Klausimas. Mano vyras serga pirmos stadijos šlapimo pūslės vėžiu. Norėčiau sužinoti, kokia mityba jam tinka; ar tinka masažai; kokie rekomenduotini fiziniai pratimai; koks galimas fizinis krūvis; ar galima kaitintis pirtyje ir būti saulėje; ar reikia vartoti maisto papildus, jei reikia – kokius.
Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius.
Sergant šlapimo pūslės vėžiu sveika mityba vaidina gana svarbų vaidmenį. Dieta turi būti paremta pakankamu antioksidantų turinčių maisto medžiagų vartojimu. Spanguolių sultys, žalioji arbata, pomidorų sultys, migdolai ir kitokie riešutai, vitaminų E, C turintys maisto produktai, kaip alyvuogių aliejus ar kviečių gemalai, mažina šlapimo pūslės vėžio riziką. Yra žinoma, kad riebus maistas, kepta mėsa, alkoholis, blogi mitybos įpročiai gali padidinti riziką susirgti vėžiu. Todėl jie nėra tinkami, be to, būtina mažinti suvartojamo alkoholio kiekį iki minimalaus, vengti gazuotų gėrimų, gyvulinės kilmės riebalų. Reikėtų stengtis vartoti šviežias daržoves, vaisius (tinka citrusiniai vaisiai, morkos, žalios lapinės daržovės, kviečių produktai), būtina kasdien pakankamai gerti skysčių (iki trijų litrų per parą), vartoti maisto produktus, turinčius vitamino E ir C, beta karotino bei folio rūgšties (pvz.: saulėgrąžų sėklos, špinatai, migdolai, žalios ir raudonos paprikos). Siekiant užtikrinti pakankamą mikroelementų, antioksidantų, vitaminų kiekį, rekomenduoju papildomai vartoti minėtų medžiagų turinčius maisto papildus, vitaminus.
Fizinis aktyvumas gali žymiai sumažinti riziką sirgti šlapimo pūslės vėžiu, todėl reguliarus fizinis krūvis (mankšta, joga, bėgimas, plaukimas, šokiai ir kitos sporto šakos), kaip ir masažas, rekomendutotini sergant šlapimo pūslės vėžiu. Masažas skatina endorfinų išsiskyrimą, aktyvina imuninę organizmo sistemą ir pagerina organų aprūpinimą krauju. Didelė ir emocinė masažo nauda. Be to, ligoniams nėra draudžiama degintis saulėje, taip pat tinkama sauna, kadangi jos dėka valomas organzimas (iš organizmo išgarinami skysčiai, kartu ir toksinės medžiagos).
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.