Toksoplazmos (Toxoplasma gondii) – vienos iš labiausiai paplitusių ligų sukėlėjų pasaulyje. Žinoma, kad toksoplazmoze suserga tik labai nedidelė toksoplazmomis užsikrėtusių žmonių dalis. Įprastai kontakto su šiais parazitiniais pirmuonimis labiausiai bijo nėščiosios, todėl dažnai perleidžia kačių priežiūrą kitiems namiškiams. Vis dėlto mokslininkai pataria atsargumo priemonių imtis visiems, nes šis parazitas gali būti susijęs su Alzheimerio liga.
Studijoje, publikuotoje parazitologijos žurnale („Journal of Parasitology“), ieškota, ar egzistuoja ryšys tarp toksoplazmozės ir labiausiai paplitusios demencijos – Alzheimerio ligos. Atliekant tyrimą, vienos laboratorinės pelės buvo užkrėstos šiais parazitais, kitos – pagal pokyčius smegenyse pasirinktos kaip sergančiųjų Alzheimerio liga modelis. Vėliau tirtas visų pelių elgesys bei ieškota molekulinių pokyčių.
Mokslininkai pastebėjo, kad po užkrėtimo toksoplazmomis susilpnėjo pelių atmintis ir gebėjimas įsiminti naują informaciją, panašiai kaip sergant Alzheimerio liga. Taip pat nustatyti pokyčiai, įvykę jų smegenyse. Taigi tikėtina, jog užsikrėtimas šiais parazitiniais pirmuonimis padidina Alzheimerio ligos išsivystymo riziką.
Statistika rodo, kad apie trečdalį pasaulio gyventojų gali būti užsikrėtę toksoplazmomis, o dar daugiau žmonių turi tokią riziką – tai kačių šeimininkai, kurie per retai plaunasi rankas, ar dar nė negimusieji, kuriems infekciją gali perduoti motina. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra užsikrėtusi katė, kuri su išmatomis išskiria oocistas. Perdavimo veiksniai yra užteršta toksoplazmų oocistomis aplinka ir įvairių gyvūnų mėsa, kurioje yra toksoplazmų cistų. Žmonės užsikrečia valgydami užsikrėtusių toksoplazmoze kiaulių, avių, galvijų mėsą, kuri buvo nepakankamai termiškai apdorota, nenuplautas daržoves, vaisius, uogas, vartodami užterštą vandenį, pieną, per užterštas rankas ar kitus aplinkos objektus.
Dažniausiai, užsikrėtus toksoplazmomis, jokių simptomų nebūna. Toksoplazmozė gali pasireikšti limfmazgių padidėjimu (iki 3 cm diametro, jie būna neskausmingi, kietoki, paslankūs). Tuomet gali atsirasti bendras silpnumas, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, galvos ar raumenų skausmai. Kartais atsiranda bėrimas odoje, padidėja kepenys, atsiranda miokardo, plaučių, smegenų, akių pažeidimai. Tai priklauso nuo į žmogaus organizmą patekusių parazitų gausos bei jo imuninės sistemos.
Mokslininkai mano, kad infekcija negali būti tokia nereikšminga, net jei nesukelia jokių simptomų – juk jos taikinys yra ir smegenys. Todėl vis ieškoma galimų sąsajų tarp jos ir Alzheimerio ligos, šizofrenijos ar nuotaikos sutrikimų – ligų, kurių etiologija vis dar nėra visiškai aiški, ir nuo kurių nė vienas nesame apsaugoti.
Taigi naujasis tyrimas patvirtina T.gondii ryšį su Alzheimerio liga: mokslininkai pastebėjo, kad šie parazitai tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai skatina ligos vystymąsi pelėms. Jei tolesni tyrimai patvirtins, kad šie pastebėjimai galioja ir žmonėms, kova su toksoplazmomis taps dar vienu visuomenės sveikatos specialistų rūpesčiu ir nebeapsiribos tik rekomendacijomis nėščiosioms vengti kontakto su kačių išmatomis.