Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Kaip teisingai reaguoti paskambinus telefoniniam sukčiui?

2018-02-06 11:24:57

Nesistengiame į situaciją pažvelgti plačiau, o tai trukdo ją spręsti, apie telefoninių sukčių apgavystes kalba psichologas Gediminas Navaitis. Anot jo, jei paskambino sukčius ir prašo greitai pervesti pinigų, reikėtų reaguoti ramiai ir pateikti logišką atsakymą: „Ačiū už informaciją, galime susitikti pas notarą ir sudaryti sutartį“. Taip sukčiams nebelieka erdvės veikti.

© Fotolia.com

LRT RADIJO klausytoja atkreipia dėmesį, kad telefoniniai sukčiai daro didelę žalą garbaus amžiaus žmonių sveikatai, todėl ši problema turėtų būti nušviečiama plačiau.

„Neseniai buvo toks įvykis. Turiu globojamą 90-metę, jos dukra gyvena užsienyje. Paskambino sukčius ir prišnekėjo, kad dukra ligoninėje ir jai blogai. Gerai, kad pinigų neatidavė, bet [moteriai] pasidarė taip bloga, kad neapsiėjo be medicininės pagalbos. Tada man tapo aišku, kad ne vieną tokio amžiaus moterį gali ištikti ir insultas ar infarktas“, – nuogąstauja klausytoja.

Anot psichologo G. Navaičio, nesistengiame į šią situaciją pažvelgti plačiau, o tai trukdo ją spręsti.

Dažniausiai skambinantis sukčius praneša apie įvykius, dėl kurių reikėtų skubiai duoti pinigų, netiesiogiai prašoma kyšio. Jei įvyko avarija ir reikia greitai sumokėti, tai, akivaizdu, policininkui tai būtų kyšis, teisėjui – tuo labiau. Jei sumokėti reikia žmogui, kuris nukentėjo, su žmogumi reikėtų sudaryti sutartį, kad nebūtų daugiau kriterijų.

„Logiškas atsakymas būtų: „Ačiū už informaciją, galime susitikti pas notarą ir sudaryti sutartį“. Taip sukčiams nebelieka erdvės veikti“, – teigia G. Navaitis.

Panašiai reikėtų reaguoti ir tada, kai pranešama, kad per sąskaitą plaunami pinigai. Reikėtų pasiaiškinti, ką reiškia žodis „plaunami“.

„Pinigai – ne nešvarūs skalbiniai, kuriuos reikėtų plauti. Koks bus [sukčiaus] atsakymas: kad į jūsų sąskaitą kažkas perveda pinigus? Tada reikia sakyti: „Ačiū labai, tegul perveda kuo daugiau“. O jei iš jūsų sąskaitos kažkam kitam perveda pinigus, tai bankas daro nusikaltimą, nes perveda be jūsų nurodymo, ir už tai turės atlyginti“, – sako psichologas.

Pasak specialisto, jei tai, kaip reikia elgtis susidūrus su telefoniniu sukčiumi, būtų plačiau aiškinama žmonėms, sukčiams liktų mažiau galimybių veikti. Vienas iš sukčių tikslų – išgąsdinti, sukelti emocinį šoką, tada žmogus nebesugeba racionaliai samprotauti, yra paveikiamas. Daugelis skambinančių stengiasi padaryti būtent tokį poveikį.

„Tačiau jei bus žinoma, kaip reikia atsakyti į žinias apie nelaimes, už kurias reikia sumokėti, ar apie mįslingas banko sąskaitas, kurių kodus reikia atiduoti, tada nebus ir tokio stipraus šoko, žmonės sugebės išvengti sukčių pinklių“, – pataria G. Navaitis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų