Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Kaip šiuo metu išvengti COVID-19 ir ką daryti, jei susirgote?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-08-01 10:03:32

Lietuvą pasiekę COVID-19 itin lengvai plintantys omikrono atmainos potipiai BA4 ir BA5 sukėlė šalyje naują infekcijos bangą. Dėl šios priežasties kiekvieną dieną fiksuojami išaugę užsikrėtimų skaičiai – gyventojai suserga ne tik pirmą ar antrą, bet ir trečią kartą. Šiuo metu itin svarbu laikytis prevencijos priemonių, o jeigu ligos išvengti nepavyksta – žinoti, kaip elgtis.

Vaistai, arbata ant stalo
Vaistai / Graphicstock.com

Pirmiausia turite žinoti tai, kaip sumažinti užsikrėtimo COVID-19 riziką. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas vardija priemones, kurios leis tai padaryti.

  1. Dėvėkite medicinines veido kaukes arba respiratorius visose viešose uždarose patalpose, kuriose neužtikrinamas tinkamas vėdinimas, yra dideli žmonių srautai ir neįmanoma išlaikyti saugaus (2 m) atstumo.

„Svarbu ne tik dėvėti šias apsaugos priemones, bet ir daryti tai tinkamai: jos turi būti prigludusios prie veido, visiškai dengti nosį ir burną. Be to, prieš užsidėdami kaukę ar respiratorių, nusiplaukite ar dezinfekuokite rankas ir patikrinkite, ar šios priemonės nepažeistos, t.y. sausos, neturi skylių bei yra su tvirtais raišteliais“, pabrėžia vaistininkas.

Jeigu dėl sveikatos būklės negalite dėvėti kaukių ar respiratorių, savo saugumą užtikrinkite nešiodami veido skydelį.

  1. Po kiekvieno apsilankymo uždarose patalpose, pavyzdžiui, prekybos centre ar viešajame transporte, pasirūpinkite tinkama rankų higiena – kruopščiai plaukite jas su muilu arba naudokite dezinfekcines priemones.
  1. Nepasirūpinę rankų higiena, nelieskite akių, nosies ar burnos.
  1. Kosėkite ar čiaudėkite į servetėlę arba sulenktą alkūnę.
  1. Venkite fizinio kontakto, pavyzdžiui, apsikabinimo ar rankų paspaudimo, su kitais asmenimis.

„Kontakto reikia vengti ypač tais atvejais, kai kitas žmogus jaučia ūmių kvėpavimo takų simptomus – kosti, karščiuoja, sunkiai kvėpuoja, jam skauda galvą ar pykina“, – įspėja R. Blynas.

  1. Pasirūpinkite tinkamu gyvenamųjų patalpų vėdinimu.

„Itin svarbu patalpas vėdinti ne mažiau kaip 2–3 kartus per dieną, geriausiai, kad paskutinį kartą tai padarytumėte prieš miegą. Tiesiog 15 minučių plačiai atverkite kambarių langus arba pravėrę duris, padarykite namuose skersvėjį“, pataria vaistininkas.

Ką daryti pajutus COVID-19 simptomus?

Pajutę COVID-19 būdingus simptomus ar turėję kontaktą su sergančiu asmeniu, likite namuose ir stebėkite savo sveikatą. Jeigu turite galimybę, apribokite savo kontaktus su artimaisiais: įsikurkite atskirame kambaryje.

„Šiuo metu Lietuvoje sparčiai plintančios COVID-19 omikrono atmainos potipiai sukelia šiuos simptomus: karščiavimą, nuovargį ir sausą kosulį. Svarbu pažymėti, kad gali pasireikšti ir kiti ligos požymiai – nosies užgulimas, gerklės skausmas, apsunkintas rijimas ir t.t.“, – teigia vaistininkas.

Praverstų, jeigu namuose turėtume greitąjį antigenų testą, kurį galėtumėte atlikti pasireiškus simptomams. Jeigu jie yra lengvi, pavyzdžiui, vargina tik gerklės skausmas, greitąjį testą reikėtų atlikti 2-4 dienomis nuo simptomų pasireiškimo pradžios.

„Sulaukę teigiamo testo rezultato, susisiekite su savo šeimos gydytoju, kuris priims sprendimą dėl jums reikalingų tolimesnių tyrimų ir gydymo plano. Be to, laikykitės visų jo skirtų nurodymų“ – sako R. Blynas.

Jeigu neturėjote galimybės namie atlikti greitojo antigenų testo, bet staiga sukarščiavote ar jaučiate kelis kitus COVID-19 būdingus simptomus, kreipkitės į gydymo įstaigą.

Pasirūpinkite namų vaistinėlės turiniu

Pasireiškus COVID-19 būdingiems simptomams labai svarbu ne tik žinoti, kaip elgtis, bet namų vaistinėlėje turėti preparatus, kurie padėtų lengvinti jaučiamus negalavimus. R. Blynas išskiria priemones, kuriomis reikėtų pasirūpinti iš anksto:

  • Temperatūrą slopinantys ir raumenų bei galvos skausmą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, paracetamolis ar ibuprofenas;
  • gerklės skausmą ir kosulį malšinantys augalinių aliejų mišinių purškalai ar čiulpiamos pastilės;
  • hipertoninis jūros vanduo, kuris padės mažinti nosies paburkimą;
  • sveikimo trukmę greitinančios raudonėlio, liepžiedžių, šeivamedžio ar kitų žolelių arbatos, kurios padeda palengvinti viruso sukeltus simptomus;
  • imuninę sistemą stiprinantys vitaminai C, D, ežiuolės ir propolio preparatai.

„Visus preparatus laikykite sausoje vietoje, kurioje būtų užtikrinta kambario temperatūra – ji lygi 20–25 laipsniams. Be to, svarbu, kad toje vietoje priemonių nepasiektų karštis, garai ar ultravioletiniai saulės spinduliai“, – priduria vaistininkas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: COVID-19
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų