Lūpų dažai: kokių ingredientų, esančių lūpų dažuose, reikėtų vengti? Kaip prižiūrėti lūpas, kokias priemones rinktis? Pasakoja kosmetologė Eglė Stalaučinskytė.
Lūpų dažai, blizgiai, balzamai – dažnai neatsiejama kasdienio makiažo dalis. Dabar kosmetikos rinka siūlo labai didelį šio gaminio pasirinkimą. Skaičiuojama, kad moteris gali suvalgyti net kelis kilogramus lūpų dažų per savo gyvenimą, tad ingredientai turi būti draugiški organizmui.
Gaminant lūpų dažus dažnai naudojama daugiau nei 30-40 įvairių ingredientų. Priklausomai nuo gamintojo filosofijos, norimos produkto kokybės, dažnai prekės kainos ir pageidaujamo poveikio – dažnai yra naudojami augaliniai, mineraliniai ar sintetiniai aliejai, vaškai, sintetiniai ar natūralūs augaliniai pigmentai, emulgatoriai, emolientai (minkštikliai), konservantai, kiti augaliniai komponentai, vitaminai, stabilizatoriai, putlumą suteikiančios priemonės ir kt.
Pagrindiniai ingredientai (sudaro apie 2/3 produkto svorio)
Aliejai – dažniausiai naudojami sintetiniai ir mineraliniai aliejai, kurie dažniausiai gaminami iš naftos produktų, taip pat lanolinas (gyvulinės kilmės riebalas). Palyginti su augaliniai aliejais, šie aliejai yra pigesni, stabilesni aplinkoje, neprideda savo kvapo ar spalvos galutiniam produktui, tačiau sunkesni struktūriškai, nepralaidūs orui, vandeniui, gali alergizuoti. Bet nepamirškime to, kad natūralūs produktai taip pat kai kuriems gali sukelti alergines reakcijas. Sintetiniai aliejai nepasižymi kitomis savybėmis nei augaliniai aliejai. Augaliniai aliejai bus vertingos sudėties, jei nebus pagaminti iš genetiškai modifikuotų augalų.
Vaškai – pigiausias produktas yra sintetinis vaškas, nors yra ir gamintojų, kurie renkasi natūralų bičių vašką. Dažnai naudojamas parafinas. Šis ingredientas suteikia produktui tekstūrą, neleidžia lūpų dažams ištižti, stabiliai laikosi pakuotėje. Taip pat vietoj vaško galima naudoti augalinius sviestus, dėl jų kietos tekstūros.
Teigiamo poveikio ingredientai: augalinis sviestas (mango, taukmedžio, kakavos ir kt.), augaliniai aliejai (ricinos, migdolų, avokadų, simondsijų, vynuogių kauliukų, kanapių ir kt.), bičių vaškas, augaliniai pigmentai (burokėlių raudonis, ciberžolė, chlorofilas ir kt. ), eteriniai aliejai, kad produktas būtų kvapus.
Nerekomenduotini ingredientai: sintetiniai vaškai, sintetiniai pigmentai, sintetiniai kvapikliai (netiesiogiai gali veikti ir kaip antioksidantai, ir kaip konservantai, bet pagal ES normas, gali būti įvardinti kaip kvapikliai), sintetiniai konservantai.
Būtina ne tik gerai pasirinkti lūpų dažus, bet ir gerai lūpas nuvalyti vakare, drėkinti ir maitinti jas.
Jeigu dar neįpratote kiekvieną dieną naudoti drėkinamojo balzamo, pats laikas pradėti tai daryti. Kiekvieną kartą, kai pradedate justi, jog lūpos sausėja, drėkinkite jas. Rinkitės aliejaus pagrindo lūpų dažus, nes vandens pagrindo kosmetika, esant žemai temperatūrai, gali jūsų lūpoms tik pakenkti.
Valyti kosmetikos priemones geriausia su švelniu pieneliu. Nakčiai lūpas patepkite balzamu. Nepamirškite lūpų šveitiklio. Bent kartą per savaitę nušveiskite negyvas ragines ląsteles nuo lūpų, oda geriau atsinaujins ir atrodys sveikiau.
Naminis lūpų šveitiklio receptas
1 šaukštelis smulkintų avižinių dribsnių,
1 šaukštelis skysto medaus arba aliejaus.
Užtepti ant lūpų ir švelniai masažuoti. Nuplauti šiltu vandeniu, patepti lūpas balzamu.