Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

Kaip pagerinti medicinos paslaugų prieinamumą ir sutrumpinti eiles pas gydytojus

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2023-12-18 10:09:28

Ilgos eilės – ne tik viena populiariausių temų kalbant apie sveikatos priežiūrą, bet ir sritis, kuriai šiemet skirtos išimtinai didelės Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos. Kaip už šias lėšas gydymo įstaigos gerina paslaugų prieinamumą ir kaip padėtį dėl eilių gali pakeisti pacientai?

Registratūroje / VLMEDICINA.LT nuotr.

Metų pradžioje be ligonių kasų ir gydymo įstaigų sutartyse numatytų didesnių lėšų medicinos paslaugoms su kai kuriomis įstaigomis pasirašyti ir susitarimai dėl papildomų lėšų, už kurias jos įsipareigojo didinti nemokamai teikiamų paslaugų skaičių, spręsti ilgų eilių pas gydytojus problemą. Pavyzdžiui, Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) pagal susitarimus su 17 Vilniaus ir Alytaus apskričių gydymo įstaigų papildomai skyrė iš viso 23,3 mln. eurų iš PSDF. Be to, visoms gydymo įstaigoms apmokamos ir viršsutartinės ambulatorinės, dienos stacionaro, chirurgijos, slaugos paslaugos.

„Baigiantis metams prieš sudarydami kitų metų sutartis pasidomėjome, kaip gydymo įstaigoms sekasi įgyvendinti įsipareigojimus didinant paslaugų prieinamumą. Apklausėme didžiausius pacientų srautus turinčias Vilniaus poliklinikas ir matome, kad nors eilių problema vis dar didelė, įstaigos aktyviai stengiasi gerinti situaciją, yra teigiamų pokyčių. Tačiau apklaustos gydymo įstaigos taip pat atkreipė dėmesį, kad vis dar palyginti daug pacientų, neatšaukę savo registruoto vizito, pas gydytoją neatvyksta, o tai irgi daro įtaką eilėms“, – sako Vilniaus TLK Sutarčių skyriaus vedėja Dangira Skebėrienė.

Pasak D. Skebėrienės, šiemet gydymo įstaigos ėmėsi įvairių priemonių, kad iš PSDF apmokamos paslaugos apdraustiesiems būtų prieinamesnės. Nors pritraukti naujų gydytojų specialistų tampa iššūkiu net didžiuosiuose miestuose, vis dėlto pagal galimybes gydymo įstaigos įdarbino naujų skirtingų sričių specialistų, kai kurios – net iki keliolikos, dalis specialistų pasididino darbo krūvį, kai kur išplėstas dienos chirurgijos paslaugų spektras, pailgintas darbo laikas.

Kelios didelės sostinės gydymo įstaigos, kaip antai Antakalnio, Karoliniškių, Šeškinės, Centro poliklinikos, pasiūlė pacientams galimybę registruotis šeštadienio vizitams pas gydytojus. Priklausomai nuo gydymo įstaigos, šeštadieniais jose gali būti teikiamos šeimos gydytojų ir (ar) gydytojų specialistų, pas kuriuos eilės ilgiausios, paslaugos, pavyzdžiui, kardiologo, vaikų chirurgo, endokrinologo, neurologo, oftalmologo, otorinolaringologo, urologo, chirurgo, traumatologo.

Situacija palaipsniui gerėja: Vilniaus TLK veiklos zonos gydymo įstaigose gydytojų konsultacijų šiemet iki gruodžio suteikta 10 proc., dienos stacionaro paslaugų – 18 proc., ambulatorinės chirurgijos paslaugų – 20 proc., dienos chirurgijos – 22 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Vis dėlto eiles lemia ne tik lėšos arba medicinos personalo skaičius, bet ir pacientų sąmoningumas. Apklaustų didžiųjų gydymo įstaigų duomenimis, neatšaukdami registruoto vizito Vilniuje pas gydytojus neatvyksta apie 10 proc. pacientų, t. y. kas dešimtas vizitui užsiregistravęs žmogus.

Gera žinia ta, kad pažangą darome – prieš kelerius metus neįvykę neatšaukti vizitai sudarė net apie trečdalį. Tačiau dar yra kur tobulėti. Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu per dieną poliklinikoje užregistruojama suteikti planines paslaugas 3 tūkstančiams pacientų ir iš jų neatšaukdamas vizito dešimtadalis neatvyksta, tai galbūt tądien nepriimama 300 kitų pacientų, per darbo savaitę – jau 1,5 tūkstančio. Regionuose skaičiai mažesni, bet tikėtina, kad neatvykusiųjų procentinė dalis panaši ir yra reikšminga mažesnėms vietos gydymo įstaigoms bei gyventojų bendruomenėms.

„Siekdamos, kad tokių situacijų mažėtų ir būtų racionaliai panaudojamas tuo metu dirbančių gydytojų laikas, gydymo įstaigos prieš vizitą skambina pacientams, siunčia elektroninius laiškus, SMS pranešimus, atsakydami į kuriuos žmonės informuoja atvyksią ar ne. Tačiau pasitaiko, kad pacientai, net patvirtinę atvykimą, pas gydytoją taip ir nepasirodo. Deja, kartais nutinka, kad į registruotus vizitus pacientai neatvyksta ir šeštadieniais, kai gydymo įstaigos gyventojų patogumui dirba papildomu laiku“, – situaciją komentuoja Vilniaus TLK atstovė.

Veikiausiai mažai kas žino, kad Lietuvos teisės aktai įpareigoja pacientus, kurie negali atvykti pas gydytoją nustatytu laiku, apie tai pranešti gydymo įstaigai ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki numatomo paslaugos vizito. Suprantama, kad gyvenime gali susiklostyti aplinkybių, kai žmogus negali pranešti. Tačiau svarbiausia yra tai, kad pacientai suprastų, jog neatšaukę vizito, kai tai padaryti gali, į jį neatvykdami atima galimybę tuo laiku paslaugą gauti žmogui, kuriam būtent tada ji gali būti gyvybiškai svarbi. Negalint atvykti, kuo anksčiau apie tai informuoti gydymo įstaigą turėtų būti ne mažesnė pacientų pareiga nei gydytojų pareiga gydyti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas