Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Kaip namuose pasigaminti avinžirnių užtepėlę humusą

Šaltinis: vlmedicina | 2022-05-13 10:26:16

Gegužės 13-ąją minima Pasaulinė humuso diena. Tai skanus virtų avinžirnių kremas, paruoštas su citrinos sultimis, tahini (grietinėle arba pasta iš sezamo sėklų) ir alyvuogių aliejumi. Žodis humusas arabiškai reiškia avinžirnius ir dažniausiai yra patiekiamas su pitos duona arba kaip padažas prie falafelių. Nors tai vienas paprasčiausiai paruošiamų ir populiariausių patiekalų Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje, jis labai maistingas

Užkandis su humusu / Pranešimo autorių nuotr.

Puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, pagrindinė avinžirnių nauda – puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis. Avinžirniuose, kaip ir kituose ankštiniuose augaluose, yra baltymų, angliavandenių, daug ląstelienos ir folio rūgšties, gausu įvairių vitaminų (A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E ir K) ir mineralų: kalcio, cinko, magnio, geležies, kalio bei fosforo.

„Sveikatai palankios mitybos rekomendacijos šiuo metu orientuojasi į gyvūninės kilmės baltymų mažinimą ir augalinės kilmės baltymų didinimą, tad vertėtų prisiminti ankštines daržovės ir bandyti jas įtraukti į savo kasdieninę mitybą. Gera ir patogi avinžirnių pateikimo forma yra humusas. Šis patiekalas į mūsų kraštus atėjo iš Rytų, tačiau pastaruoju metu smarkiai išpopuliarėjo ir Lietuvoje. Humusą labai lengva pasigaminti namuose, o geriausia tai daryti nenaudojant ypatingų papildomų priedų. Truputis citrinos sulčių, šiek tiek aliejaus ir jūs jau turite paruoštą visavertį bei maistingą užkandį, kuris mūsų maisto racione galėtų atsirasti pakankamai dažnai“, – pataria dr. E. Gavelienė.

Kadangi šviežių avinžirnių Lietuvoje rasti sudėtinga, sveikatai palankios mitybos konsultantė pataria naudoti džiovintus arba konservuotus: „Avinžirniai labiausiai vertinami dėl augalinės kilmės baltymų, tad nesvarbu, kokioje formoje jie bus, pagrindinis komponentas – baltymas – vis tiek išlieka. Tačiau priklausomai nuo avinžirnių paruošimo būdo gali skirtis kai kurių mineralinių medžiagų bei vitaminų kiekiai.“

Gydytoja dietologė pastebi, jog dažnas žmogus atsisako ankštinių daržovių dėl pasireiškiančio pilvo pūtimo, tačiau, anot specialistės, tai yra normalus fiziologinis procesas, įrodantis, jog žarnyno bakterijos bei virškinimo sistema funkcionuoja, tad nereikėtų baimintis. Tiesa, avinžirnių nederėtų vartoti žmonėms, kurie alergiški šiems baltymams ar serga kai kuriomis žarnyno ligomis (reiktų pasitarti su savo gydytoju arba gydytoju dietologu).

Greitai pagaminamas užkandis

„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė sako, kad pasigaminti humusą namuose labai paprasta. Tradiciškai jis ruošiamas iš avinžirnių su alyvuogių aliejumi, sezamų sėklų pasta bei įvairiais prieskoniais, tačiau yra daugybė variantų su skirtingais papildomais ingredientais. Tad humusą galima gardinti įvairiais prieskoniais, dėti saulėje džiovintų pomidorų, avokadų, burokėlių ir kt.

„Humusas patiekiamas šaltas. Jis gali būti puiki sumuštinio sudedamoji dalis, taip pat naudojamas mėsos patiekalams ar daržovių garnyrui pagardinti. Skaniausias humusas gaminamas iš virtų avinžirnių, tačiau taupantiems laiką jį puikiai pavyks paruošti ir iš konservuotų. Tokį, namuose pagamintą, humusą galima laikyti apie 3 – 4 dienas“, – pataria kulinarijos technologė.

Pasak L. Barčaitės, avinžirnių užtepėlę labai mėgsta vegetarai, tačiau dėl ypač greito bei paprasto paruošimo ir išskirtinio skonio humusas patiks visiems bei puikiai tiks kaip lengvas priešpiečių užkandis darbe ar namuose.

Humusas su daržovių juostelėmis ir duoniukais

Patielalui reikės:

120 g avinžirnių

arba, jei skubate, galite naudoti konservuotus avinžirnius (250 g)

60 ml sezamų pastos „Tahini“

30 ml alyvuogių aliejaus

1 vnt. žaliosios citrinos

0.5 šaukštelio malto kumino

1 vnt. česnako

druskos pagal skonį

1 šaukštelio saldžiosios paprikos

3 šaukštų vandens

Patiekimui reikės:

100 g vyšninių pomidorų

4 vnt. duonelės

2 vnt. agurkų

1 vnt. morkos

1 vnt. saliero stiebo

0.5 vnt. raudonosios paprikos

baziliko (ar kitų mėgstamų žalumynų) papuošti pagal skonį

Gaminimo eiga:

Paruoškite humusą. Avinžirnius išmirkykite per naktį, išvirkite 20-30 min. ir sutrinkite. Į juos įdėkite likusias humuso sudedamąsias dalis (česnako naudokite 1 skiltelę) ir viską sutrinkite iki vientisos masės.

Juostelėmis supjaustykite salierus, agurkus, raudonąją papriką.

Viską gražiai sudėkite į priešpiečių dėžutę ir pamėtykite pomidoriukų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų