ir bet kokių kitų virusų ar bakterijų. Ši nauda sveikatai yra viena iš priežasčių, kodėl tiek daug gamintojų renkasi gaminti medicinos prietaisus ir įrankius iš sidabro.
Sidabras taip pat padeda reguliuoti vidinę šilumą ir kraujotaką. Daugelis tvirtina, kad dėvint šį metalą pagerėja energijos lygis ir subalansuojama nuotaika. Natūralios sidabro savybės gali kompensuoti išorinius elektros trikdžius, pagerinti kraujotaką ir bendrą kūno temperatūros pusiausvyrą, padėti palaikyti švarą organizme ir stiprinti imunitetą.
Galiausiai sidabras turi tiesioginę apčiuopiamą naudą, nes padeda mums išvengti potencialiai toksiškų medžiagų. Šis metalas reaguoja ir keičia spalvą, kai susiduria su kitomis cheminėmis medžiagomis, kurios yra žinomi toksinai. Pavyzdžiui, jei jūsų sidabriniai papuošalai nusidažo mėlynai, kai juos nešiojate per ilgai, tai gali reikšti, kad jūsų organizme yra padidėjęs natrio kiekis.
Auksas – gerina kraujotaką, gydo ir gražina
Auksas yra žinomas kaip širdžiai draugiškas metalas, kuris gerina kraujo apytaką organizme ir taip užtikrina, kad kiekviena kūno dalis gautų pakankamai deguonies. Todėl seniau nėščioms moterims netgi buvo patariama nešioti auksinį papuošalą ant pilvo, kad pagerėtų vaiko, motinos kraujo ir kitų kūno skysčių apytaka.
Auksas taip pat nepamainomas ingredientas odos priežiūroje. Sakoma, kad Kleopatra kiekvieną naktį miegodavo užsidėjusi aukso kaukę. Auksas suteikia odai šiltas ir raminančias vibracijas, todėl padeda organizmui atnaujinti ląsteles. Auksas naudojamas daugelyje odos priežiūros ir grožio produktų. Juo taip pat gydomos įvairios odos problemos, pavyzdžiui, egzema, grybelinės infekcijos, odos bėrimai ar nudegimai, žaizdos. Beje, tikima, kad uždėjus gryną (24 karatų) auksą ant infekuotos ar skaudamos vietos, jis gali padėti užgydyti žaizdą ir suvaldyti infekciją.