Tie bjaurūs spuogai! Mes stropiai surašėme, kokie specialistai, preparatai ir procedūros gali tau padėti jų atsikratyti.
Lauki lauki, kol nuo 25-erių pagaliau tie spuogai išnyks, tačiau stebuklas neįvyksta. 50 procentų moterų aknės neatsikrato ir trečią dešimtį bebaigdamos. Dažniausiai tai siejama su hormonų pokyčiais ir padidėjusiu vyriškojo hormono androgeno kiekiu (tai skatina perteklinę riebalų liaukų veiklą). Jautri reakcija į androgeną, kaip ir riebalų liaukų latakų susiaurėjimas, gali būti nulemta genetiškai. Be to, aknę gali išprovokuoti virškinamojo trakto sutrikimai, alerginės reakcijos, vitaminų trūkumas, komedogeninė kosmetika (ta, kurioje yra lanolino, skvaleno arba sieros), netgi įprotis liesti veidą rankomis ir galop nuolatinis mūsų palydovas stresas. Deja, šios priežastys viena kitą dar papildo ir sustiprina. Vis dėlto vilties išsigydyti aknę yra. Svarbiausia – iškart pasiruošti, kad teks pasitelkti geležinę kantrybę ir nuolat konsultuotis su medikais.
Iš vidaus į išorę
Pirmiausia ir geriausia, ką gali padaryti, – tai keliauti pas gydytoją. Juk jau buvo laiko suvokti, kad pati savaime aknė neišnyks. Kol kas, duokdie, kad tik metus, teks kantriai lankytis pas dermatologą, ginekologą, endokrinologą ir kosmetologą. Tyrimus vertėtų pradėti nuo hormonų testo: būtina sužinoti, ar nesergi policistinių kiaušidžių sindromu arba hiperandrogenija (šiai ligai būdingas vyriškojo hormono androgeno perteklius ir visi su tuo susiję požymiai). Toliau teks pasitikrinti virškinamąjį traktą ir mikroflorą – pavyzdžiui, ar neįsiveisė kokia klastinga bakterija helicobacter pylori (ji sukelia skrandžio opas ir net vėžį) arba grybelis candida (pienligės sukėlėjas). Turėsi įsitikinti, kad gerai dirba kepenys, nesergi lėtinėmis ar ūminėmis ligomis – nuo gastrito iki tulžies takų diskinezijos.
Jeigu didelių sutrikimų nebus nustatyta, gydytojai skirs vaistų, kurie tarsi perprogramuoja organizmą ir gydo iš vidaus. Populiariausi iš jų – geriamieji kontraceptikai. Jie subalansuoja hormonus, sumažina kraujyje androgenų. Įsidėmėk: tinkamas tabletes gali išrinkti tik gydytojas, įvertinęs visų tavo tyrimų rezultatus. Pagerėjimas dažniausiai matomas po dviejų trijų mėnesių. Ar grįš spuogai nustojus gerti kontraceptikus, galima tik spėlioti. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir nenutraukti gydymo situacijai vos pagerėjus.
Uždegimui sustabdyti gydytojai skiria vietinio arba sisteminio poveikio antibiotikų (t. y. tepalo arba tablečių), kad būtų sunaikintos piktosios bakterijos, kurios sukelia vis naujų bėrimų. Antibiotikai visada geriami kursais prižiūrint gydytojui, kitaip piktosios bakterijos gali mutuoti ir tapti atsparios vaistams. Kartu su antibiotikais gydytojas gali skirti tepalo, kuris ne tik dorotų blogąsias bakterijas, bet ir, pavyzdžiui, odos parazitus – demodex erkutes. Manoma, kad kažkiek jų sau ramiai gyvena ant kiekvieno žmogaus odos, tačiau kai kuriais atvejais jos pradeda pernelyg aktyviai daugintis ir sukelia uždegimų.
Vidutinės ir sunkios aknės atveju skiriama vaistų, kuriuose yra daug vitamino A darinio izotretinoino. Pasaulyje šis preparatas vartojamas jau apie ketvirtį amžiaus, jis išties veiksmingas, tačiau gali sukelti labai sunkių šalutinių poveikių: gali išsausėti gleivinė, sutrikti kepenų veikla, pakrikti nervai, net apimti depresija. Preparatą griežtai draudžiama vartoti nėščioms moterims. Apskritai toks gydymas galėtų būti priimtinas tik kaip paskutinis šansas.
Daug sveikiau bandyti problemą spręsti vitaminais A ir E. Jie neleidžia pernelyg aktyviai veikti riebalų liaukoms ir skatina odos regeneraciją. Taip pat pravers preparatai su cinku, magniu ir B grupės vitaminais. Beje, šie mikroelementai palaiko ir nervų sistemos veiklą.
Iš išorės į vidų
Gydant aknę kartu su vaistais derinamos ir kosmetologinės procedūros, kurių paskirtis – atnaujinti odą, panaikinti aknės pėdsakus ir sustiprinti vietos imunitetą. Pradėti galima nuo mėlynojo lazerio. Juo sunaikinamos blogosios bakterijos ir atkuriamas odos mikrofloros balansas.
Kita procedūra – plazmoterapija: iš tavęs paimama veninio kraujo, jis centrifuguojamas, atskiriama trombocitų gausi plazma ir įšvirkščiama į odą. Injekcija stiprina vietos imunitetą. Procedūros veiksmingumas – apie 40 procentų, tačiau oda ne tik paskaistėja, bet ir tampa stangresnė. Poveikis išlieka apie pusę metų.
Greitesnę odos regeneraciją skatina ir pernelyg aktyvią riebalų liaukų veiklą slopina šveičiamosios procedūros su salicilo arba vaisių rūgštimis.
Atskira šveičiamųjų procedūrų rūšis – geltonasis odos šveitimas su retinoidais. Tai mažiausiai odą traumuojantis ir labiausiai fiziologiją atitinkantis šveitimas. Jis tinka net ypač plonai bei jautriai odai. Retinoidai stipriai stimuliuoja odą, mažina hiperpigmentaciją, slopina aknę ir jos padarinius.
Uždegimui beveik visiškai praėjus tinka šveičiamoji procedūra lazeriu. Jis naikina spuogų paliktus randus ir šviesina pigmentines veido dėmes. Lazerio intensyvumas pritaikomas prie konkrečios veido srities. Po procedūros teks pusę metų vengti tiesioginių saulės spindulių ir naudoti apsauginę priemonę nuo saulės net žiemą.
Palaikomąja procedūra persirgus akne gali būti mezoterapija. Vitamininės injekcijos geros, kai jau nėra uždegimų ir norisi lygesnės bei sveikos odos.
Jeigu net ir nepavyksta iškart atsikratyti spuogų, nenusivilk – verčiau semkis tvirtybės iš modelio ir garsios grožio tinklaraštininkės Cassandros Bankson. Ją kamuoja sunkios formos aknė, tačiau ji nepasiduoda – youtube kanalu DiamondsAndHeels14 nuolat leidžia klipukus, kokiomis priemonėmis kovoja su spuogais, ir įrodo, kad jie netrukdo būti gražiai.
Papildomai
Kad gydymas būtų sėkmingas, būtina iš naujo apmąstyti ir mitybą. Rekomenduojami mažo glikeminio indekso produktai. Jie palaiko tinkamą gliukozės lygį kraujyje, taip slopindami organizmo polinkį į uždegiminius procesus. Kartais aknė siejama su polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač linolinių (omega-3 ir omega-6), trūkumu. Kad jų organizmui pakaktų, būtinai reguliariai (ir dažnai) valgyk sardinių ir laukinių lašišų.
Aknę gali sukelti ir stresas. Jis skatina aktyviau dirbti odos sebocitus, o šie savo ruožtu spartina riebalų liaukų veiklą, šios išskyros užkemša poras – ir štai jau iškilo inkštirų! Tad jau šiandien suvalgyk žalių salotų ir pasiruošk atpalaiduojamąją veido vonelę prieš naktį. Štai taip tu laimėsi!
Hormonų įtaka odai
Estrogenas plūsteli prieš ovuliaciją. Kai jo pagausėja, tu tampi aistringesnė, o tavo oda – elastingesnė, stangresnė. Estrogenų gamybą skatina vitaminas E.
Progesteronas suaktyvina riebalų liaukų veiklą antrojoje menstruacijų ciklo dalyje, todėl ir kyla visokių pūlinukų per PMS. Soliariumai, saulės vonios ir odos šveitimo procedūros šiuo metu gali sukelti hiperpigmentaciją.
Androgenas, vyriškasis hormonas, suaktyvėja paskutinės menstruacijų ciklo dalies pabaigoje. Dėl jo apie 70 procentų moterų likus 2–7 dienoms iki mėnesinių susinervina pamačiusios inkštirų. Hormonų pusiausvyrai atkurti dažniausiai skiriama antiandrogeninių preparatų – geriamųjų kontraceptikų.
Oksitociną organizmas puola gaminti ištikus stresui. Šis hormonas stimuliuoja imuninę sistemą, neleidžia odos paviršiuje daugintis patogeninei mikroflorai. Oksitocinas skatina absorbuoti gliukozę. Tai gerai: kuo jos mažiau, tuo retesni uždegimai, nes cukrus padeda veistis bakterijoms.
Sergant akne dietologai pataria atsisakyti aukšto glikeminio indekso produktų:
alkoholio ir kavos;
miltinių ir saldžių gaminių;
pusgaminių;
aštrių ir deginančių produktų;
kepto ir riebaus maisto.
O ką gali padaryti namie?
Naudok profesionalias neutralaus pH odos priežiūros priemones su rūgštimis. Jos valo ir sutraukia poras, šviesina pigmentines dėmes. Spuogus džiovina koreguojamieji kremai su benzoilo peroksidu arba siera. Jeigu reikia greito poveikio, naudok valomąsias molio kaukes. Tik ne kiekvieną dieną, kitaip suaktyvės riebalų liaukos.
Benzoilo peroksidas naikina bakterijas. Azelaino rūgštis malšina uždegimą. Rezorcinas, salicilo rūgštis ir siera skatina sunokti pūlingus spuogus (komedonus), o visus pūlinius, kad ir kur bei dėl kokių priežasčių jų susiformuotų, itin sparčiai ir veiksmingai gydo tepalas su maumedžių ekstraktu. Visada jo turėk savo vaistinėlėje!
Privalai įsidėmėti
1. Spuogų spausti negalima, nes jų turinys ne tik iškyla į paviršių, bet ir pasiskirsto po vidinius audinius, išplėsdamas pažeistą zoną. Ypač pavojinga liesti spuogus T zonoje. Čia kraujotaka ypač aktyvi, todėl infekcija smarkiai plinta.
2. Probleminei odai tinka ne bet kokios makiažo priemonės. Idealus variantas – kosmetika iš natūralių išvalytų mineralų, kurie veikia kaip antioksidantai ir neužkemša porų. Tokios priemonės ir saugo nuo saulės, ir dailina, ir puoselėja odą (net sergant akne situacija gerėja). Įsidėmėk: mineralinė kosmetika turi būti tik biri. Jeigu ji kremo konsistencijos, vadinasi, joje yra riebalų ir silikono, o šie jau skatina uždegimą.
3. Problemine oda teks rūpintis visą gyvenimą. Klausyk gydytojo, kasdien odai prižiūrėti naudok tik dermatologų patikrintas ir vaistinėje parduodamas priemones. Šveičiamosios, valymo, lazerio, plazmos švirkščiamosios procedūros – visa tai ilgina remisiją ir gerina odos būklę.
4. Jeigu išbėrė kūną, šiukštu nešveisk jo priemone su grubiomis dalelėmis – taip tik traumuosi odą ir paskatinsi uždegimą. Kūno spuogai gydomi tokiais pat būdais kaip ir veido.
66 % moterų menstruacijas nurodo kaip pagrindinę spuogų kilimo priežastį.
Tik 11 % akne sergančių žmonių kreipiasi į gydytojus.
20 % eina pas kosmetologą, 30 % – į vaistinę. 40 % apskritai ignoruoja problemą.
Mitas, kad saulės vonios gydo spuogus! Taip, veikiama UV spindulių, oda iš pradžių sausėja, tačiau galop uždegimas sprogsta dar didesne jėga.