Ketvirtadienis, 2025.04.17
Reklama

Kaip išvengti fejerverkų sukeliamų akių traumų? (1)

vlmedicina.lt | 2015-12-21 14:23:33

Šventinis laikotarpis atneša daug džiaugsmo, tačiau kartu padidėja ir nelaimių skaičius. Kasmet dėl nesaugiai leidžiamų fejerverkų Lietuvoje nukenčia mažiausiai pusšimtis žmonių, daug šių sužalojimų patiriama akims. Tad ką svarbu žinoti apie fejerverkus ir kaip apsaugoti savo akis atėjus žiemos šventėms?

Fejerverkai
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Daugiausia nukenčia vaikai

„Akių sužalojimai fejerverkais dažnai būna itin sudėtingi, kartais net lemiantys aklumą. Liūdniausia, kad šias akių traumas šventiniu laikotarpiu patiria itin daug vaikų. Kiekvieno tėvo atsakomybė yra prižiūrėti vaiką ir neleisti jam savarankiškai leisti fejerverkų, tačiau ne visada galime apsaugoti savo atžalas nuo aplinkinių neatsakingo elgesio“, – pasakoja gydytoja oftalmologė Lina Socevičienė.

Pasak L. Socevičienės, akių sužalojimus galima patirti net ir būnant toliau nuo fejerverkų. Žinoma, sunkiausios traumos ištinka tuomet, kai fejerverkas pataiko į akį, sprogsta šalia, tačiau įmanoma nukentėti ir nuo nedidelės skeveldros, krentančios po fejerverko sprogimo, ar žiežirbos, atsirandančios uždegant fejerverką.

Lina Socevičienė
Lina Socevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip apsisaugoti?

„Didžiausia apsauga nuo dėl fejerverkų patiriamų akių traumų yra atsakomybė už save ir aplinkinius bei racionalus protas. Laikykitės toliau sprogstančių fejerverkų, leisdami juos – patikrinkite, ar atrodo kokybiški, vos uždegę dagtį kuo skubiau atsitraukite mažiausiai 5 metrų atstumu. Fejerverkų leidimui susiraskite saugią vietą, kur nėra daugybės žmonių, atsitraukite nuo langų – daug nelaimių nutinka fejerverkui pataikius į langą ir jį išdaužus“, – sako L. Socevičienė.

Pasak gydytojos oftalmologės, dar viena itin gera, bet mažai Lietuvoje naudojama apsaugos priemonė – apsauginiai akiniai. Galima naudoti darbininkų apsauginius akinius, tinka ir nardymo akiniai – viskas, kas visiškai uždengia akį nuo išorės.

„Žinoma, daugelis nenori atrodyti juokingai lauke būdamas su apsauginiais akiniais, gėdijasi, tačiau svarbu nuspręsti: ar norime išsaugoti savo ir vaikų regėjimą, ar atrodyti gražiai?“, – sako L. Socevičienė.

Kaip elgtis, patyrus akių traumą?

Itin svarbu žinoti, kaip elgtis dėl fejerverkų patyrus akių traumą. Žinoma, pirmiausia būtina kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą, tačiau išmušus naujųjų metų dvyliktai valandai, prisiskambinti greitosios pagalbos numeriu nebūna labai paprasta, tad kiekvienas turime išmanyti, ką daryti, kol atvyks medikai.

„Jei akį ar abi akis pažeidė sprogstantis fejerverkas, jokiu būdu nelieskite, netrinkite akių. Jei akyje jaučiate kokį nors dirgiklį, manote, kad joje yra fejerverko skeveldra, nebandykite jos pašalinti patys. Taip pat griežtai draudžiama gerti bet kokius kraują skystinančius vaistus – tokius kaip aspirinas ar ibuprofenas“, – pataria L. Socevičienė.

Pasak L. Socevičienės, geriausias sprendimas patyrus akių traumą – uždengti akį švelnia, sausa, sterilia medžiaga, nosinaite ar švariu rankšluosčiu, nurimti ir laukti greitosios pagalbos medikų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: akys, fejerverkai
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mokslininkai siekia paspartinti skydliaukės vėžio tyrimus
Kai žmogaus skydliaukėje pradeda formuotis auglys, organizmas imasi atsako: nepageidaujamą darinį padengia baltymo kolag...
Kai šventinis stalas tampa iššūkiu skrandžiui: kaip padėti virškinimui per Velykas
Gausus ir sotus Velykų stalas – sena lietuviška tradicija, kuriai ištikimi esame ir šiandien. Vis dėlto gyvenimo b...
Kur kreiptis nemokamos medicinos pagalbos susirgus per šventes
Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galė...
Gydytojas psichiatras rimtai apie „nerimtą“ ligą
Greitai plaka širdis, krečia drebulys, trūksta oro, kyla mirties baimė. Atrodo, kad tuoj ištiks infarktas. Žmogus kr...
Skauda galvą: ar įmanoma sumažinti skausmą natūraliais būdais?
Galvos skausmas dažnai užklumpa netikėtai ir gali visiškai sujaukti dienos planus. Tokiomis akimirkomis daugelis žmonių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų