Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Ką daryti, jei sausos akys? Svarbiausia – laikytis 5 taisyklių

Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-20 10:03:20

Jeigu jūsų akys paraudusios, jas niežti, vargina regėjimo sutrikimai, jaučiate skausmą mirkčiojant, patiriate jautrumą ryškiai šviesai, rytais būna sunku atsimerkti, atsiranda išskyros iš akių, o vokai apsunkę – jos išsausėjusios.

Akis iš arti
Akys / Unsplash.com

Didelė rizika susirgti gresia kiekvienam

Anot „Camelia“ vaistininkės Jurgitos Jankauskienės, sausų akių liga dažnai vadinama XXI amžiaus sveikatos sutrikimu, kurį skatina kasdieniame gyvenime įsivyravusios šiuolaikinės technologijos – kompiuteriai, televizoriai, oro kondicionieriai ir kt. Šie veiksniai neigiamai veikia akis ir ašarų gamybą, todėl kiekvienas, kuris daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus ekrano ar šiltoje ir sausoje namų aplinkoje, turi didelę tikimybę susirgti sausų akių liga.

„Rizika patirti sausų akių ligos simptomus taip pat didėja ilgą laiką žiūrint į artimus objektus, pavyzdžiui, skaitant knygą, nes akys mirksi daug mažiau ir yra rečiau drėkinamos. Kuo mažiau mirksime, tuo ilgiau akies paviršius būna atviras. Dėl to greičiau garuoja vanduo ir plonėja natūrali ašarų plėvelė, o akys sausėja ir sumažėja jų atsparumas išorės dirgikliams. Be to, didesnė rizika susirgti gresia ir tiems, kurie daug laiko praleidžia cheminėmis medžiagomis užterštoje aplinkoje, pavyzdžiui, grožio salone ir t.t.“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja J. Jankauskienė.

Pasak vaistininkės, moterims sausų akių liga išsivysto dažniau, nes ašarų gamybą ir jos kokybę veikia hormonų pokyčiai, atsirandantys žindymo, menopauzės ar kontraceptinių priemonių vartojimo metu. Patirti sausų akių simptomus didesnė rizika gresia ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant mažėja ašarų gamyba. Be to, maždaug 50 proc. visų kontaktinių lęšių nešiotojų jaučia sausų akių simptomus, nes lęšiai trikdo akių plėvelės pasiskirstymo akyje pusiausvyrą.

Kaip išsirinkti akių lašiukus?
J. Jankauskienė sako, kad renkantis akių lašus reikia dėmesį atkreipti į tai, ar jų sudėtyje yra natrio hialuronato ir kokia jo koncentracija. Ši medžiaga itin svarbi, nes pasižymi geromis drėkinančiomis ir apsauginėmis savybėmis, todėl padeda efektyviai spręsti išsausėjusių akių problemą. Be to, svarbu, kad akių lašų sudėtyje būtų hialurono rūgšties, kuri ne tik efektyviai drėkina, bet ir ramina sudirgusias akis.

„Tinkamos sudėties akių lašai atkuria ir palaiko akių drėgmės pusiausvyrą bei suteikia veiksmingą apsaugą nuo tokių išorės dirgiklių, kaip vėjas, sausas ir šiltas oras, sūrus vanduo, dūmai, ryški šviesa ir ilgalaikis darbas prie monitoriaus. Priešingai nei kitos akių ligoms gydyti skirtos priemonės, akių lašai yra visiškai saugūs, nekelia dirginimo ir alergijos“, – teigia vaistininkė.

J. Jankauskienė priduria, kad akių lašų su didele natrio hialuronato koncentracija veiksmingumas prilygsta intensyviai drėkinančiam akių tepalui, o dėl sudėtyje esančios hialurono rūgšties jie ilgai išlieka ant akies ir neišplečia kraujagyslių.

Svarbiausia – laikytis 5 taisyklių

  1. Prieš naudojant akių lašus ir po to, gerai nusiplaukite rankas.
  2. Akių lašų buteliuką laikykite suspaudę su nykščiu ir viduriniuoju pirštu.
  3. Jeigu į akį ketinate lašinti kelis skirtingus lašus, tarp lašinimų padarykite 10–15 minučių pertrauką – taip užtikrinsite, kad akis įsisavino visus sulašintus lašus.
  4. Lašus lašinkite į atmerktą akį.
  5. Įlašinę lašelį pasistenkite neužsimerkti, nes užsimerkus dalis lašelio pasišalina iš akies. Lašą akyje užlaikyti padės ir tai, jeigu akies kamputį prilaikysite 10 sekundžių.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų