Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Kaip padėti savo vaikui pasiruošti vizitui pas odontologą

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-06-06 00:01:52

Tie laikai, kai odontologijos kabinetai asocijavosi su gremėzdiškais instrumentais, sunkiai pakenčiamu skausmu, nejaukia ir šalta poliklinikos aplinka, jau praėjo. Tačiau ne vienas mūsų, sėdėdamas šiuolaikiniame, moderniame ir gerokai jaukesniame nei kadaise odontologo kabinete, vis tiek jaučia bent nedidelę įtampą. O ką jau kalbėti apie mūsų mažuosius. Gulėjimas ant neįprastai atloštos kėdės, nepažįstami objektai, keisčiausi kvapai ir garsai, į burną kišami instrumentai ar į kruopštų darbą susitelkę baltais chalatais vilkintys dėdės ir tetos... O jei dar suskausta... Visa tai vaikui gali įvaryti nemažai nerimo ar net baimės.

Odontologas
Jei vaikas klaustų, kodėl jam reikia eiti pas dantukų gydytoją, patariama atsakyti, kad eisite suskaičiuoti jo dantukų ir patikrinti šypsenos. © Fotolia.com

Publikacijoje, išspausdintoje „International Journal of Paediatric Dentistry“, skelbiama, jog jei šeimoje nors vienas iš suaugusiųjų praeityje turėjo ar dar tebeturi baimę lankytis pas odontologą, ta baimė dažnai pereina ir atžaloms. Gydytojas odontologas Steven S. Goldberg iš Floridos (JAV) teigia, jog dažnai tėvai per savo jausmus ir baimes nesąmoningai projektuoja ir savo vaikų jausmus ar baimes. Ta pati taisyklė galioja ir dantų procedūroms.

Štai vaikų odontologas Michael J. Hanna iš Pensilvanijos (JAV) pataria: „Ruošdamiesi vizitui pas odontologą, niekada nepasakokite savo neigiamų išgyvenimų odontologo kabinete, jei tokių išgyvenimų būta. Ypač prieš pirmąjį vaiko vizitą pas dantukų specialistą. Jokiu būdu nekalbėkite apie skausmą ar kokias sudėtingas procedūras, kurias jums kadanors atliko gydytojas odontologas. Apskritai geriausia nedetalizuoti, neapkrauti vaiko sudėtingais ir gąsdinančiais terminais bei nesuformuoti išankstinės nuomonės“.

Labai svarbu parodyti ir išlaikyti pozityvų požiūrį. Ir tai galima padaryti net per žaidimą. Štai prieš vizitą rekomenduojama pažaisti dantukų gydytoją ir pacientą. Susėskite su mažyliu ir pabūkite jo dantukų gydytoju, suskaičiuokite dantukus. Tuomet leiskite vaikui pabūti dantukų gydytoju savo mėgstamam žaislui. Tegu vaikas išvalo žaislo burną, dantukus ar snukelį žaisliniu dantų šepetuku.

Gydytojas odontologas Steven S. Goldberg mano, jog prieš pirmą vizitą taip pat galima kartu su savo atžala paskaityti vaikišką knygą apie dantukų gydytoją, apie vizitą pas jį. Be to, mėgstamiausią vaiko knygą ar žaislą galima pasiimti kartu. Esant šalia įprastam žaislui, vaiką mažiau gąsdins nepažįstama aplinka.

Jei vaikas klaustų, kodėl jam reikia eiti pas dantukų gydytoją, Michael J. Hanna iš savo ilgametės patirties turi paruošusi geriausią atsakymą: „Pasakykite savo mažajam ar mažajai, kad eisite suskaičiuoti jo ar jos dantukų ir patikrinti šypsenos“. O kad pozityvumo maža nepasirodytų, pridurkite, jog visa tai tam, kad dantukai būtų sveiki, stiprūs ir švarūs.

Kai kuriems vaikams padeda patikinimas, jog dantistas – labai draugiškas gydytojas, kuris ir padės tuos dantukus išlaikyti stiprius, gražius, sveikus bei užtikrins gražią ir plačią šypseną ilgam.

Ankstyva priežiūra ir supratingi specialistai

Yra ir dar keletas paprastų, bet naudingų patarimų. Pavyzdžiui, rūpintis vaiko dantukais pradėkite anksti. Kuo anksčiau kartu su savo atžala aplankysite odontologą, tuo bus geriau. Anot JAV vaikų odontologijos akademijos prezidentės Rhea Haughset, geriausia pas odontologą nuvykti sukakus pirmiesiems metams. Arba tada, kai pasirodo pirmieji dantukai.

Užsiimti vaiko dantų priežiūra ir higiena taip pat verta nuo mažumės. Net jei mažylis dar neturi dantukų. Tokiu atveju su kūdikiams skirtu dantų šepetėliu rekomenduojama pamasažuoti ir išvalyti dantenas po kiekvieno maitinimo. Taip nuo pirmų dienų bus formuojami vaiko įpročiai prižiūrėti ir saugoti dantukus. Šie įpročiai kartu su ankstyvu vizitu pas gydytoją apsaugos ir nuo rimto dantukų gedimo bei dažnesnių vizitų pas odontologą.

Su savo vaiko odontologu ir kitais darbuotojais, kurie bus vizito metu, susipažinkite likus keliolikai minučių prieš vizitą. Supažindinkite ir savo atžalą. Trumpas pokalbis leis jūsų vaikui jaustis ramiau ir drąsiau.

Ieškokite specialisto, kuris jau turi patirties su vaikais arba apie kurį esate girdėję gerų kitų tėvelių atsiliepimų.

Jei odontologijos kabinetas nėra ta vieta, kurioje jūs pats jaučiatės gerai, pasikalbėkite su savo antra puse ar kitu šeimos nariu - gal jie galės palydėti jūsų mažylį.

Gera vaikų savijauta suinteresuoti ir patys gydytojai odontologai. Dažniausiai vaikų vizito metu jie su vaikais bendrauja draugiškai, maloniai, duoda lengvas ir paprastas instrukcijas, ką daryti. Arba patys parodo, papasakoja, ką ruošiasi daryti, nesudėtingu ir vaikams priimtinu būdu. Kai kurie specialistai turi keletą vaikų mėgstamų istorijų - tam, kad nukreiptų vaikų dėmesį. Arba pokalbį paįvairina padrąsinimais, pagyrimais.

Kas dar? Nerekomenduojama tėvams siūlyti kokio atlygio (žaislo, skanėsto) tam, kad vaikas gražiai elgtųsi, neverktų ir kuo ramiau ištvertų vizitą pas odontologą. Vaikui natūraliai iškils klausimas - kas ten tokio baisaus, kad reikia net atlygio ar paskatinimo? Po kiekvieno vizito geriau vaiką padrąsinti ir pagirti. Tik kartais galite padovanoti kokį nedidelį žaisliuką. Bet jokiu būdu ne saldainį. Tuomet visos istorijos apie gražius dantukus ir vizitą pas odontologą atrodys beprasmės.

Specialisto patarimai

Gydytoja odontologė Gintarė Misiulytė interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT papasakojo, su kuo tenka susidurti odontologams Lietuvoje, kai tėvai į odontologijos kabinetą atveda savo atžalas. Be to, paantrino dėl straipsnyje minimų patarimų ir išskyrė kelias kitas rekomendacijas:

Gintarė Misiulytė
Gintarė Misiulytė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Didžiausia ir dažniausiai pasitaikanti problema, kai tėvai laukia iki paskutinės minutės ir tik tada atveda vaiką pas gydytoją specialistą. O juk ankstyva kontrolė gali užkirsti kelią ėduoniui ir kitoms dantų ligoms. Be to, vis dar populiarus klaidingas požiūris dėl pieninių dantukų – neva jų gydyti nereikia, patys iškris.Tad kai pirmasis vaiko vizitas pas odontologą tampa „iš bėdos“, streso neišvengia nei tėvai, nei vaikai. Sunkiau esti ir gydytojams: sudėtingiau bendrauti su vaikučiu, kai dantukas įsiskaudėjęs ir vaikas kenčia ne pirmą dieną.

Pirmajam vizitui vertėtų pasiruošti, kai prasikala pirmasis dantukas, o 8-9 metų vaikui verta pasirodyti pas gydytoją ortodontą (įvertins dantukų dygimo taisyklingumą).

Odontologas pirmosios apžiūros metu užduoda kontrolinius klausimus tėveliams ne tik apie vaiko, bet ir apie mamos mitybą, apie jos dantų būklę bei persirgtas ligas nėštumo metu ir vaiko susirgimus iki 6 mėnesių. Pagal tai galima numatyti ėduonies riziką ir kokių priemonių reikia imtis, kad ėduonis neatsirastų. Be to, pirmojo vizito metu daug dėmesio skiriama susipažinimui su aplinka. Gydytojas dažnai pasitelkia ne tik profesinius įgūdžius, bet ir iškalbą, fantaziją, žaidimo motyvus. Vėliau pradedama gydymo procedūra, nuolat palaikomas bendravimas su vaiku, stebimos jo reakcijos. Kai kada po procedūros gydytojai mažyliui padovanoja kokią naudingą smulkmeną – dantų pastos, šepetuką, veidrodėlį. Viskas tam, kad mažylis pats būtų suinteresuotas prižiūrėti dantukus.

Jei vaikas susibendrauja su gydytoju, specialisto greitai keisti nevertėtų. Be to, tėvai yra pirmasis ir svarbiausias pavyzdys vaikui. Taigi labai svarbu, kaip jie patys prižiūri dantis“.

Odontologė pasidalino ir dar keliais bendrojo pobūdžio patarimais:

Net ir vieną išdygusį dantuką reikia valyti. Galima įsigyti nedidukų, vienam dantukui skirtų, šepetukų. Tokie šepetukai maunasi ant piršto, prie jų galima pridėti įvairiaspalvių žaisliukų. Taigi procesas smagus ir naudingas.

Bent iki septynerių vaiko metų tėveliai turėtų stebėti vaiko dantų valymo procesą ir padėti vaikui, jei to reikia.

Prižiūrėkite vaiko pieninius dantukus. Sugedus šiems dantukams skauda, atsiranda diskomfortas, įvairios burnos ertmės ligos... Argi to linkite savo vaikui?

Nepadauginkite dantų pastos ir prieš įsigydami įsitikinkite, kad ji skirta būtent jūsų vaiko amžiui.

Nuo pat pirmų dienų valomi dantukai tampa puikiu pavyzdžiu jūsų mažyliui laikytis higienos. Be to, masažuojate dantenas, o tai labai svarbu, kai dygsta nauji dantys.

Saldėsiai ir saldūs gėrimai, rūgštūs produktai veikia dantų emalį, tad mokykite ne tik valyti dantis, bet ir skalauti burną.

Reguliariai lankykitės pas vaikų odontologą, kuris padės kontroliuoti situaciją ir kiekvieną atvejį įvertins profesionaliai.

Šaltiniai

Dental fear in children: clinical consequences. Suggested behavior management strategies in treating children with dental fear. Ten Berg M. European Archives of Paediatric Dentistry: Official Journal of the European Academy of Paediatric Dentistry. 9 Suppl 1:41-6, 2008 Feb.

Children’s Dental Visits: Parents. Prepare Yourself. Know your Teeth. American Academy of General Dentistry. www.knowyourteeth.comAccessed 7/2012

https://www.parents.com/health/dental/kids-overcome-fear-dentists/#page=9

https://www.foxnews.com/health/2014/02/23/afraid-dentist-tips-to-calm-your-childs-dental-fears/


VLmedicina.lt

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų