Pastaruoju metu knygynų lentynas užplūdo knygos, brošiūros, žurnalai apie netradicinius gydymosi (ir gydymo) būdus, liaudies mediciną, jogą, parapsichologiją, aiškinimai, kaip gydytis pačiam, kaip padėti sau, kaip sveikai gyventi, maitintis. Gausėja verstinės populiariosios literatūros apie žmogaus kūną, įvairius organizmo negalavimus bei pamokymų, kaip jų išvengti. Būtų gražu, jei nebūtų pavojinga. Kodėl?
Pirma, tokio pobūdžio knygas dažniausiai rašo ne medikai, tam tikrų sričių specialistai, bet vadinamieji sveikatos žinovai, medicinos žurnalistai arba paramedicininių specialybių atstovai. Jų žinios paviršutiniškos, dažnai netikslios ar net klaidingos. Žmonėms šios populiarios knygos apie sveikatą bei mitybą pateikiamos kaip visagalė panacėja, kuria skaitytojas nuoširdžiai tiki.
Antra, labai dažnai knygas apie žmogaus kūną ir sveikatą verčia ne gydytojai, tam tikrų sričių specialistai, todėl netikslumų, o kartais ir neleistinų klaidų dar padaugėja. Labai retai tokias knygas redaguoja specialistai.
Trečia, žmonių nusivylimas tradicine medicina skatina ieškoti netradicinių, “liaudiškų” gydymosi būdų. Deja, tai dažnai gali baigtis tragiškai.
Renkantis bet kokią knygą apie sveikatą, pirmiausia reikia žiūrėti į vidinius viršelių atvartus arba į galinį viršelį. Būtent ten paprastai pateikiamos kelios autoriaus nuotraukos. Leidėjai dažnai slepia arba padailina informaciją apie autoriaus kvalifikaciją ir patirtį. Taip yra dėl to, jog šie neturi apskritai jokios kvalifikacijos arba bent jau tokios, kuri būtų susijusi konkrečiai su knygos tema.
Kaip įvertinti, ar knyga apie sveikatą bus pajėgi gydyti? Pasidomėti, ar autorius yra kvalifikuotas specialistas, ar jis turi asmeninės patirties, taikant konkrečią knygoje pristatomą programą sau, ar turi sėkmingos klinikinės patirties taikant šias programas daugeliui pacientų, ar programa paprasta, paremta sveiku protu, ar negydo vieno organo susargdindama kitą.
Šiame sąraše yra atrinktos Lietuvoje išleistos medicinos specialistų parašytos knygos, kuriose yra remiamasi naujausiais medicinos mokslo pasiekimais. Čia pateiktose knygose duodami patarimai, kada jau būtina kreiptis į gydytoją, kaip iš tikrųjų sveikai maitintis ir gydytis, kokie pavojai gresia gydantis tik netradicinės medicinos būdais. Daugumą knygų galima užsisakyti Lietuvos medicinos bibliotekoje.
Charrié,Jean-Christophe; de Clermont-Tonnerre, Marie-Laure.Jūsų sveikatai:natūralios priemonės ištisus metus:gydytojo patarimai visai šeimai. Vilnius,2016.
Kurpienė, Vaida; Praškevičius, Martynas; Šeibokaitė, Aistė. Balansas : skanus maistas ir sveikos gyvensenos idėjos aktyviems žmonėms. Vilnius, 2016.
Vasiliauskas, Juozas. Žolininkas pataria. 140 receptų sveikatai, grožiui, maistui. Vilnius, 2015.
Vasiliauskas, Juozas. 12 žolininko linkėjimų ir 1000 patarimų : paprasti ir veiksmingi būdai saugoti arba pagerinti sveikatą. Vilnius, 2014.
Roked, Sohere. Kaip įveikti nuovargį ir jaustis puikiai. Vilnius, 2015.
Visaverčio gyvenimo vadovas: 20 ekspertų pataria, kaip būti sveikiems, protingiems irlaimingiems. Vilnius, 2012.
Hiromi, Shinya. Mikrobų faktorius: įgimtas imunitetas ir sveikatos revoliucija. Vilnius, 2012.
Chutkan, Robynne. Ideali organizmo būklė : 10 dienų planas, padėsiantis atsikratyti pilvo pūtimo, išplauti toksinus ir iškrauti jūsų virškinimo trakte susikaupusį bagažą. Vilnius, 2014.
Tribole, Evelyn.Intuityvus valgymas : revoliucinė programa, kuri veikia. Vilnius, 2012.
Maistas kaip vaistas : sveikų ir maistingų patiekalų receptai, specialiai parinkti dėl savo gydomųjų savybių. Vilnius, 2015.
Coy, Johannes. Naujoji priešvėžinė mityba. Kaip sustabdyti vėžio geną. Vilnius, 2010.
Holford, Patrick; Lawson, Susannah. Pilnavertė Jūsų vaiko mityba: kaip užtikrinti darnią fizinę, emocinę ir protinę vaiko raidą. Vilnius, 2014.
Holford, Patrick; Lawson, Susannah. Pilnavertė moters mityba. Vilnius, 2014.
Hamm, Michael, Tanzer, Ulrike. Nesuteikite vėžiui šanso. Maisto produktai, mažinantys riziką susirgti vėžiu. Vilnius, 2012.
Esselstyn, Caldwell B. Širdies ligos prevencija ir išgydymas : revoliucinis, moksliškai pagrįstas gydymas mityba. Vilnius : Charibdė, 2014.
Chutkan, Robynne. Ideali organizmo būklė. Vilnius, 2014.
Campbell, T. Colin, Campbell, Thomas M.. Natūralus būdas išvengti ligų. Vilnius, 2013.
Golay, Alain. Lieknėti be streso. Vilnius, 2014.
Graham, Douglas. Mitybos formulė 80/10/10. Kad turėtume idealų svorį ir idealią sveikatą, Vilnius, 2012.
Geros savijautos biblija: kaip padėti sau sunegalavus. Vilnius, 2015.