Tai, ką dažniausiai laikome kaprizu „iš gero gyvenimo“, iš tikrųjų gali būti rimtas įspėjimas apie sveikatos būklę.
Dietologai išskiria apie tuziną populiarių produktų ir patiekalų, kurie, kai jų įsigeidžiame, gali įspėti apie svarbius mūsų organizmo pokyčius.
Štai paprastas pavyzdys. Yra žmonių, mėgstančių kramsnoti ledo gabalėlius – jiems tai taip pat smagu, kaip kitiems triaukšti karameles. Jeigu šis poreikis tampa nevaldomas, tai, 2014-aisiais atlikto tyrimo duomenimis, gali būti anemijos požymis.
Poreikis valgyti ledą yra vienas nemaistinių potraukių, kuriems priskiriamas ir noras valgyti žemę ar graužti muilą, ir jis siejamas su geležies trūkumu organizme. Mokslininkai spėja, kad kremtant ledą laikinai paskatinamas gausesnis kraujo pritekėjimas į smegenis – geležies trūkumas šį procesą sulėtina.
Ir tokių keistų sąsajų tarp maisto ir mūsų savijautos esama daugiau.
Jeigu norisi šokolado
Gali būti, kad jaučiatės prislėgti ir nesąmoningai bandote „gydytis“ šiuo gardėsiu.
Kaip parodė Amerikos chemijos draugijos atliktas tyrimas, apie 30 g juodojo šokolado padidina serotonino ir dopamino – medžiagų, siejamų su malonumo jausmu, – lygį smegenyse. Be to, šokolade yra magnio ir teopromido, kurie abu mažina streso hormonų lygį ir padeda raumenims atsipalaiduoti.
Beje, apie magnį. Kai kurių šaltinių teigimu, net 80 procentų planetos gyventojų galima būtų diagnozuoti jo trūkumą. To priežastis dažnai yra nuolatinis stresas, o magnio stygius verčia mus dar jautriau reaguoti į stresą ir taip pablogina situaciją.
Kad papildytumėte magnio atsargas organizme, valgykite daugiau žalialapių daržovių, riešutų, sėklų, žuvies, pupelių, viso grūdo produktų, avokadų, jogurto, bananų, džiovintų vaisių ir, žinoma, juodojo šokolado (turinčio mažiausiai 70 procentų kakavos!).
Jeigu norisi saldumynų
Dieną ir naktį akyse stovi saldainiai, šokoladukai, cukruoti vaisiai ir kitokie gardumynai? Gali būti, kad jums tereikia normaliai išsimiegoti.
Per garsiosiose JAV Majo klinikose atliktą tyrimą paaiškėjo: žmonės, kuriems trūksta tik kiek daugiau negu vienos valandos miego, kitą dieną papildomai suvalgo vidutiniškai 550 kalorijų – ir ne virtos vištienos krūtinėlės su brokoliais. Kovai su neišvengiamai užplūstančiais silpnumo ir mieguistumo priepuoliais mes naudojame cukrų. Deja, tai trumpalaikis problemos sprendimas, o perdozavus cukraus ilgainiui užplūsta dar didesnis nuovargis nei anksčiau.
Ir dar: saldumynų poreikis gali įspėti, kad organizmui trūksta chromo – šis mineralas padeda subalansuoti cukraus kiekį kraujyje. Chromo atsargas papildysite valgydami daugiau morkų, saldžiųjų bulvių, viso grūdo produktų ir kiaušinių.
Jeigu norisi sūrio
Sūris yra itin dažna vadinamojo paguodos maisto – tokio, kurį valgome, kai būname pervargę, nusiminę, jaučiamės emociškai nesaugūs ar liūdni, – sudedamoji dalis. Ir ne atsitiktinai. Mat sūryje yra triptofano, o ši aminorūgštis gerina nuotaiką ir padeda atsipalaiduoti.
Jeigu jaučiate, kad galėtumėte paskutinius marškinius atiduoti už sūrainį ar picą su kalnu išsilydžiusio sūrio, didelė tikimybė, jog jums tiesiog reikia trupučio meilės, švelnumo ir supratimo. Nors saikinga porcija patiekalo su sūriu tikrai yra veiksminga savijautą gerinanti priemonė, jeigu sūrio norisi beprotiškai ir nuolat, tai jau gali būti kognityvinio sutrikimo – dėmesingumo, atminties problemų – požymis. Per vieną mokslinį tyrimą nustatyta, kad žmonės, kuriems diagnozuotas aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, yra dukart dažniau kamuojami tokios sūrio manijos nei kiti. Beje, minėto sutrikimo požymiai yra labai subtilūs, todėl juos sunku pastebėti.
Jeigu norisi limonado
Kiek žmonių tikina negalintys gyventi be saldžių gazuotų gaiviųjų gėrimų? Tokiems dažnai sakome, kad jie „priklausomi nuo burbuliukų“ arba cukraus narkomanai, nors iš tikrųjų įvairiausių kolų mėgėjams reikalinga kofeino dozė. Nurodoma, kad viena stiklinė kolos parūpina 30 mg kofeino – pakankamai, kad pažadintų iš apatijos ir snūdo, bet ne tiek, kad taptume dirglūs ar nervingi, kaip padauginę stiprios kavos.
Kiek rečiau pasitaikanti prisirišimo prie limonado priežastis – kalcio deficitas. Medikų aiškinimu, fosforo rūgštis gazuotuose gėrimuose gali „ištraukti“ kalcį ir magnį iš mūsų kaulų. Taip susidaro uždaras ratas, kai organizmas trokšta to, kas jam suteikia taip trūkstamo kalcio, ir jam nesvarbu, jog tą kalcį jis atiduoda pats.
Jeigu norisi bulvių traškučių
Bulvių traškučiai, kaip ir jų giminaitės skrudintos bulvytės, yra du dažniausiai pasitaikantys „kapriziniai“ gardėsiai, kurių užsinorima mirk ar gyvenk, ir tuojau pat. Jeigu šį riebų maistą kemšate nuolat, gali būti, kad jums trūksta sveikųjų riebalų.
Dietologai ypač pabrėžia omega 3 riebalų rūgščių svarbą. Žmogaus organizmas jų negamina, tad vienintelis būdas gauti būtina paros normą yra su maistu – tokiu, kaip riebi žuvis (pavyzdžiui, lašiša).
Bulvių traškučių norą taip pat apmalšinsite valgydami daugiau avokadų, riešutų, kitų panašių produktų, vartodami alyvuogių aliejų.
Jeigu norisi vandens
Kamuoja baisus troškulys? Didelė tikimybė, kad tai dehidratacija – jūsų organizmui paprasčiausiai trūksta skysčių. Kita vertus, jeigu troškulys nuolatinis ir nenumaldomas, tai jau gali būti rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip diabetas, požymis.
Padidėjęs troškulys ir dažnas šlapinimasis yra vienas ankstyviausių signalų, kad insulino lygis organizme ne toks, koks turėtų būti. Cukraus kaupiasi kraujyje, ir tai verčia inkstus intensyviai dirbti. Kai šie nebesusidoroja, nebelieka nieko kito, kaip tik pašalinti atliekamą cukrų su šlapimu. Todėl dažnai šlapinamasi ir dėl to nuolat norisi gerti – organizmas reikalauja atkurti skysčių pusiausvyrą.
Jeigu norisi sūrių sausainių
O gal bavariškų riestainių? Noras sūraus gali reikšti mineralų trūkumą. Leidinyje „Physiology and Behavior“ buvo aprašytas tyrimas, per kurį paaiškėjo, kad moterims, nuolat geidžiančioms ko nors sūraus, labiausiai trūksta kalcio, magnio ir cinko.
Nepasotinamas druskos troškimas taip pat gali būti Adisono ligos arba Barterio sindromo simptomas – ypač jeigu ne tik norisi sūraus maisto, bet ir kamuoja išsekimas, netenkama svorio, oda pasidaro dėmėta.
Jeigu norisi spragintų kukurūzų
Jūsų organizmui verkiant reikia ir natrio, ir gliukozės, kad jis galėtų normaliai funkcionuoti. Abiejų greitai netenkama, jeigu, pavyzdžiui, sportuojama (ir ypač, jei gausiai prakaituojama).
Tad jeigu norisi ko nors saldaus ir sūraus vienu metu, tikėtina, tai jūsų kūnas įspėja: man reikia atsigauti po fizinių krūvių ir atnaujinti maistingųjų medžiagų atsargas.
Dėl tos pačios priežasties atletams po treniruočių skirtuose gėrimuose yra tiek vieno, tiek kito – ir cukraus, ir druskos.
Jeigu norisi ko nors aštraus
Aštrus maistas – vienas greičiausių būdų mūsų kūnui susidoroti su išoriniu karščiu. Yra net tokia teorija, kad pietų kraštuose gyvenančios tautos garsėja savo pikantiškais patiekalais būtent dėl to, jog gyvena karštame klimate. Sakysite, nelogiška? Bet yra kaip tik atvirkščiai.
Aštrūs priedai ir prieskoniai laikinai paspartina medžiagų apykaitą organizme, taigi tas greičiau išprakaituoja ir atvėsta.
Jeigu jums nekaršta, gali būti, kad aštraus maisto norisi dėl adrenalino pliūpsnio, kurį šis sukelia. Kai kurie žmonės tampa tokiais adrenalino fanatikais, kad jų aštraus maisto pomėgis, mokslininkų vertinimu, beveik prilygsta priklausomybei.
Jeigu norisi bandelės
Kai galvoje tesisuka vienintelė mintis – apie angliavandenius: bandeles, kitus kepinius, makaronus, – tai jau ženklas, kad jums labai trūksta aminorūgšties triptofano. To paties, dėl kurio norime valgyti ir sūrį.
Žmogaus organizmas naudoja triptofaną serotoninui sintetinti, serotoninas užtikrina gerovės ir laimės jausmą, tad nenuostabu, kad dėl ko nors susikrimtę dažnai siekiame bandelės. Dietologai tokiu atveju pataria verčiau užkrimsti viso grūdo duonos, pavartoti žuvų taukų ar tiesiog eiti pasportuoti, nors retkarčiais paskanauti bandelės irgi nėra blogai.
Jeigu norisi mėsos
Tai gali būti ženklas, kad organizmui reikia daugiau geležies ir cinko. Jie gyvybiškai svarbūs imuninei sistemai palaikyti, be to, padeda išnešioti deguonį po visą kūną. Be geležies ir cinko jaustumėmės silpni, mus nuolat kamuotų infekcijos, odos ligos ir nuovargis.
Produktai, iš kurių galėtumėte gauti daugiau geležies ir cinko, – moliūgų sėklos, tamsialapiai žalumynai ir jautiena.
Jei norisi „kažko tokio“
Nevaldomas bet kokio maisto (tačiau paprastai – skanėstų) troškimas dažnokai laikomas alkiu, nors iš tikrųjų yra... troškulys.
Kartais, kai mūsų organizmui trūksta skysčių, mes susipainiojame ir imame klaidingai suprasti jo signalus. Tokia būklė anaiptol nėra niekinė. Turėkite omenyje, kad troškulys – tai paskutinis pagalbos šauksmas, kurį pasiunčia skysčių stokojantis organizmas. Tad kai kitą sykį trūks plyš užsinorėsite „kažko tokio“ saldaus ar sūraus, pirmiau pabandykite išgerti didelę stiklinę vandens.