Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Kainų skirtumas šokiruoja. Kodėl Lenkijoje vaistai pigesni?

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-28 00:02:14

Lietuviams į Lenkiją vykti maisto ar buitinių prekių jau tapo įprasta. Vis dėlto pas kaimynus apsiperkantys kraštiečiai spėjo pastebti, kad verta užsukti ir į Lenkijos vaistines – mat lenkai siūlo tuos pačius vaistus už mažesnę kainą – kartais net perpus pigiau.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kompensuojamuosius vaistus geriau pirkti Lenkijoje

Lietuvė Rasa iš Marijampolės pasakoja, kad apsipirkti į Lenkiją su šeima važiuoja bent kartą per mėnesį. Pažįstami, sužinoję, kad jie vėl rengiasi į kaimyninę šalį apsipirkti, paprašo kai ką parvežti ir jiems. Anot Rasos, vaistus pirkti Lenkijoje iš tiesų pigiau: „Perku mamai vaistus, kurie čia kompensuojami, o ten – ne, bet Lenkijoje jie vis tiek kainuoja pigiau“.

Rasa sako, kad nuvykusi į Lenkiją ji papildo ir savo namų vaistinėlę – esą tie patys vaistai nuo peršalimo ten yra pigesni: „Todėl nusiperku, kad turėčiau atsargoj“.

Norint įsitikinti kainų skirtumu, pakanka palyginti keletą vaistinių preparatų, parduodamų ir pas mus, ir pas kaimynus lenkus. Šiuo metu ypač perkami vaistai nuo peršalimo ir gripo.

Užsukę į vieną iš lenkiškų vaistinių tinklalapių, sudarėme dešimties vaistų, parduodamų abiejose šalyse, sąrašą su kainomis (lietuviškos kainos nurodytos remiantis vaistai.lt duomenimis).

1. Vaistas, turintis karščiavimą, skausmą ir gleivinių paburkimą mažinantį poveikį. Jis vartojamas peršalimo ir gripo metu. 8 pakeliai miltelių geriamajam tirpalui. Lietuvoje už juos tektų sumokėti 4,95 EUR, Lenkijoje – 17,40 Lenkijos zlotų PLN (4,05 EUR);

2. Vaistas, vartojamas peršalimui, alerginei slogai, nosiaryklės uždegimui bei panašioms į gripą ligoms gydyti suaugusiems ir paaugliams nuo 15 metų. 8 pakelių pakuotė. Lietuvoje – 5,58 EUR, Lenkijoje – 12,70 PLN (2,95 EUR).

3. Vaistas, kuris malšina skausmą, mažina temperatūrą bei šiek tiek slopina uždegimą. 20 tablečių. Lietuvoje kainuoja 0,64 EUR. Lenkijoje – 2,19 PLN (0,51 EUR).

4. Kietosios pastilės mažina šiuos gerklės uždegimo simptomus: skausmingumą, skausmą ir patinimą. 16 tablečių. Lietuvoje – 4,99 EUR, Lenkijoje – 15,49 PLN (3,60 EUR).

5. Vaistas, tinkamas vartoti lengvos burnos ir nosiaryklės infekcinės ligos pradžioje – tai mažina tikimybę, jog ligai gydyti prireiks antibiotikų. Lietuvoje 24 tablečių pakuotė kainuoja 4,15 EUR, Lenkijoje – 10,49 PLN (2,44 EUR)

6. Greitai nosies gleivinės paburkimą mažinantis vaistas, dėl kurio poveikio greitai praeina nosies užgulimas. Lietuvoje galima nusipirkti už 2,64 EUR, Lenkijoje – 2,64 PLN (0,61 EUR)

7. Nosies purškalas, vartojamas peršalimo ar rinito sukelto nosies gleivinės paburkimo vietiniam simptominiam gydymui. Lietuvoje – 4,31 EUR. Lenkijoje – 12,95 PLN (3,01 EUR).

8. Geriamasis tirpalas vartojamas sergant plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Lietuvoje – 3,23 EUR, Lenkijoje – 9,98 PLN (2,32 EUR).

9. Karščiavimą mažinantys vaistai (12 tablečių). Lietuvoje – 1,49 EUR. Lenkijoje – 4,69 PLN (1,09 EUR).

10. Vaistai, kurie malšina skausmą, taip pat mažina uždegimą (patinimą) ir mažina kūno temperatūrą. Lietuvoje – 3,99 EUR, Lenkijoje – 8,75 PLN (2,04 EUR).

Matyti, kad kai kurie vaistai yra tik šiek tiek pigesni, o kai kuriuos perkant galima sutaupyti ir perpus. Pirkdami visą šių vaistų sąrašą Lenkijoje sutaupytumėte beveik 40 proc.

Viceministrė: pacientai turi reikalauti pigesnių vaistų

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė sako, kad pirmiausia reikėtų pastebėti, kad vaistai nuo gripo ar peršalimo yra nekompensuojami. Taigi, pasak jos, Lietuvoje nekompensuojamiems vaistams yra taikomos kelios kainų reguliavimo priemonės: „Viena tokių – gamintojų įsipareigojimas ministerijai deklaruoti kainas (gali keisti kainas ne dažniau kaip kas mėnesį). Reguliuoti kainas taip pat leidžia nustatyti maksimalūs didmeniniai ir mažmeniniai antkainiai, kurie patvirtinti Vyriausybės nutarimu. Be to, yra nustatytos maksimalios mažmeninės kainos, kurių vaistinė negali viršyti“.

Ji atkreipia dėmesį, kad vaistiniai preparatai gali būti parduodami vaistinėje ir už mažesnę, negu nustatyta didžiausia, mažmeninę kainą, jei vaistinė pritaiko mažesnį už didžiausią leistiną mažmeninės prekybos antkainį.

Tai vis dėlto, kodėl Lenkijoje tie patys vaistai gali būti pigesni? Pasak viceministrės, galima išskirti kelias pagrindines to priežastis. „Pirmiausia, Lietuvoje taikomas didesnis PVM vaistams – 21 proc., o Lenkijoje 8 proc. Taip pat reikia nepamiršti, kad Lenkijos rinka ženkliai didesnė, aktyvesnė konkurencija, gerokai daugiau registruotų vaistinių preparatų nei Lietuvoje“, – sako K.Garuolienė. Be to, pasak jos, Lenkijoje gana stipri vietinė vaistų pramonė.

Jos teigimu, Lietuvoje nuolat svarstomos galimybės, kaip mažinti vaistų kainas. Tarp galimų sprendimų – sumažinti PVM vaistams.

„Šiuo metu jie yra atitinkamai 5 proc. (kompensuojamiems) ir 21 proc. (nekompensuojamiems). Kitas būdas mažinti kainas – skatinti vaistų kainų konkurenciją. Čia labai svarbu, kad pacientai pradėtų vaistinėse reikalauti pigesnių to paties poveikio vaistų. Jei pigesni vaistai taptų populiarūs, tai būtų paskata mažėti vaistų kainoms“, – sako viceministrė.

Vaistų kainų mažėjimą, pasak jos, užtikrintų priemonės, kurios skatintų pigesnių vaistų vartojimą: t. y. prievolės vaistinėms išduoti pigesnius vaistus.

„Norime atkreipti dėmesį, kad vaistinės privalo parodyti gyventojui monitoriaus ekrane informaciją apie nekompensuojamuosius to paties bendrinio pavadinimo receptinius vaistus, jų kainas. Visados galima rinktis pigiausią to paties bendrinio pavadinimo vaistą“, – teigia viceministrė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų