Klausimas. Kaip reikėtų elgtis namuose sudaužius elektros lemputę su gyvsidabriu viduje ir gyvsidabrinį termometrą? Ir ar tai labai pavojinga sveikatai? Tomas, 22 m.
Atsako Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Sandra Baranauskaitė
Gyvsidabrio garai yra toksiški visoms gyvybės formoms. Jis gali sukelti ūmų arba lėtinį apsinuodijimą.
Vienoje įprastoje energiją taupančioje lemputėje gyvsidabrio kiekis yra apie 100 kartų mažesnis nei visiems pažįstamame gyvsidabrio termometre. Uždaroje patalpoje sudužus tokiai lempai, reikia gerai išvėdinti patalpas, kruopščiai surinkti visas šukes, sudėti jas į atskirą maišą, o dūžio vietą išvalyti šlapiu popieriniu rankšluosčiu. Nerekomenduojama valyti dūžio vietos dulkiu siurbliu ar valyti šluoste, nes pavojingi garai dar labiau pasklinda po namus.
Jeigu sudužo termometras ir atsirado gyvsidabrio lašelių, reikia paimti kokį nors pagaliuką ir surinkti gyvsidabrį į vieną lašą, tada paimti sandariai užsidaranti stiklinį indą su vandeniu ir popieriumi įstumti lašus į jį. Indas su gyvsidabriu gali būti perduodamas savivaldybės civilinės saugos skyriaus arba priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistams. Tą vietą, kur išsiliejo gyvsidabris, reikia išplauti su kalio permanganato tirpalu ir gerai išvėdinti patalpas.
Pajutus sveikatos sutrikimus dėl galimo apsinuodijimo gyvsidabrio garais, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar gydymo įstaigą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.