Parduotuvėse citrinų galima gauti ištisus metus, tad visada po ranka galime turėti puikią natūralią dezinfekcinę ir sveikatinimo priemonę.
Bet prieš naudojimą nepamirškite vaisių gerai nuplauti.
XVIII a. pradžioje citrina pradėta vartoti skorbutui gydyti. Taip pat buvo naudojama skrandžio skausmui malšinti, palengvinti kvėpavimą, o šiuo metu ji naudojama visur: nuo gerklės skausmo iki gaivinamojo gėrimo.
Citrinos sultys tirpdo organizme esančias druskas ir aprūpina jį vitaminu C, kuris pagerina kitų vitaminų pasisavinimą ir tokiu būdu padeda priešintis ligai. Vaisiuje yra gana daug vitaminų B1 ir B2.
Citrinų rūgštis mažina kalcio išsiskyrimą ir padeda išvengti mažų akmenukų.
Citrina šalina iš organizmo susikaupusią šlapimo rūgštį, t.y. lengvina reumatą, šalina tulžies ir inkstų akmenis. Gydo baltąsias išskyras.
Citrinos padeda, jei esate psichiškai pavargęs, padeda atgaivinti skaudantį kūną, pagreitinti cirkuliaciją, naikinti celiulitą ar šildyti kojas bei rankas.
Citrinų žievelėse yra gausu bioflavonoido (antioksidantinių augalų medžiagų), vadinamo rutinu, kuris stiprina venų sieneles ir kapiliarus bei malšina varikozės keliamus skausmus.
Citrinos stiprina imunitetą ir kraujagysles, padeda išgyti odai ir net stabdo tam tikrus ląstelių pokyčius, galinčius sukelti vėžinius susirgimus.
Ir gerkite, ir uostykite
Kad šio vaisiaus sultys nesudirgintų jautrios skrandžio gleivinės, vienos citrinos sultis suvartokite per kelis kartus. Pavyzdžiui, pusės citrinos sultis įspauskite į stiklinę virinto vandens ir rytą išgurkšnokite tuščiu skrandžiu. Likusiomis sultimis apšlakstykite pietums ar vakarienei ruošiamas šviežių daržovių salotas.
Vienoje citrinoje yra 40 mg vitamino C - visa rekomenduojama dienos norma. Jeigu jūsų skrandis nėra labai jautrus, tai rytą tuščiu skrandžiu išgerkite stiklinę citrininio gėrimo, kuris veiksmingai šalina iš organizmo toksinus. Išspauskite vienos citrinos sultis ir atskiedę negazuotu mineraliniu vandeniu pasaldinkite šaukšteliu medaus.
Citrinos žievelėje esantys eterinio aliejaus aromatai maloniai nuteikia surūgėlius, tonizuoja ir gerina nuotaiką. Galite išmėginti citrinų aromato terapiją. Keletą lašų eterinio citrinų aliejaus įlašinkite į aromatų terapijos lempą ir pastatykite kambaryje, kuriame praleidžiate daugiausia laiko. Arba į puodelį vandens įlašinkite 8-10 lašų minėto aliejaus, supilkite į purkštuvą ir kelis kartus per dieną gaivinkite kambario orą.
Skauda galvą. Į puodelį nesaldintos juodosios kavos supilkite pusės citrinos sultis ir lėtai išgurkšnokite. Kitas variantas - atsipjaukite du nykščio dydžio citrinos žievelės gabalėlius ir uždėkite ant smilkinių. 10 minučių palaikykite, pasistenkite atsipalaiduoti, nusiraminti. Galvos skausmas turėtų aprimti.
Mažas kraujospūdis. Į litrą šalto pieno įmeskite tris trintas česnako skilteles ir nedidelį smulkintą svogūną. Pakaitinkite, kol užvirs, ir palikite 5 minutes, kad pritrauktų. Perkoškite. Kai atvės, supilkite trijų citrinų sultis ir išmaišykite. Litrą skysčio padalykite į kelias lygias dalis ir per dieną išgerkite.
Stomatitas. Šaukštą džiovintų ramunėlių užpilkite stikline distiliuoto vandens ir 15 minučių pakaitinkite karšto vandens vonelėje. Kai atvės, perkoškite, įdėkite šaukštelį medaus, įpilkite 2 šaukštus šviežių citrinų sulčių ir išmaišykite. Ištrauka skalaukite burną kelis kartus per dieną.
Pūslelinė. Lašą eterinio citrinų aliejaus užlašinkite ant vata apvynioto kosmetinio pagaliuko ir kelis kartus per dieną dezinfekuokite pūsleles.
Parodontozė. Į stiklinę šilto virinto vandens supilkite vienos citrinos sultis. Gautu mišiniu rytą ir vakarą skalaukite burną ne trumpiau nei 3-4 minutes.
Angina. Šviežias sultis atskieskite šiltu vandeniu (santykiu 1:2) ir gerai įtrinkite kaklą. Likusiame mišinyje suvilgykite kelių sluoksnių marlės skiautę, uždėkite ant kaklo ir apriškite šiltu šaliku. Kai atvės, kompresą pakeiskite šiltu.
Nuo peršalimo taip pat padės šis receptas: įpilkite į stiklinę 150 ml virinto vandens, šiek tiek praaušinkite, supilkite vienos citrinos sultis, pasaldinkite medumi ir gerkite karštą 3-4 kartus per dieną.