Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Kaip karščiai veikia protinę būklę

www.lrt.lt | 2014-08-01 14:24:41

Į karštį nervų sistema reaguoja itin jautriai – gali atsirasti galvos svaigimas, sutrikti gebėjimas mąstyti, sako šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė. Specialistės teigimu, protinei veiklai karštis kenksmingiausias, jei žmogus serga lėtinėmis ligomis, o karšį lydi didelė oro drėgmė.

Vandens aparatas
Pagrindinis ir svarbiausias būdas per karščius išlikti kuo darbingesniam – gerti kuo daugiau skysčių. Algirdo Kubaičio nuotr.

Gydytojos teigimu, širdis dėl karščio ima dirbti greičiau, varinėti daugiau kraujo, todėl ji pradeda dirbti nekokybiškai, dėl to tikėtina, kad į galvos smegenis priteka mažiau kraujo. Tuomet smegenys yra prasčiau aprūpinamos krauju, o tuo pačiu – ir deguonimi, joms trūksta maisto medžiagų. Be to, tvyrant karščiui didėja prakaitavimas, iš organizmo pasišalina mineralai, kurie taip pat yra svarbūs ir raumenų, ir smegenų veiklai.

Pasak N. Vaicekauskienės, vien karštis nėra tiek pavojingas, kiek drėgmės, vėjo greičio ir žmogaus sveikatos būklės (lėtinių ligų) visuma.

„Esant šiems elementams gali atsirasti nervų sistemos ir visų kitų organizmo sistemų sutrikimų. Karštis veikia visą organizmą. Jis skatina dažnesnį širdies plakimą, gausėja prakaitavimas, kyla, o kartais ir krenta kraujo spaudimas. Lygiai taip pat, o kartais ir ypač jautriai, reaguoja nervų sistema. Gali atsirasti galvos svaigimas, mieguistumas, atminties pablogėjimas, sutrikti gebėjimas mąstyti“, – teigia gydytoja.

Anot medikės, jeigu jaunas, sveikas darbingo amžiaus žmogus dirba gerai vėdinamoje, protingai kondicionuojamoje patalpoje ir geria pakankamai skysčių, jo protinė veikla labai sutrikti neturėtų. Tačiau anaiptol ne kiekvienas dirba idealiomis sąlygomis.

„Ne visi juk žmonės į darbą atvyksta automobiliais, ne visuose automobiliuose ir darbo vietose yra kondicionieriai. Yra daugybė žmonių, kurių darbe tenka iš vieno objekto nuvykti į kitą. Todėl neretam būti produktyviam tampa sunku“, – kalba N. Vaicekauskienė.

Gydytojos teigimu, pagrindinis ir svarbiausias būdas per karščius išlikti kuo darbingesniam – gerti kuo daugiau skysčių. Tai, pasak medikės, turi būti vanduo bei mineralinis vanduo. Reikia vengti kavos, saldikliais pagardintų gėrimų, kurie dar labiau skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo.

„Jei žmogus jaučia didelį poreikį išgerti kavos, išgėrus puodelį jos, privalu išgerti ir stiklinę vandens. Taip pat žmogus turi būti pailsėjęs, gerai išsimiegojęs.

Nors būna ir taip, kad dėl karščio sutrinka miegas, tada natūralu, kad dieną žmogus bus nedarbingas dėl poilsio trūkumo. Patalpa turi būti kondicionuojama protingai – temperatūra nuo aplinkos turi skirtis maždaug 5–6 laipsniais“, – pataria N. Vaicekauskienė.

Vilija Andrulevičiūtė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų