Akys – ideali vieta alerginėms reakcijoms vystytis, nes į akis labai lengva patekti alergenams, kurie sklando ore. Alergija – tai neadekvatus organizmo atsakas į kokį nors dirgiklį, kuris šiaip nėra pavojingas. Pavasarį tokiu dirgikliu daugeliui tampa žiedadulkės. Kaip apsisaugoti nuo akių alergijos ir kodėl būtina kreiptis į medikus?
Pavasarį pasitinku ašaromis
„Jau pripratau, kad kiekvienais metais apie atbundančią gamtą man praneša akys: vos atšilus orams, jos parausta, peršti, ašaroja“, – skundžiasi akių alergijos kamuojami žmonės. Be to, pastaruoju metu vis opesne problema tampa aplinkos užterštumas, kuris taip pat prisideda prie alergiškų žmonių skaičiaus didėjimo.
Pavasarį akys dažniausiai ašaroja dėl alerginio akių uždegimo (konjunktyvito). Neretai kartu su akių alergija žiedadulkės sukelia ir alerginę slogą. Akių ligų gydytojos Editos Puodžiuvienės teigimu, alerginės reakcijos gali pasireikšti ne tik minėtu sezoniniu akių junginių uždegimu, jas gali sukelti ir kitos medžiagos, tokios kaip kosmetikos priemonės, akių lašai, gyvūnų kailis, dulkės ir kt. Žmogų taip pat gali varginti ir akių vokų alergija, pasireiškianti atopiniu dermatitu. Tačiau dažniausiai, anot gydytojos, žmones vargina sezoninis akies junginės uždegimas.
Kaip suprasti, kad akys verkia dėl alergijos?
Akių alergijos simptomai – perštėjimas, paraudimas, ašarojimas, vokų paburkimas. Iš tiesų šie simptomai nėra specifiniai tik šiai ligai, jie būdingi ir sergant kitomis akių ligomis, pvz., sausų akių liga, kt. Žmogus, kad jį vargina sezoninis alerginis akių uždegimas, gali suprasti pats, nes paprastai nemalonius simptomus dažniausiai jaučia to paties sezono metu, t.y. pavasarį. Taip pat reikia žinoti, kad sergant sezonine akių alergija simptomai pasireiškia abiejose akyse, t.y. ašaroja abi akys, abi skauda, abi šnervės užgultos ar pan. Tačiau gydytoja pabrėžia, kad vis dėlto pačiam žmogui sau diagnozės nustatyti nevertėtų, nes po šiais simptomais gali slėptis ir kitos akių ligos. Pvz., akių ašarojimą ir perštėjimą gali sukelti ir Herpes simplex virusas (pūslelinė). Jis pažeidžia ne tik akies junginę, bet ir rageną, formuojasi randai, dėl kurių blogėja regėjimas. O požymiai tie patys. Skirtumas tas, kad liga prasideda vienos akies perštėjimu, paraudimu ir kt., ir tik vėliau apima ir kitą akį. Todėl žmonės, kurie paprasčiausiai išgyvena pavasario periodą ir į gydytojus nesikreipia, elgiasi labai neapdairiai. Pirmiausia dėl to, kad nėra žinoma jų akių alergijos priežastis. Antra, bet kokia negydoma liga gresia komplikacijomis.