Klausimas. Po kiek laiko po kirkšnies išvaržos galima grįžti prie sunkaus fizinio darbo? Esu statybininkas ir statybose tenka kilnoti nemažus svorius. Kirkšnies išvarža buvo operuota lygiai prieš metus, laparoskopu panaudojant sintetinį tinklelį. Po metų, 2017-ųjų gruodžio mėnesį, išvarža atsikartojo, nes nustatė, kad tinklelis nuslinkęs į šoną ir įaugęs į audinį ir jo išimti nėra galimybių, todėl buvau operuojamas pakartotinai, bet jau atviru pjūviu. Kadangi operaciją atliko chirurgas Šiauliuose, kuris su pacientais nesikalba, nieko neaiškina, supratau, kad sintetinis tinklelis nebuvo naudotas tik todėl, kad už jį mokėti nereikėjo. Paklausus, kodėl darė atviru pjūviu ir kodėl nenaudojo sintetinio tinklelio, buvo atsakyta - "todėl". Bandžiau paklausti ir personalo, bet personalas informavo, kad chirurgas neturi nuotaikos, ir ramino, kad specialistas žino, ką daro, tačiau informacijos apie pooperacinį laikotarpį ieškausi tik internete. Todėl dabar nežinau, ar praėjus dviem mėnesiams po operacijos galiu grįžti prie įprastinio darbo, kiek svorio galiu kelti, nes nenorėčiau, kad išvaržą operuotų dar ir trečią kartą. Linas.
Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės ir Z klinikos gydytojas proktologas, pilvo chirurgas Albinas Tamošiūnas
Recidyvinės (pasikartojančios) kirkšnies išvaržos paprastai operuojamos tuo priėjimu, kuris nebuvo naudotas prieš tai buvusios operacijos metu: jei buvo operuota atvirai - pakartotinė operacija atliekama laparoskopu, jei buvo laparoskopinė operacija - antra operacija būna atvira. Tokia taktika sumažina komplikacijų kiekį, nes dirbama su neliestomis, nepasikeitusiomis struktūromis, nereikia išdalinti randų. Pačios operacijos, plastikos būdo pasirinkimo negaliu komentuoti. Paprastai, jei tinklelis nenaudojamas, rekomenduojama fizinį krūvį riboti bent du mėnesius, kad spėtų susiformuoti visavertis randas (atsižvelgiant į konkrečią situaciją, terminas gali būti pratęstas iki 3 mėn.). Prie visavertės fizinės apkrovos reikėtų grįžti palaipsniui, atidžiai vertinant savo savijautą.
Korsetų, diržų naudojimas kirkšnies išvaržos profilaktikai didelės reikšmės neturi. Ir, žinoma, net jei viskas atlikta tinkamai - tai jokiu būdu neduoda šimtaprocentinės garantijos, kad išvarža nepasikartos. Taigi sėkmės Jums.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.