Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Kaip susigyventi su cukriniu diabetu, o esantiems rizikos grupėje – jo išvengti?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-07-07 10:39:03

Cukrinis diabetas – tai viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių sergantieji gali net nepažinti. Svarbu ligą kuo anksčiau diagnozuoti, o vėliau ugdytis sveikesnius įpročius. Kaip palengvinti diabetiko kasdienybę, kaip užkirsti kelią šiai ligai?

Žmogus vaikšto ant molo
Sergant diabetu rekomenduojami pasivaikščiojimai gryname ore / VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Kaip atpažinti cukrinį diabetą?

Paveldimumas ir antsvorio problemos – tai vienos dažniausių pirmojo ir antrojo cukrinio diabeto tipų priežastys, – pasakoja farmacininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, didžiausia problema, kad kartais žmonės per vėlai identifikuoja šios ligos simptomus.

„Stiprus troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas, pastebimas kūno masės mažėjimas bei atsiradęs acetono kvapas burnoje – tai dažniausi I tipo cukrinio diabeto simptomai. Nors II tipo diabetas pasirodo ne taip akivaizdžiai, jo simptomai labai panašūs. Priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, antsvoris“, – pasakoja J. Deksnienė.

Vaistininkė teigia, kad sergant cukriniu diabetu yra labai svarbu susikurti naujus kasdienius įpročius, palengvinsiančius ligos simptomus. Taip pat ji pataria su šiais įpročiais susipažinti ir tiems žmonėms, kurie nori sumažinti cukrinio diabeto riziką.

Mažo glikemijos indekso mityba

Vaistininkė pataria į mitybą įtraukti mažą glikemijos indeksą turinčius maisto produktus. Anot jos, tai švieži vaisiai, daržovės, visadaliai grūdai, riešutai, neriebi žuvis bei alyvuogių aliejus.

„Vertėtų iš maisto raciono pašalinti baltą duoną, baltus ryžius, patiekalus iš baltų miltų, saldumynus, greitą maistą ir vaisvandenius. Dauguma šių produktų turi daug sočiųjų riebalų ir transriebalų, skatinančių cukrinį diabetą“, – pasakoja J. Deksnienė.

Antsvorio reguliavimas

Jei žmogus yra linkęs į antsvorį ir turi riziką susirgti cukriniu diabetu, o galbūt juo jau serga, vaistininkė pataria išbandyti vieną antsvorio reguliavimo taisyklę.

„Tokiais atvejais rekomenduojama numesti 7 proc. savo kūno svorio. Jokių kardinalių pokyčių neprireiks. Pavyzdžiui, jei sveriate 70 kilogramų, jums būtų patartina numesti 5 kilogramus, taip ženkliai sumažinant cukrinio diabeto riziką. Be to, net ir sergant diabetu labai rekomenduojama į savo rutiną įtraukti fizinę veiklą – bent ilgesnius pasivaikščiojimus gryname ore“, – pataria J. Deksnienė.

Nepraleiskite pusryčių

„Niekam ne paslaptis, kad pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgymų, ne išimtis ir diabetikams. Valgantys pusryčius tampa daug atsparesni insulino pertekliui. Nevalgant naktį organizmas badauja, tad jeigu nepusryčiaujame, kepenys pradeda išskirti sukauptą gliukozę, kad palaikytų reikiamą jos kiekį kraujyje. Taip kepenys paskatintos dirbti intensyviau ir išskirti per didelį gliukozės kiekį“, – pasakoja J. Deksnienė.

Maisto papildai

Sergant diabetu, reikėtų įsivertinti, kiek mitybos apribojimai iš jūsų organizmo atima maistinių medžiagų ir ar pavyksta jų gauti su maistu. Jeigu ne, vaistininkė pataria išbandyti įvairius maisto papildus, skirtus būtent diabetikams. Jų sudėtyje netrūksta B grupės vitaminų, chromo, todėl mažiau norisi saldumynų.

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas

Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas kraujyje yra būtinas. Iki šiol tai buvo galima daryti tik kasdien imant kraują iš piršto su adata, tačiau dabar I tipo diabetikai gali stebėti gliukozės kiekį per telefono ar kito išmanaus įrenginio ekraną vos prie rankos prisitvirtinus gliukozės kiekio matuoklį.

Nuo liepos 1 d. LR Sveikatos ministro įsakymu modernios nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo sistemos yra valstybės kompensuojamos visiems sergantiesiems pirmojo tipo cukriniu diabetu. Su gydytojo receptu „Eurovaistinės“ vaistinėse matuoklius bus galima įsigyti visiškai nemokamai, kadangi vaistinių tinklas priėmė sprendimą padengti naujųjų sistemų vartotojo priemoką savo klientams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų