Pavasarį daugelis žmonių susiduria su nuovargiu, silpnumu ar prasta savijauta, tačiau ne visada supranta tikrąją priežastį, kodėl taip jaučiasi. Po žiemos daugeliui trūksta geležies. Apie šio mikroelemento trūkumą gali įspėti įvairūs simptomai, taip pat svarbu žinoti, kaip teisingai geležį vartoti.
„Geležis – svarbus mikroelementas, reikalingas deguonies pernešimui organizme. Kai jos trūksta, pirmieji simptomai gali būti labai bendri: silpnumas, nuovargis, dusulys lipant laiptais, galvos svaigimas, pagreitėjęs širdies plakimas. Dažnai žmonės skundžiasi išblyškusia oda ar nuolat šąlančiomis rankomis bei kojomis“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė.
Neįprasti geležies trūkumo simptomai
Vaistininkė G. Kruopytė pabrėžia, kad kartais geležies trūkumas gali pasireikšti ir neįprastesniais simptomais:
„Esant geležies trūkumui, žmogus gali jausti stiprų potraukį valgyti ne tik raudoną mėsą ar burokėlius, bet net ir ledą ar žemę. Toks neįprastas noras gali būti organizmo būdas pasakyti, kad jam trūksta svarbių mineralų“, – pasakoja G. Kruopytė.
Pajutus bent vieną iš šių simptomų, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus ir išsiaiškinti, ar netrūksta geležies.
Daug geležies turintys maisto produktai
„Norint palaikyti ar padidinti geležies kiekį, svarbu į kasdienę mitybą įtraukti daugiau geležies turinčių produktų. Geriausiai įsisavinama hemogeležis, esanti gyvūninės kilmės maisto produktuose – jautienoje, veršienoje, kepenėlėse. Iš augalinės kilmės verta rinktis lęšius, avinžirnius, pupeles, špinatus, grikius ir moliūgų sėklas, tačiau jų geležis įsisavinama sunkiau“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.
Per dieną vyrams rekomenduojama gauti apie 10 mg geležies, moterims – 15 mg, o nėščiosioms – dar daugiau. Gyvūninės kilmės produktų gali pakakti suvartoti du kartus per savaitę, o augalinių reikėtų gerokai daugiau.
Kaip vartoti geležies papildus
Jeigu kraujo tyrimai parodė, kad jums trūksta geležies, gydytojas gali paskirti vartoti maisto papildus. Anot vaistininkės, geležis geriausiai pasisavinama ją vartojant rytais 1–2 valandas prieš valgį. Taip ji nekonkuruoja su kitomis medžiagomis dėl pasisavinimo.
„Kai kuriems žmonėms geležies papildai, vartojami tuščiu skrandžiu, gali sukelti skrandžio dirginimą, pykinimą ar net vėmimą. Tokiais atvejais patariama geležį vartoti su maistu arba po valgio, kad sumažėtų skrandžio dirginimas. Taip pat galima pradėti nuo mažesnių dozių ir jas palaipsniui didinti, tačiau dėl to būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku“, – teigia G. Kruopytė.
Vaistininkė priduria, kad net jei vartojate geležį su maistu arba po jo, pasistenkite 1-2 prieš ir po geležies suvartojimą vengti kavos, žaliosios arbatos ir pieno produktų, kurie gali papildomai sumažinti geležies veiksmingumą.
„Norint pagerinti geležies įsisavinimą, ją galima vartoti kartu su vitaminu C. Tai gali būti citrusiniai vaisiai, apelsinų sulčių stiklinė arba maisto papildai, kurių sudėtyje jau yra vitamino C“, – sako vaistininkė G. Kruopytė.