Penktadienis, 2024.11.15
Reklama

Lietuvos „Delta Biosciences“ prisijungė prie prestižinės NASA kosmoso sveikatos programos: naujos galimybės

Šaltinis: vlmedicina | 2024-11-13 18:13:16

Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ pasiekė svarbų etapą, tapdama pirmąja įmone Europoje, atrinkta į prestižinę NASA „Space-H“ akceleratoriaus programą. Šis pasiekimas ne tik rodo įmonės inovatyvumą, bet ir atveria plačias galimybes įsilieti į pasaulinį kosmoso sveikatos priežiūros sprendimų kūrimą.

Lietuvos „Delta Biosciences“ prisijungė prie prestižinės NASA kosmoso sveikatos programos / Asociatyvioji pranešimo autorių nuotr.

Kaip teigiama TechNaujienos.lt portale, šiame projekte „Delta Biosciences“ bendradarbiaus su NASA ir kitais pasauliniais partneriais, siekdama sukurti pažangius sprendimus, kurie ne tik padės apsaugoti astronautus nuo ekstremalių kosmoso sąlygų, bet galės būti pritaikyti ir Žemėje, pagerinant sveikatos priežiūrą.

Kosmoso sveikatos iššūkiai: kodėl ši programa tokia svarbi?

Kosmoso tyrimai ir misijos į gilųjį kosmosą kelia ne tik techninius, bet ir sveikatos iššūkius. Astronautai, praleidžiantys ilgą laiką kosmose, patiria įvairių sveikatos sutrikimų dėl mikrogravitacijos, kosminės radiacijos ir ribotų resursų.

Pavyzdžiui, ilgesnis buvimas kosmose gali sukelti raumenų atrofiją, kaulų retėjimą ir netgi paveikti širdies bei kraujagyslių sistemą. Viena didžiausių grėsmių astronautams – tai radiacija, kuri gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį sveikatai.

Būtent todėl NASA ir kitos kosmoso tyrimų agentūros skiria didžiulį dėmesį sveikatos apsaugai kosmose. Atsižvelgiant į planus atlikti žmonių misijas į Mėnulį ir Marsą, būtina kurti technologijas, kurios galėtų apsaugoti astronautus nuo žalingo kosminės radiacijos poveikio ir padėti užtikrinti jų sveikatą ilguose tyrimuose ir kelionėse.

Šioms misijoms ruošiasi ir lietuvių įmonė „Delta Biosciences“, kuri tapo dalimi šios tarptautinės iniciatyvos.

Novatoriški sprendimai ir pažangūs tyrimai

„Delta Biosciences“ tapo pirmąja Europos įmone, pasirinkta dalyvauti NASA „Space-H“ akceleratoriaus programoje, kuri siekia skatinti pažangių kosmoso sveikatos technologijų kūrimą.

Ši programa yra dalis platesnės NASA ir kitų kosmoso agentūrų iniciatyvos, skirtos sukurti autonomines sveikatos priežiūros sistemas, kurios užtikrintų astronautų sveikatą ilgesnėse misijose.

„Delta Biosciences“ jau bendradarbiauja su Europos kosmoso agentūra (EKA), ir jų sukurtos technologijos, orientuotos į radioprotekcinius junginius, galės padėti apsaugoti astronautus nuo žalingos kosminės radiacijos.

Šie tyrimai yra itin svarbūs planuojamoms misijoms į Mėnulį ir Marsą, kur astronautai turės ilgą laiką praleisti aplinkoje, kurioje nėra natūralios Žemės apsaugos nuo radiacijos.

„Delta Biosciences“ ir EKA bendradarbiaujantys mokslininkai siekia sukurti cheminius junginius, kurie galėtų apsaugoti astronautus nuo radiacijos, kad jie galėtų saugiai atlikti tyrimus ir užduotis giliojo kosmoso misijose.

Lietuva kaip inovacijų lyderė kosmoso sveikatos srityje

Šis „Delta Biosciences“ pasiekimas žymi didelę Lietuvai reikšmę – mūsų šalis tampa vis labiau pripažįstama tarptautinėje kosmoso sveikatos technologijų arenoje. Nors Lietuva ilgą laiką buvo žinoma dėl savo inovacijų ir pažangių mokslinių tyrimų gyvybės mokslų srityje, dabar mūsų šalis įsitvirtina ir kosmoso tyrimų pasaulyje. Tai suteikia Lietuvai galimybę tapti svarbia pasaulinio mokslo dalimi ir prisidėti prie kosmoso tyrimų, kurie gali turėti ilgalaikį poveikį tiek žmonijai, tiek pačiam kosmoso sektoriui.

„Delta Biosciences“ įkūrėjas Dominykas Milašius, kalbėdamas apie šį bendradarbiavimą, pabrėžia, kad ši programa atveria galimybes ne tik sukurti naujas technologijas, bet ir plėtoti visiškai naują mokslinę kryptį – astrochemiją.

Jis taip pat akcentuoja, kad ši partnerystė su NASA ir EKA padės įmonei dar giliau įsiskverbti į kosmoso medicinos ir sveikatos apsaugos sritis, kurios ateityje gali tapti labai svarbios tiek astronautams, tiek komerciniams keliautojams kosmose.

Radioprotekcija: ne tik astronautams, bet ir vėžio pacientams

Vienas iš svarbiausių „Delta Biosciences“ projektų yra susijęs su radioprotekcinių junginių kūrimu. Šie junginiai galėtų būti naudojami ne tik kosmose, bet ir Žemėje, siekiant apsaugoti žmones nuo radiacijos.

Nors radiacijos pavojus dažnai siejamas su kosmoso misijomis, mokslininkai pastebi, kad šios technologijos gali būti taikomos ir medicinoje, ypač gydant vėžio pacientus, kuriems taikoma radioterapija.

Dr. Donatas Žmuidinavičius, „Delta Biosciences“ informacinių technologijų vadovas, atskleidžia, kad šie tyrimai gali turėti tiesioginės naudos ir kitose srityse – nuo gelbėtojų ir kosmoso įgulų, kurie kasdien susiduria su padidinta radiacija, iki vėžio gydymo pacientams.

Taigi, kosmoso tyrimai, kuriuos vykdo „Delta Biosciences“, turi plačias taikymo galimybes ir Žemėje, padėdami kovoti su radiacijos sukeltomis sveikatos problemomis.

Komerciniai keliautojai kosmose ir ateities galimybės

„Delta Biosciences“ taip pat tapo viena iš dvylikos įmonių, atrinktų į „Space-H“ programą, kurioje dėmesys skiriamas ne tik astronautų sveikatai, bet ir komerciniams keliautojams kosmose. Tai ypač svarbu, atsižvelgiant į greitai augančią kosminio turizmo rinką ir didėjantį komercinių misijų skaičių, kai vis daugiau žmonių gali keliauti į kosmosą.

„Starburst“, „NASA HRP“ ir kiti programos partneriai siekia sukurti naujas autonomines sveikatos priežiūros sistemas, kurios galėtų užtikrinti ilgalaikį žmonių buvimą kosmose, o inovacijos, sukurtos šios programos metu, gali būti naudingos ir Žemėje, pavyzdžiui, pagerinant sveikatos priežiūros sistemas ir atsparumą radiacijai.

Lietuva ir pasaulinis kosmoso sveikatos inovacijų centras

„Delta Biosciences“ pasiekimas – tai tik pradžia. Tai rodo, kad Lietuva gali tapti viena iš lyderių kosmoso sveikatos srityje, prisidėdama prie novatoriškų technologijų kūrimo, kurios turės poveikį tiek kosmoso misijoms, tiek kasdieniam gyvenimui Žemėje.

Šis projektas ne tik atveria naujas galimybes „Delta Biosciences“, bet ir visam Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui, kuris turi potencialo tapti pasauliniu inovacijų centru.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Lietuvos „Delta Biosciences“ prisijungė prie prestižinės NASA kosmoso sveikatos programos: naujos galimybės
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ pasiekė svarbų etapą, tapdama pirmąja įmone Europoje, atri...
Kaip išvengti traumų: svarbu ne tik atsargumas, bet ir gyvenimo būdas
Kaip prieš šaltąjį sezoną suskumbame keisti automobilių „batus“, taip turėtume neužmiršti pasirūpinti ir sav...
Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip tinkamai ja pasirūpinti?
Aknė – tai lėtinė uždegiminė odos liga, kai dėl padidėjusio sebumo išsiskyrimo ir užsikimšusių porų ant veido, nug...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų