Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Ką moterys turi žinoti apie histerektomiją

Dr. Algimantas Fabijonavičius, Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjas | Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-06 00:02:56

Histerektomija yra operacija, kurios metu pašalinama gimda. Tai viena iš dažniausiai atliekamų ginekologinių operacijų. Gimdos šalinimo operacijų istorija siekia gilią senovę. Pirmiausiai gimdą pašalinti buvo mėginama esant jos iškritimui. Savaime aišku, kad tokios operacijos būdavo atliekamos be nuskausminimo, antiseptinėmis sąlygomis. Dauguma pacienčių mirdavo dėl nukraujavimo arba infekcijos.

Dr. Algimantas Fabijonavičius
Dr. Algimantas Fabijonavičius. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Dėl ko atliekama histerektomija?

Histerektomija atliekama šiais atvejais: gimdos miomos, nevėžiniai augliai, ilgas ir gausus kraujavimas, gimdos kaklelio, kiaušidžių, kiaušintakių, gimdos vėžys, ilgalaikis skausmas dubens srityje, uždegiminis procesas mažajame dubenyje, endometriozė, kai nepadeda joks kitas gydymas.

Prieš atliekant histerektomiją, jeigu yra galimybė, taikomi kiti konservatyvūs gydymo metodai: hormonų terapija, spindulinis gydymas, antibiotikai ir t.t.

Kokie yra histerektomijų tipai?

Visiška histerektomija – šios operacijos metu pašalinama gimda ir gimdos kaklelis.

Dalinė histerektomija – šios operacijos metu pašalinama gimda, bet gimdos kaklelis paliekamas.

Visiška histerektomija ir salpingooforektomija – gimdos, gimdos kaklelio, kiaušidžių ir kiaušintakių pašalinimas.

Radikali histerektomija - pašalinama gimda, kiaušidės, kiaušintakiai, dalis makšties ir gimdos kaklelis. Esant vėžiniams susirgimams, kai kuriais atvejais šalinami limfmazgiai.

Pasiruošimas operacijai. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kaip atliekama operacija?

Prieš operaciją atliekama narkozė (procedūros metu miegosite) arba epidūrinė nejautra. Nuskausminimo būdą paprastai aptaria operuojantis gydytojas, anesteziologas ir pacientė, atsižvelgdami į susirgimo pobūdį, pacientės sveikatos būklę, technines galimybes.

Yra trys būdai atlikti histerektomiją. Paprastai operuojantis gydytojas nustato, kokia operacija bus tinkamiausia.

Laparoskopinė histerektomija: operacijos metu daromi visai nedideli pjūviai, į pilvo ruimą įleidžiamas specialus prietaisas su vaizdo kamera, pastaroji vaizdą perduoda į monitorių. Operacija paprastai atliekama su specialių instrumentų, manipuliatorių pagalba. Gimda iš pilvo ruimo pašalinama ją susmulkinus arba pro pjūvį makštyje. Pacientei taikoma bendra narkozė.

Makštinė (vaginalinė) histerektomija: operacijos metu chirurgas daro pjūvį makšties viršuje ir išima gimdą. Dažnai tokia operacija atliekama kartu su makšties plastika. Pacientei taikoma bendra arba epidūrinė narkozė.

Abdominalinė histerektomija: atliekama pritaikius bendrą narkozę; daromas horizontalus arba vertikalus pjūvis ir išimama gimda. Ši operacija dažniausiai atliekama, kai yra onkologiniai išplitę navikai arba didelės gimdos miomos.

Ko tikėtis po histerektomijos?

Pacientės po šios operacijos ligoninėje praleidžia iki 5-6 dienų. Po operacijos pirmomis dienomis jaučiamas skausmas pilvo apačioje, bendras silpnumas, gali būti šlapimo pūslės ir žarnyno sutrikimai, išskyros ir negausus pakraujavimas, menopauzės simptomai, jei buvo pašalintos kiaušidės.

Prieš operaciją su paciente visada aptariamos galimos operacijos pasekmės ir komplikacijos.

Į darbą rekomenduotina grįžti po 4-8 savaičių.

Pasikeitimai lytiniame gyvenime paprastai būna nežymūs ir visiškai nepriklauso nuo operacijos būdo.

Normalios ir sveikos kiaušidės paprastai šalinamos tik pacientei, išgyvenančiai menopauzę, maždaug apie 55 gyvenimo metus. Manoma, kad menopauzės pradžioje kiaušidės produkuoja androgenus (vyriškus hormonus), kurie padeda išlaikyti libido, t.y. seksualinį potraukį.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (7). Jūs dar nebalsavote
(7)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų