Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Kaip pasirūpinti artimaisiais, kuriems reikia slaugos?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-10-04 11:23:26

Sergančiuosius Alzheimerio liga turėtume prisiminti kasdien, nes jie pamiršta patys save. „Jie neprisimena ką darė prieš kelias minutes, jie pamiršta savo artimuosius. Gerai, jeigu šia liga sergantieji turi kas jais pasirūpina. O jeigu toks žmogus gyvena kur nors prie miško, vienkiemyje? Jeigu jis turi šlapimo nelaikymą, aukštą kraujospūdį ir dar kokią nors ligą? Juos aplanko tik socialiniai darbuotojai ir policija. Dėl ligos ir jos sukeltų pasekmių atminties netenkantis žmogus atsiduria visiškam užribyje“, - sako VšĮ „Inkocentras“ Jurga Misevičienė. Kaip galime pasirūpinti savo artimaisiais, kuriems reikia slaugos? Kaip padėti atminties neturinčiam senjorui? Kaip padėti Alzheimeriu sergančiam susidoroti su kitomis ligomis?

Senukas susiėmęs už galvos
Vienatvė / Pixabay.com

Tyrimas – artimųjų globoti nėra kada

Kas penktas Lietuvos gyventojas savo aplinkoje turi vyresnio amžiaus artimųjų, kuriems reikia nuolatinės priežiūros dėl sveikatos būklės ar periodinės pagalbos kasdienėse užduotyse, pavyzdžiui, nusiprausti, padaryti valgyti ar nueiti į parduotuvę. Tačiau tik 21 proc. turinčių tokių artimųjų teigia, kad tam gali skirti pakankamai laiko, rodo Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas.

„Spinter tyrimai“ reprezentatyvus šalies gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kad 34 proc. turinčių vyresnio amžiaus artimųjų, kuriems reikia globos, jiems negali skirti pakankamai laiko, o 45 proc. – gali pagelbėti tik iš dalies. Pagrindinės priežastys, kodėl jie nepasitelkia pagalbos iš išorės: per brangu (39 proc.), nepasitikima kitais žmonėmis (22 proc.) ar nežinoma, kur kreiptis (9 proc.).

„Kasmet keliaujame po Lietuvą, skaitome paskaitas apie slaugą, apie slaugos priemones ir kaip padėti sau ar savo artimiesiems, kurie turi šlapimo nelaikymą, kitų ligų. Kas kartą matau socialinius darbuotojus, slaugytojas. Jie yra rajonų gailestingumo centrai, jie žino kiekvieną savo apylinkės gyventoją, kuriam reikia pagalbos. Tačiau aiškiai suvokiu, kad tos moterys ir vyrai neša ant savo pečių per didelę naštą, nes slaugomų asmenų yra daug. Manau, kad nemaža pagalba čia galėtų tapti bendruomenės. Tik, žinoma, eiliniams bendruomenės nariams gali nepakakti žinių ir kompetencijos. Džiaugiuosi, kad atsiranda modernių sprendimų, padedančių slaugyti artimuosius“, - sako J. Misevičienė.

Modernūs sprendimai slaugant

Socialinės pagalbos platformos „Pagalba slaugant“ vystytojas Vytautas Pranskūnas pristato naują projektą.

„Platformos veikimo principas paprastas – vienoje pusėje turime vyresnio amžiaus žmones ar jų artimuosius, kurie nurodo kokios ir kada jiems pagalbos reikia, o kitoje – platformoje registruotus ir patikrintus asistentus, kurie turi laisvo laiko ir už savo nustatyti valandinį įkainį priima pagalbos prašymus konkrečioms užduotims“, – teigia V. Pranskūnas.

Informaciją kada ir kokių paslaugų reikia vyresnio amžiaus žmonės ar jų artimieji pateikia programėlėje ir vėliau patys išsirenka asistentą iš sąrašo žmonių, kurie išreiškė norą padėti. Pastaruoju gali tapti bet kuris Lietuvos gyventojas – tereikia užsiregistruoti platformoje, praeiti saugumo patikrinimo ir tapatybės nustatymo procedūrą, nustatyti savo valandinį įkainį bei norimas teikti paslaugas.

„Visas bendravimas tarp abiejų pusių ir atsiskaitymas už paslaugas vyksta programėlėje. Tai leidžia išvengti tarpininkų ir užtikrinti mažesnes paslaugų kainas nei samdant nuolatinius pagalbininkus. Suprantame, kad saugumas ir pasitikėjimas čia itin svarbus, todėl kiekvieną, norintį užsiregistruoti asistentu, atidžiai tikriname, bendradarbiaujame su viena didžiausių ir saugiausių tarptautinių mokėjimų platformų, kuri padeda atlikti žmogaus tapatybės nustatymo procesą. Taip pat kiekvieną asistentą galima įvertinti, atsižvelgus į jo atliktų paslaugų kokybę, o iškilus nesklandumas – tiesiogiai susisiekti su mūsų komanda“, – sako V. Pranskūnas.

Lipdukas ant lango

Dar viena graži iniciatyva įgyvendinta Utenoje – „Aš saugus savo kieme“. Utenos policijos bendruomenė, rajono savivaldybė ir seniūnijos įgyvendina prevencinę priemonę „Savo kieme aš saugus“. Vienkiemių gyventojai informuojami apie asmens ir turto apsaugą, pasirūpinama kokybišku gyvenamosios vietos prieigų apšvietimu, kad teritorija taptų gerai matoma, nepalanki asmenims daryti teisės pažeidimus ir nusikalstamas veikas.

Rugpjūčio pabaigoje Utenos policijos bendruomenės pareigūnai lankėsi pas vienkiemių gyventojus. Ant gyvenamųjų pastatų buvo iškalinti LED šviestuvai su judesio davikliais ir saulės baterijomis, išklijuoti prevenciniai lipdukai „Mus ir mūsų turtą saugo policija“. Pareigūnės patarė senjorams kaip apsaugoti save ir savo turtą, siekiant išvengti vagysčių ir sukčiavimo atvejų, įteikė dalijamąją informaciją. Planuoja, kad Utenos rajono vienkiemių gyventojams, gyvenantiems atokiose vietovėse, bus įteikti saugos įrenginiai – pagalbos mygtukai.

„Vyresniame amžiuje prastėjant atminčiai ir kognityvinėms funkcijoms keičiasi žmogaus pasaulio priėmimas. Vyresnio amžiaus žmonių artimieji dažnai pažymi, kad jų giminaitis tapo įtaresnis, labiau dėl ko nors nuogąstauja. Progresuojant demencijoms gali atsirasti dažnesni pasireiškimai tokių situacijų, kad „mane apvogė“, „dingo mano daiktai“. Manau, kad jei nuošaliau gyvenantis vyresnio amžiaus žmogus bus pabendravęs su policijos pareigūnu, iš jo išgirs, kaip apsaugoti save ir savo turtą, jie jausis saugiau, - sako J. Misevičienė. – Manau, kad tokios vietinių bendruomenių iniciatyvos labai svarbios, ypač tiems senjorams, kurie jau ima netekti atminties, kuriems ima reikštis Alzheimerio simptomai“.

Kaip padėti, kai viskas pamirštama

Pasak J. Misevičienės, maždaug vienas iš aštuonių vyresnių kaip 65 metų asmenų serga Alzheimerio liga. „Prieš 8 metus vienoje paskaitoje dr. Arūnas Vaitkevičius, VUL Santaros klinikų Atminties sutrikimų kabineto gydytojas, sakė, kad slaugant sergantį Alzheimeriu itin svarbu laiku skirti gydymą. Jis pabrėžė ir tai, kad ne mažiau svarbu gydyti gretutines ligas ir iš karto įsivertinti slaugytojo poreikį. Daktaras kalbėjo ir apie tai, kad pacientui reikia nustatyti pagalbos ir paramos šaltinius. Manau, tų šaltinių dabar galime rasti žymiau daugiau nei jų buvo prieš 8 metus. Internetinės slaugytojų paslaugas teikiančios platformos, vietos bendruomenės pagalba – visa tai leidžia daugeliui žmonių nelikti nematomiems ir pamirštiems“, - sako J. Misevičienė.

Slaugantiems ir padedantiems žmonėms ji siūlo dažniau vyresnio amžiaus žmogaus paklausti, ar prabunda naktimis į tualetą, ar nebūna dienos gale šlapios apatinės kelnaitės. „Tai kontroliniai klausimai, kurie leis suvokti, ar žmogui neprasideda šlapimo nelaikymas. Šlapimo nelaikymas kai yra dar ir atminties sutrikimai, labai blogina žmogaus būklę. Jausti gėdą žmogus nepamiršta ir tas jausmas yra visai nereikalingas. Tereikia įpratinti žmogų naudotis slaugos priemonėmis, kad tai taptų automatišku judesiu. Taip pat verta su senjoro ar senjoros mediku pasikalbėti apie gydymo galimybes. Ne visuomet šlapimo nelaikymas vyresniame amžiuje bus liga visam gyvenimui. Gydymo ir pagalbos būdų yra, reikia tik pasikalbėti apie tai su šeimos gydytoju. Ir svarbiausias patarimas – nepamirškime savo artimųjų, tada jiems bus sunkiau pamiršti mus ir save“, - sako „Inkocentro“ vadovė.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų