Vasara – nuostabus metas pabūti gamtoje, paiškylauti. Bet ir geriausią nuotaiką gali sugadinti įkyriai puolantys kraujasiurbiai. Daugelyje parduotuvių galima įsigyti įvairių uodus ir kitus skraiduolius atbaidančių produktų, tačiau kretingiškė žolininkė Katerina Labanauskienė siūlo nepamiršti, kad yra ir natūralių, pačios gamtos sukurtų repelentų.
Apie pelyną ir mėtas
Tikriausiai daugeliui pažįstamas specifinis pelyno aromatas. Šio augalo rūšių yra daug – kietis, paprastasis pelynas, ir kt., tačiau visus vienija tas pats bruožas: aitrokas aromatas, kurio negalima supainioti su jokiu kitu. Pasak K. Labanauskienės, pelynui kvapą suteikia augalo žolėje esantis nuodingas eterinis aliejus, turintis priešuždegiminį ir antimikrobinį poveikį. Šis kvapas ir atgraso vabzdžius.
„Užtepkite pelyno sulčių ant odos. Netgi galima pelyno žolę paprasčiausiai patrinti rankomis, o tada – odą, poveikis bus“, – patarė žolininkė. Be to, užsikūrus laužą, nuo uodų atbaidys ir kelios pelyno šakelės, užmestos ant žarijų. Tik svarbu yra nepadauginti, nes perdozavus patiems gali svaigti galva arba užklupti kiti nemalonūs simptomai.
Vienas iš daugelio žmonių mėgstamų augalų – mėtos, tačiau uodai ir zvimbiantys jų pusbroliai dėl aitraus eterinio aliejaus kvapo meile joms toli gražu netrykšta, laikosi atokiai. Būnant gamtoje, mėtų aliejumi taip pat patariama patepti odą, o jei džiovintos šios žolės laikytume pasikabinę vasarnamyje – uodų priskristų pastebimai mažiau. Mėtas naudinga žmonėms įtraukti ir į savo racioną – pagerės sveikata. Ši vaistažolė padeda esant virškinimo problemoms, anginai, kvėpavimo takų ir kitomis ligomis. K. Labanauskienė pamokė, kaip pasiruoši užpilą: 5 gramų žolės užpilame stikline verdančio vandens, palaikome 10– 15 min., geriame po 1/2 stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį. Pipirmėčių aliejus irgi gali būti naudojamas ir įtrynimams – sergant reumatu, neuralgija. Tačiau žolininkė akcentavo, kad, naudojant mėtas ir pelyną, pravartu pasitarti su gydytoju, kadangi šių augalų eteriniai aliejai kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginę reakciją.
Apie baziliką ir levandas
O kas nežino baziliko? Tai – ne tik puiki prieskoninė žolelė, plačiai naudojama kulinarijoje, bet savo išskirtiniu kvapu atbaido ir muses. „Pasodinkite baziliką keliose sodo vietose arba į vazoną aplink namus – ir musių neliks. O jeigu įkando uodas, delnais sutrinkite šviežius lapelius, gautomis sultimis patepkite tą vietą – deginimas, niežulys ir paraudimas apmalš“, – sakė Katerina.
Uodus nuveja vazonuose pasodintos šviežios levandos, o kandis – sausą šį augalą laikant spintoje. Užtat levandos naudingos žmogui: eterinis aliejus padeda gydyti migreną, mažina nerimą ir emocinę įtampą, gerina miegą, stiprina imunitetą.
Sukandžiojus vabzdžiams, žolininkė pirmiausia patarė juos identifikuoti, jeigu paliko geluonį, – ištraukti. Įkandus skruzdei arba įgėlus bitei, tą vietą rekomendavo patepti susmulkinto gysločio ar petražolių lapelių sultimis, soda. Nukentėjus nuo vapsvos – uždėti sutrintą arklio rūgštynės lapą arba citrinos, rūgštaus obuolio griežinėlį, tinka ir actas. Anot Katerinos, namuose pravartu turėti alavijo augalą – šis „žaliasis daktaras“ puikiai nuramina ir drėkina odą. Skausmą dėl vabzdžių įkandimo ar nusidilginimo malšina svogūnai – ant pažeistos vietos patariama uždėti jo gabaliuką. Karščiavimą įkandimo vietoje „nuima“ ir antiseptinį poveikį turi medetkos.