Higienos instituto (HI) Psichikos sveikatos centras atkreipia dėmesį, kad gyvenant nuolat besikeičiančiame ir įtemptame geopolitiniame kontekste dėl karo Ukrainoje, Lietuvos ir Europos saugumo klausimų, neapibrėžtumas gali kelti nerimą, baimę ir bejėgiškumo jausmą.
HI Psichikos sveikatos stiprinimo specialistės, psichologės Ievos Zuzevičiūtės teigimu, „jausti visus šiuos jausmus šiuo metu yra normalu, tačiau užsitęsusi įtampa gali pernelyg nuvarginti kūną ir psichiką. Todėl svarbu sau priminti, kad yra dalykų, kuriuos galime kontroliuoti, ir būdų, kaip sumažinti įtampą bei stiprinti emocinį atsparumą“.
1. Sąmoningas informacijos vartojimas
Kasdien mus pasiekia didžiulis informacijos srautas iš naujienų portalų, televizijos ir socialinių tinklų. Jeigu jo sąmoningai nekontroliuojame, gauname didžiulį įvairios informacijos kiekį, kuris vargina psichiką, o ir pati informacija gali būti prieštaringa, paremta klaidingais faktais, pateikiama taip, kad sukeltų stiprias emocijas.
Susiduriant su šiais sunkumais, patartina:
2. Rutina ir kasdieniai ritualai – stabilumo pagrindas
Kontrolės ir saugumo jausmą gali stiprinti rutinos palaikymas, įpročių saugojimas, todėl verta susikurti ir puoselėti nors ir nedidelius kasdienius „ritualus“.
Patartina:
3. Rūpinimasis fizine ir emocine sveikata
Nepamirškite pasirūpinti savo kūnu ir psichikos sveikata, kurie yra jūsų didžiausias pagalbininkas valdant savo reakcijas į stresines situacijas ir užtikrinant savo gerovę bet kokiomis aplinkybėmis.
Patartina:
4. Prasminga veikla – priešnuodis bejėgiškumo jausmui
Bejėgiškumo ir beprasmiškumo jausmus gali sumažinti prasminga veikla, skirta padėti kitiems.
Prisidėjimas prie prasmingų iniciatyvų padeda jaustis reikalingiems ir suteikia kontrolės jausmą.
Patartina:
Atsiminkite, kad nesate vieni
Jeigu jūs ar jūsų artimieji sunkiau išgyvena neapibrėžtumą geopolitinių įvykių kontekste, patiria psichikos sveikatos sunkumų – svarbu sau priminti, kad nesate vieni. Higienos institutas įgyvendina „Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvą, kurioje asmenys, jau turintys patirties išgyvenant įvairius psichikos sveikatos sunkumus, dalinasi šia savo patirtimi ir kas padėjo jiems tose situacijose.
„Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorė Miglė Levinienė, kuri kalba apie gyvenimą su nerimo sutrikimu, apie savijautą šiuo metu sako, kad „labiausiai didėjantį nerimą paskatino bendras emocinis fonas visuomenėje ir smalsumas, kurio vedina pradėjau skaityti naujienų portalus. Vis dėlto, labai greitai supratau, kad svarbiausias naujienas neišvengiamai sužinosiu, todėl sąmoningai atsiribojau nuo kasdienių įvykių sekimo naujienų portaluose ir televizijoje. Daugiau dėmesio pradėjau skirti kasdienei meditacijos praktikai, kuri man padeda nuraminti mintis ir į viską pažvelgti iš platesnės perspektyvos. Laisvalaikį užpildžiau sportu, aktyviomis veiklomis bei bendravimu su artimais žmonėmis. Tai praktikos, kurios pasiteisina vėl ir vėl, kai užklumpa emociniai sunkumai“.
Kur gauti nemokamą pagalbą
Jei nežinote, kaip sau padėti, Higienos institutas primena, kad visoje Lietuvoje veikiantys visuomenės sveikatos biurai visiems, taip pat vaikams ir paaugliams, siūlo nemokamas psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugas:
Nutikus netikėtam kriziniam įvykiui nemokamai prieinamos Psichologinių krizių pagalbos centro paslaugos paskambinus nemokamu trumpuoju numeriu 1815 (I-V 9–19 val. ir VI 9–15 val., įskaitant šventines dienas). Psichologinių krizių pagalbos centras teikia paslaugas įstaigoms, bendruomenėms, šeimoms / asmenų grupėms įvykus savižudybei, smurtinei mirčiai, žmogaus dingimui, nelaimingam atsitikimui, kai buvo sužeistas ar žuvo žmogus ar kitokio sukrečiančio (krizinio) įvykio atveju. Skambučių centro bei mobiliosios komandos (kuri teikia pagalbą atvykus į įvykio vietą) paslaugas teikia profesionalai psichologai ir (ar) psichoterapeutai. Daugiau informacijos apie Skambučių centrą kviečiame skaityti internetiniame puslapyje www.pkpc.lt
Higienos institutas vykdo Lietuvos gyventojų sveikatos būklės ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklos stebėseną, atlieka sveikatos netolygumų ir sveikatos priežiūros technologijų vertinimą. Institutas taip pat dirba psichikos sveikatos stiprinimo, sveikatos mokymo ir ligų prevencijos, sveikatos priežiūros specialistų kompetencijų ugdymo bei papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros srityse.