Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Ką daryti, kad apsisaugotumėte nuo graužikų?

vlmedicina.lt | 2013-12-12 09:16:26

Išsigandusios netikėto šalčio pelės ir žiurkės veržiasi į gyventojų būstus. Kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis: užsandarinti galimus graužikų patekimo kelius ir pastatyti specialias vyliaus dėžutes, kol graužikai nepridarė žalos.

Katė
Genovaitės Privedienės nuotr.

Per kelias dienas daugiau kaip 20 iškvietimų

Biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad paspaudus šaltukui jau sulaukė per dvidešimt iškvietimų naikinti graužikus.

„Įprastai šiltesnio būsto pelės ir žiurkės ima ieškoti rugsėjo mėnesį – šiais metais dėl ilgai užsitęsusio rudens graužikai neskubėjo apsigyventi mūsų namuose. Tačiau paspaudus šaltukui žvitrūs aštriadančiai prieglobstį jau rado ne tik užmiesčio sodybose, bet ir daugiabučių namų rūsiuose“, – pasakoja biologas.

Graužikai įsitaiso net automobiliuose

Pašnekovas stebisi, jog pelės įsikuria net ir automobiliuose.

„Praeitą savaitę paskambinęs vyrukas pasakojo, jog ryte besiruošdamas į darbą automobilio salone išvydo bėgiojančią pelę. Atvykę kenkėjų kontrolės ekspertai apžiūrėjo automobilį ir prie variklio rado graužiko lizdą – ilgauodegė ten šildydavosi“, – neįprasta situacija stebisi L. Grigaliūnas.

Svarbu užtikrinti patalpų sandarumą

Kenkėjų kontrolės ekspertas individualių namų ir sodybų, daugiabučių namų gyventojams, kol dar nevėlu, rekomenduoja imtis prevencinių priemonių.

„Pirmiausiai reikia užtikrinti patalpų sandarumą, t.y. betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis užsandarinti plyšius aplink namą, grindis, sienose. Ventiliacijos angas patariame uždengti tinkleliais iš vidaus ir išorės. Be to, labai svarbu, kad neliktų jokių plyšių aplink kanalizacijos, šildymo, dujų vamzdžius“, – patarimais dalinasi biologas.

Ekspertas taip pat pabrėžė, jog apie kenkėjų prevenciją svarbu galvoti jau tada, kai namai dar tik statomi. Jau statybos metu derėtų pasirūpinti patalpų sandarumu – nesudaryti sąlygų graužikams slėptis.

Lauke padeda vyliaus dėžutės, patalpų viduje – humaniški spąstai

L. Grigaliūnas individualių namų gyventojams rekomenduoja aplink namus išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad graužikai neišnešiotų nuodų po teritoriją, augintiniai ar vaikai neparagautų užnuodyto jauko. Taip pat galima statyti ir gyvagaudžius spąstus. Tikėtina, kad pelės ir žiurkės, radusios maisto lauke, nebesiverš jo ieškoti į uždaras patalpas.

Tiek individualius namus turintiems, tiek daugiabučių namų gyventojams, taip pat patariama namuose pasistatyti spąstus „Radar“, į kuriuos įbėgusios pelės yra automatiškai uždaromos ir užmigdomos leidžiant anglies dvideginio dujas – graužikas visiškai izoliuojamas, jis nėra matomas, girdimas, neskleidžia nemalonaus kvapo.

Graužikai platina gyvybei pavojingas ligas

Kenkėjų kontrolės ekspertas tikina, kad laiku imantis prevencinių priemonių yra užkertamas kelias graužikams patekti į patalpas, niokoti gyventojų turtą: graužti sienas, buitinių prietaisų laidus, apgraužti vaisius, daržoves ir kt. Be to, tinkamai kovojant su pelėmis ir žiurkėmis sumažinama rizika susirgti graužikų platinamomis žmogaus gyvybei pavojingomis ligomis: salmonelioze, trichinelioze, leptospiroze ir kt.

Giedrė Krupavičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų