Kretingos bitininkų draugijos iniciatyva Kretingoje viešėjo aukščiausios kategorijos gydytoja apiterapeutė profesorė Dalia Stasytytė-Bunevičienė, kuri susirinkusiems kretingiškiams, bitininkams priminė bičių produktų svarbą – kaip jais stiprinti sveikatą šaltuoju metų laiku.
Profesorė apgailestavo, jog permainos mūsų valstybėje iš esmės sunaikino apiterapiją – gydytojus apiterapeutus Lietuvoje galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.
Aptarusi 7 pagrindinius bičių medunešių produktus – medų, bičių pienelį, žiedadulkes, bičių duonelę (duoną), pikį (propolį), bičių nuodus ir vašką, jų pagrindines savybes, poveikį žmogaus organizmui, profesorė D. Stasytytė-Bunevičienė konstatavo, jog mūsų šalies gyventojai, netgi patys bitininkai medaus suvartoja per mažai.
„Medus yra ypatingas – jį organizmas įsisavina nepalikdamas jokių šalutinių medžiagų apykaitos produktų, medui įsisavinti nereikalingas insulinas, todėl jį gali vartoti ir diabetu sergantys žmonės. Ypač medus rekomenduojamas pagyvenusiems žmonėms, o kadangi Lietuvoje nėra nė vieno, kurio nebūtų pasiekęs Černobylio debesis, medų vartoti reikėtų dėl jo antiradiacinio poveikio. Suvalgykite nors po šaukštelį medaus per dieną – ir tai bus gerai. Ir jeigu galite, visą cukrų pakeiskite į medų“, - rekomendavo profesorė.
Mūsų geografinėje platumoje bičių pienelis yra įvardintas kaip vienas stipriausių stimuliatorių, tik bėda – dauguma bitininkų neįsisavina metodikos, kaip šį produktą paimti iš bičių. Profesorės nuomone, kiekvienam iš mūsų nors kartą per metus reiktų pavartoti bičių pienelio – šis produktas veikia antistresiškai, yra geras detoksikantas, tinka spinduliuojant.
Net tris dešimtis savo darbo metų D. Stasytytė-Bunevičienė paskyrė žiedadulkių tyrinėjimui. Žiedadulkės – didžiulis įvairių medžiagų koncentratas, kuris stiprina imunitetą, skatiną audinių regeneraciją, palengvina lėtinių ligų gydymą, lėtina senėjimą, atstato psichiką. „Tačiau, - perspėjo lektorė, - vartojant žiedadulkes rekomenduočiau atsisakyti tonizuojančių gėrimų, tarp jų – ir kavos, o jeigu vartodami bet kuriuos bičių produktus atsisakytumėte gyvulinių baltymų – mėsos ir pieno, tai bičių produktų poveikis būtų penkis kartus stipresnis“, - remdamasi savo, kaip mokslininkės, patirtimi, tvirtino profesorė.
Ji kitą bičių produktą – bičių duonelę - rekomendavo vartoti tiems, kurie nuolat esti elektromagnetiniame lauke, o dėl pikio, kurį, kaip mūsų geografinės platumos natūralų antibiotiką, pavadino ateities medicinos viltimi, vartojimo griežtai perspėjo – neapdorotas ir tinkamai neparuoštas pikis yra didžiausias nuodas, turintis kancerogeninių medžiagų: natūralų pikį galima vartoti tik išoriškai, pavyzdžiui, nuospaudoms gydyti. „Jokiu būdu negalima gerti pikio, užpilto namine degtine – namų sąlygomis tinkamai paruošti tinkamos koncentracijos pikio užpilus iš esmės neįmanoma“, - kalbėjo D. Stasytytė-Bunevičienė.
Aptarusi ir bičių nuodų, kuriais gydymas Lietuvoje nėra įteisintas, ir gydymo vašku galimybes bei patirtį, profesorė pateikė ir kitų, Lietuvoje dar ne itin paplitusių gydymo bei gydymosi bičių produktais pavyzdžių: kitose šalyse gydymui naudojama tranų masė, vaško kandžių lervų ekstraktas, avilio terapija, bičių kūnelių ištrauka. O kadangi dalį klausytojų auditorijos sudarė bitininkai, D. Stasysytė-Bunevičienė su jais pasidalino konkrečiais neįprastųjų produktų paruošimo receptais. Prieš profesorės paskaitą rajono bitininkai surengė įvairių rūšių medaus degustaciją. Kretingos rajono bitininkai taip pat sunešė bičių produktų labdaros, kuri iškeliavo į Santariškių klinikas.
Profesorės D. Stasytytės-Bunevičienės rekomendacijos:
per parą suaugęs žmogus turėtų suvartoti 20-50 g medaus, diabetikas – 30-40 g. Kritinės būsenos ligoniui, pasitarus su gydytoju, galima duoti iki 150 g medaus;
geriausia vartoti vandenyje tirpintą medų arba sučiulpti;
žiedadulkių paros dozė – 1-20 g, arba 1-2 arbatiniai šaukšteliai - dukart per dieną. Kursas – 3 savaitės, nevartojant tonizuojančių gėrimų ir kavos, dar geriau – nevalgant mėsos ir nevartojant pieno produktų;
bičių duonelė ypač rekomenduotina rūkantiems žmonėms;
tinkamai paruoštas pikis (propolis) vartojamas imunitetui stiprinti, stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi, pikio ekstraktas turi miotropinį poveikį – stiprina širdies kraujagysles;
vartojant įtrynimams tepalus su bičių nuodais jo kitądien jokiais būdais negalima keisti tepalu, kuriame yra gyvačių nuodų;
vartojant medų su koriu, truputį vaško galima ir nuryti;
šilto vaško kompresai ant pėdų tinka peršalus.
Audronė Puišienė,